
Predlagani proračun za leti 2007 in 2008 po oceni SD ne odraža koalicijske pogodbe in pomeni odmik od reformnih prizadevanj. "Vse, kar se dogaja v gospodarski politiki vlade, je izjemno neusklajeno," je na novinarski konferenci povedal vodja strokovne skupine SD za proračun Vlado Dimovski. Glavne akterje je zato pozval, naj dodatno obrazložijo, kaj se v proračunu dogaja s posameznimi razvojnimi projekti do leta 2023, ki naj bi jih proračun financiral.
V SD pričakujejo, da bo vlada proračun uskladila s cilji, zapisanimi v Partnerstvu za razvoj, je poudaril predsednik SD Borut Pahor. V nasprotnem primeru po njegovi napovedi v stranki predloga proračuna ne bodo podprli.
V proračunu so nejasnosti tako na prihodkovni kot odhodkovni strani, prav tako se postavlja vprašanje črpanja evropskih sredstev, je med pomanjkljivostmi predloga proračuna, ki ga je vlada sprejela prejšnji teden, nanizal Dimovski. Te so po njegovi oceni povezane tudi z neusklajenostjo z razvojnimi dokumenti, med drugim z resolucijo o nacionalnih razvojnih projektih 2007-2023, ki ni jasno opredelila, kako se bodo projekti financirali.
Če bo država z ukrepi razvojne politike gospodarsko rast podprla v sedanjem obdobju hitre in kakovostne rasti, potem bo imela ta značaj trajne, hitre gospodarske rasti in približevanja najbolj razvitim partnerjev v zahodni Evropi, je poudaril svetovalec predsednika SD France Križanič. Med potrebnimi ukrepi je izpostavil ustanovitev skladov tveganega kapitala, vzpostavitev mrež tehnoloških parkov in tehnoloških inštitutov ter pritegnitev tujih investitorjev v severovzhodno Slovenijo po vzoru podpore investicije Renaulta v Novem mestu.
Veliko prepira, a malo sprememb
Pahor po pogovoru z vodjo poslanske skupine Miranom Potrčem pričakuje, da bodo poslanci SD v okviru razprave o interpelaciji o delu ministra za kulturo Vaska Simonitija podprli predlog sklepa o njegovi razrešitvi, čeprav v SD zaenkrat ne bodo sami vlagali interpelacij. Interpelacije je namreč smiselno vlagati takrat, ko je mogoče pričakovati spremembo na vrhu ministrstva ali pa spremembo politike, je Pahor pojasnil na današnji novinarski konferenci.

"Socialni demokrati smo ocenili, da ob sedanjem razmerju sil in obnašanju vladajoče koalicije ni mogoče pričakovati, da bi argumenti, tudi če bi bili zelo prepričljivi, prepričali večino v državnem zboru, da bi izglasovali nezaupnico ministru. Še bolj smo prepričani, da interpelacija in razprava o njej, ki bo en zelo velik prepir, ne bo spremenila politike tega ministra in ministrstva. Imeli bomo torej, kot že velikokrat v teh 15 letih, veliko prepira, na koncu pa se ne bo nič spremenilo," je dejal Pahor.
Predsednik SD sicer predvideva, da bo stranka ob morebitnih novih interpelacijah, ki jih napovedujejo v LDS, ravnala podobno in podprla predloge za razrešitev ministrov. Kljub sodelovanju v Partnerstvu za razvoj namreč vlade ne podpirajo in "ne čutijo prav nobene dolžnosti in veselja, da bi podprli ministrico ali ministre te vlade". Večino v državnem zboru mora zagotoviti koalicija, je dodal.
Pahor je še ocenil, da se pri vodenju opozicijske politike razlikujejo od LDS. Obe stranki pridobivata javnomnenjsko podporo, imata pa različni programski viziji in politični stil, kar je dobrodošlo, saj imajo tako volivci tudi znotraj opozicije možnost izbire med dvema alternativama vladajoči koaliciji. "Želimo ponuditi mirno, preudarno, zmerno politiko. Želim si, da bi s takim obnašanjem postavili nek standard obnašanja opozicije," je dejal Pahor, ki je prepričan, da bo SD prej ali slej vodila vlado.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.