Slovenija

'Ni težko, če si iznajdljiv, vztrajen in veš, da ti bo uspelo'

Brisbane, 15. 06. 2019 15.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min

Živeti svoje sanje. Poved, ki jo zelo dobro razume Slovenka Anja Kovačič. Številna potovanja po vsem svetu in želja, da bi nekoč delala v tujini ter okusila 'borbo preživetja', so jo pripeljali v Avstralijo. Hitro se je znašla in dobila službo v vodilnem avstralskem podjetju za električne sisteme za tovornjake in druga gospodarska vozila. Z njo smo se pogovarjali o tem, kako se lahko življenje čez noč obrne na glavo.

32-letna Anja Kovačič sebe opisuje kot zasanjano popotnico, avanturistko po duši in pozitivno naravnano osebo, ki ji prijatelji pravijo, da je na pol hipi ter da pogosto rine z glavo skozi zid. A morda je ravno njena trma razlog, da je sledila svojim željam, ki so jo na koncu pripeljale v Avstralijo. "Odkar sem prvič okusila srečo, svobodo in možnost raziskovanja, ki ti jo nudijo potovanja, sem se zaljubila v odkrivanje novih krajev, kultur, ljudi, hrane," je dejala Kovačičeva, ki je na svoje prvo potovanje na Tajsko odšla s sestro pred desetimi leti. Od takrat je denar varčevala, da se je vsaj enkrat na leto lahko podala v novo državo, med nove ljudi.

Sicer pa je, kot pravi sama, novinarka po srcu. V Sloveniji je delala kot televizijska novinarka in se preizkusila v vlogi urednice resničnostnega šova. Presedlala je tudi na drugo stran medijskega prostora in bila predstavnica za stike z javnostmi.

Ljubezen do potovanj je Anjo Kovačič popeljala do službe, o kateri je lahko le sanjala.
Ljubezen do potovanj je Anjo Kovačič popeljala do službe, o kateri je lahko le sanjala. FOTO: Anja Kovačič

Zakaj na drugi konec sveta?

Nekaj so potovanja, nekaj pa odhod v tujino zaradi službe. Zanimalo nas je, zakaj je Kovačičeva izbrala ravno Avstralijo in tudi, zakaj je pravzaprav iskala službo zunaj  slovenskih meja? Povedala je, da je o tej daljni deželi razmišljala dlje časa. Njena zgodba se je začela februarja letos, ko je najprej odpotovala na krajšo pot v Singapur, nato na Bali, od tam pa v Avstralijo. "Eden od razlogov je zelo enostaven. V Avstraliji še nisem bila in vedela sem, da tam lahko ogromno raziskujem – od kulture do narave in živali. Poleg tega sem od nekdaj želela delati v tujini in okusiti to 'borbo preživetja'. Zato sem se odločila, da združim oboje – delam in potujem hkrati," je pojasnila Kovačičeva in ob tem priznala, da je z odločitvijo dolgo oklevala. Na koncu je lovila zadnji vlak, da je dobila delovno-počitniško vizo, za katero lahko zaprosiš pred dopolnjenim 31 letom. "Vlogo sem oddala dva tedna pred rojstnim dnem. Zdaj sem tu že dobre tri mesece in življenje se mi je vmes vsaj štirikrat postavilo na glavo," je izpostavila.

'Pričakovala sem, da bom takoj dobila top službo'

Kovačičeva si pred odhodom v Avstralijo ni ničesar uredila v naprej, saj so ji tako predlagali znanci, ki so že bili tam. Svetovali so ji, naj ne išče službe pred prihodom, saj se utegne zgoditi, da bodo delodajalci želeli, da nemudoma začne z delom. Zato je, kot pravi sama, v Avstralijo odšla lahkomiselno in optimistično, povsem brez načrtov in posebnih želja. Uredila si ni niti stanovanja.

Anja Kovačič verjame, da pozitivno mišljenje in vztrajnost vodita do želenega cilja.
Anja Kovačič verjame, da pozitivno mišljenje in vztrajnost vodita do želenega cilja. FOTO: Anja Kovačič

"Vse, kar sem imela, so bila visoka pričakovanja, da bom takoj dobila 'top' službo in začela na veliko služiti. Kar je bilo seveda najhuje. Ko sem prišla, je še vedno trajalo deževno obdobje, ki bi se moralo že končati. Delovnih mest ni bilo, turistična sezona se še ni začela. Cele dneve je deževalo, zato nisem imela kaj početi. Potapljanje je bilo predrago, glede na to, da nisem imela službe in nisem vedela, kdaj jo bom dobila. Je pa res, da sem bila precej izbirčna, saj sem želela delati v turizmu in ne v gostinstvu, kjer bi morda celo dobila službo," je začetke podoživela Kovačičeva, ki trenutno živi v Brisbanu.

Prvi trije tedni so bili naporni, saj se ni popolnoma nič premaknilo, je priznala. Si je pa v tem času uredila zavarovanje, telefonsko številko in ostale dokumente, ki jih potrebuješ ob vstopu v Avstralijo. "Vsak dan sem iskala službo in se vpisala na skupinske vadbe, kjer se nihče ne pogovarja z nikomer. Ni enostavno, a niti ni težko, če si iznajdljiv, vztrajen in predvsem veš, da ti bo uspelo, ker si to želiš," je ostala ves čas optimistična.

Birokracija v Avstraliji

Ko tujec pride v Avstralijo, birokratski postopki niso zapleteni, saj so po prejemu vize načeloma avtomatizirani, je pojasnila Kovačičeva. Večino stvari je možno spremljati preko aplikacij, na primer podatke o zdravstvenem zavarovanju, obiskih pri zdravnikih … "Bi bilo pa drugače, če bi bila mlajša in bi želela podaljšati vizo. V tem primeru bi morala opravljati dela, ki jih razpiše ministrstvo, na primer dela na kmetijah, obiranje sadja in zelenjave … Od vsakega delodajalca bi morala dobiti dokazila in jih poslati ministrstvu, da jih potrdi. Ampak mislim, da je tudi to zdaj že standardizirano," je razložila. Še največ dela je imela z nabiranjem dokumentacije za pridobitev vize, prevajanjem dokumentov, ugotavljanjem, katere dokumente prevesti in katere poslati v izvirniku. Vse dokumente za oddajo vloge je urejala, pridobivala in zbirala tri mesece.

Anja je trenutno na službeni poti v Melbournu, da si ogleda proizvodnjo in spozna sodelavce.
Anja je trenutno na službeni poti v Melbournu, da si ogleda proizvodnjo in spozna sodelavce. FOTO: Anja Kovačič

Zanimalo nas je, ali jo je v Avstraliji kaj presenetilo? Ali je opazila posebnosti, ki jih v Sloveniji ali v Evropi ni? Najbolj ji je padlo v oči, da ima večina ljudi, ki jih je spoznala, otroke pri dvajsetih letih. Meni, da je to zato, ker imajo dobre družinske dodatke: "Hitro so se poročili, zdaj so že ločeni in imajo otroke z novimi partnerji. Kar pomeni, da se zelo hitro odločajo za družinsko življenje oziroma da še vedno živijo v zelo stigmatizirani družbi." Prepričana je, da sta zanositev, če nisi poročen, in splav še vedno tabu oziroma temi, ki ju Avstralci še niso sprejeli. Tudi sicer je dobila občutek, da je avstralska družba pri mnogih stvareh 30 let za nami.

Poleg tega jo je presenetilo, da se Avstralci zgodaj zbujajo. Predvideva, da zaradi vročine: "Tu se dan, aktivnosti, obiski v telovadnici začnejo ob 5. uri zjutraj, ker je okoli 17. ure že tema. Tukaj je zdaj zima, zato so dnevi krajši. Kar je zame, ki sem popolnoma nejutranji človek, mučno. Okoli 15. ure se zapirajo kavarne, kar pomeni, da popoldanske kavice odpadejo."

Kako je prišla do sanjske službe?

Čeprav se je na vse pretege branila, da je ne bi zajele gostinske vode, je na začetku svojih avstralskih pohodov 10 dni stregla v treh izmenah, v treh različnih restavracijah, barih. "Čisto na začetku sem čistila Airbnb stanovanja, pa še to je bila služba, ki mi jo je predala Dolenjka, ki je živela v istem mestu kot jaz. Želela mi je pomagati, za kar sem ji neizmerno hvaležna," se je spomnila začetkov.

Električne sisteme podjetja SEA Electric je možno vgraditi v skoraj vsak tovornjak, kombi, dostavno vozilo in celo manjši avtobus.
Električne sisteme podjetja SEA Electric je možno vgraditi v skoraj vsak tovornjak, kombi, dostavno vozilo in celo manjši avtobus. FOTO: SEA Electric
Avstralsko podjetje SEA Electric izdeluje električne baterije za tovornjake in kombije. Razvili so sedem inovativnih sistemov, s katerimi lahko nadomestijo dizelske motorje v teh vozilih. Sistem z električnima baterijama deluje na podlagi patentirane računalniške tehnologije.

Potem se ji je naenkrat nasmehnila sreča. Dobila je službo v SEA Electric, ki si je nikoli v življenju ne bi mogla zamisliti. Kako, ni želela razkriti, saj bo vse podrobnosti kmalu zapisala na svoji spletni strani, ki jo pripravlja. Povedala je zgolj, da je svojega sedanjega šefa in delodajalca spoznala v restavraciji, ko je bil z ženo na večerji.

Postala je predstavnica za odnose z javnostmi in menedžerka za razvoj evropskega trga. "Direktorja Tonyja Fairweatherja sem spoznala ravno v pravem trenutku, ko se je pripravljal na vstop na evropski trg. V dveh letih je kot start-up podjetje osvojil Avstralijo, prodrl na Novo Zelandijo, se preko oceana razširil v Azijo, pred dvema tednoma pa se je preselil v Ameriko. V Kaliforniji postavlja proizvodnjo, jaz pa sem nekakšna odskočna deska do Evrope," je pojasnila in dodala, da ji veliko pomeni, da ji je direktor omogočil, da delo opravlja od doma in zato lahko še naprej potuje in raziskuje Avstralijo.

Električni baterijski sistem se napolni v štirih do šestih urah in je zato primeren za gospodarska in dostavna vozila v mestih.
Električni baterijski sistem se napolni v štirih do šestih urah in je zato primeren za gospodarska in dostavna vozila v mestih. FOTO: SEA Electric

Korak bliže k čistejšim mestom

Najpomembnejša stvar, ki po besedah Kovačičeve podjetje postavlja pred konkurente, je poseben sistem, ki ga je možno vgraditi v skoraj vsak tovornjak, kombi, dostavno vozilo in celo manjši avtobus, ne glede na znamko in model vozila. "Do leta 2030 morajo biti brezogljični tudi vsi novi avtobusi, ki se jih prodaja na evropskem trgu. Vozila, ki jih opremimo z našimi električnimi sistemi, ne potrebujejo posebnih zunanjih in dragih polnilnih postaj, saj se posebno baterijo napolni s prenosnim 22kW polnilcem v katerikoli trifazni vtičnici. Predstavljajo torej idealno rešitev za dostavo v urbanih mestih, kjer se vozilo vrača v bazo in se lahko baterija čez noč popolnoma napolni," je izpostavila prednosti.

Ker bi v dostavnih vozilih, tovornjakih in drugih tovornih vozilih dizelske motorje nadomestili električni sistemi, pomeni, da bi se ob zaviranju baterija polnila, namesto da bi izpusti onesnaževali zrak. "Ni torej izpustov, olja, ni madežev na cestah, ni servisiranja, niti ni zvočnega onesnaževanja okolja. Študija danskega ministrstva za okolje je pokazala, da mora biti do leta 2030 eden od treh tovornih vozil električen ali vsaj brezogljičen, da bo Evropska unija uspela izpolniti zaveze iz pariškega sporazuma," je poudarila Kovačičeva.

Zdaj podjetje vstopa tudi na evropski trg. Ravno te dni so v Evropo na testiranja in prilagoditve na evropske standarde poslali prvi tovornjak, ki ga bodo sicer uporabljali v Izraelu. "Za nas to predstavlja evropskega prvorojenca," je ponosna Kovačičeva, ki upa, da jim bo tudi Evropa, ki je sicer dovzetna za električna vozila in varovanje okolja, odprla vrata.

Za konec nas je seveda zanimalo, ali namerava v Avstraliji ostati za vedno? "Za zdaj ne," je bila jasna. Meni namreč, da bo lažje delati in sklepate posle iz Evrope kot iz Avstralije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (27)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

DeBill
16. 06. 2019 07.31
-7
Tale je preparirana s pariškim sporazumom, da je hudo. Zakaj se pa ljudje, predvsem druga generacija vračajo domov od dol. Ljudje, ki nikoli niso bili pri nas, starši so tu živeli. Hočeš še nekaj resnice bejba? To, da je elektro pogon nekaj najbolj svinjskega in da sodeluješ pri uničevanju najbolj ranljivih ekosistemov na planetu. Takih kot ti pa pri nas res ne rabimo. To pa, da Avstralce ne poznaš dokazuješ z vsako besedo. Tam si Rookie in počakaj, da prime, pol ne jamraj. Ostani tam, ne vračaj se, po mentaliteti spadaš med njih.
Mattheuss
05. 07. 2019 11.43
Vedno isti oz podobni nepomembni in negativni komentarji malega, nezadovoljnega, zafrustriranega človečka, ki se v svoji zagrenjenosti, ker so vsi uspešnejši od njega in v svojem obupu po pomembnosti ter tem, da bi ga mogoče končno nekdo opazil, spravlja kritizirati vse povprek, čeprav sploh ne vem o čem se gre, saj s svojo nesposobnostjo in v strahu pred neznanim, še ni pomolil nosu čez planke domačega dvorišča. S svojo agresivno brezumnostjo zgolj onesnažuješ spletni prostor. Nekateri bi se pač res morali sramovati svojega intelekta in biti tiho, ko je to pač treba. Ampak DeBill, sem se te usmilil in te opazil ter ti za tvoj mali ego podaril nekaj besed :-D
TistoPravo
15. 06. 2019 18.15
+13
Bolj izgleda, da jo je avstralska vlada ali pa kaka agencija ki dela za njih..najela za promotorko. Zgleda dober..recept za naivne
TistoPravo
15. 06. 2019 18.16
+2
Fotografa bi pohvalil. Verjetno ni bil ooveni
DeBill
16. 06. 2019 07.37
-2
tudi to je promocija, da .ukajo kot zajci in se ločujejo kot nori in potem nova familija, pa opet. Men kot normalnemu moškemu je to izraz neke bolane družbe in ne civilizacijski dosežek, kot v afriki, samo da se tam ne poročajo znova. Pri tem bejba, da si imela srečo, da je un en butelj. Žensk v Avstraliji fali in se po lokalih mečejo za vsakim moškim. Tko da prec sp.izdiš km drgam.
ina5785
15. 06. 2019 18.03
+25
BRAVO lepo in pametno dekle! Všeč mi je, da po pravici pove kako je bilo, pa še prava borka je! Vesela sem, da je nekaj pozitivnih komentatorjev, žalosti pa me, da (skoraj eni in isti) kar naprej iščete nekaj negativnega, napamet sodite (dobesedno si kar zmišljujete). Pa kaj bi radi??? A ste jezni, ker VI NISTE SPOSOBNI narediti koraka iz fotelja. . . . . . . . . ? potem pa samo bruhate po pogumnih. . . . . . . . . . !!!! Anja, čestitatam in ti želim vse naj, naj!!!!!
TistoPravo
15. 06. 2019 18.13
+4
Lej Avstralija ni nekej božanskega. Seveda pa je lahko za nekoga to središle sveta, če je to za njega edina resnica. Če smo realni, je Avstralima prvič to far away, drugič pa ne pridobiš nič na tem dabi blo okolje bolj zdravo in manj ekstremno na telo. Ok počitnice že, samo še to za tiste ki brez premikanja ne morete žvet. Dejansko pa je o čist brez potrebe, je v Sloveniji barvna televizija kar se tiče lokacije same naprav celotnega sveta. Sj pravim, pameten bi se samo tem ekstremnih vremenskim razmeram še izognu, in malo preveč že smeti in zastruplanj okolja...pa komarjem in ostali insekcijski bandi, predvsem pa zimskim dimnikom...
roxerc
15. 06. 2019 19.45
+2
Nihče ji ne očita odločitve iti povsem na pamet v Avstralijo in uspeti, ampak, da ti pa ta "*ipa" govori, da moraš biti iznajdljiv in vztrajen, obenem pa v istem dihu pove, da je do službe v bistvu prišla s svojo "ta malo", to je pa skrajno licemersko. Čestitam ji za njen poklicni preboj, zgodbic o neki vztrajnosti in iznajdljivosti pa mi ni treba trosit. Veliko bolj sprejemljivo bi bilo, da bi enostavno rekla, da je zapeljala nekega direktorja, ki ji je v zameno za njeno prelestnost ponudil delovno mesto. To pa žal ne bi bilo v skladju z njeno čisto javno podobo.
Vlasta Gri?ar
15. 06. 2019 17.55
+2
Super Anja, odlično ti gre, takšni so moji učenci. Držim pesti zate!
TistoPravo
15. 06. 2019 17.55
+0
Ma ne grem če mi plačajo...prej kam v manj insekcijske in vročinske kraje
Robert Schimitz
15. 06. 2019 17.53
+22
V članku vse lepo zgleda ...V resnici pa je tujina malo drugače
Robert Schimitz
15. 06. 2019 17.54
+9
User666
15. 06. 2019 17.38
+6
Bravo Anja 😊 Ponosen nate 😊
jazzie12
15. 06. 2019 17.28
+22
Dvomim, da je vse tako na izi.
supergigi
15. 06. 2019 17.15
+29
Tri mesece je tam in bo govorila kako je v Avstraliji lol.
Mauzahecmauzares
15. 06. 2019 16.58
+10
Pogumna dečva, ki se ne boji umazat v naravi oz Svetu.
MalRanjen
15. 06. 2019 16.56
+15
Brez muje se se cevelj ne obuoje
Oliguma
15. 06. 2019 16.50
+38
Hitro napredovanje..prek muce copatarice.
DeBill
16. 06. 2019 07.33
-1
to je bolj muca raznožka, ta copat še ni videla.
McLarnovc
15. 06. 2019 16.49
+18
Pac, parkrat se je dala dol s sefom. Saj je vsem jasno. Na denarju ne pise kako je zasluzen, na cesplji se pa tudi nic ne pozna.
roxerc
15. 06. 2019 16.29
+45
Potem se ji je naenkrat nasmehnila sreča. Dobila je službo v SEA Electric, ki si je nikoli v življenju ne bi mogla zamisliti. Kako, ni želela razkriti, saj bo vse podrobnosti kmalu zapisala na svoji spletni strani, ki jo pripravlja. Povedala je zgolj, da je svojega sedanjega šefa in delodajalca spoznala v restavraciji, ko je bil z ženo na večerji. Postala je predstavnica za odnose z javnostmi in menedžerka za razvoj evropskega trga. ; Ok, vse jasno.
luckysss
15. 06. 2019 16.09
+33
Spet imate nepopoln naslov...Pravilno se glasi takole...."'Ni težko, če si iznajdljiv, vztrajen in veš, da ti bo uspelo, ker to počneš v normalni državi"...
Fulano in Beltrano
15. 06. 2019 16.48
+16
To, kar si napisal/a načeloma čisto drži....je pa tudi res, da lahko živiš kjer koli, ampak še vedno rabiš "neko gonilno silo", ki te vleče naprej. Kariero, družino....Če si prazen in če tvoje življenje postane brez smisla, imaš lahko vse z rožicami postlano, pa ti noben sistem ne bo pomagal.
luckysss
15. 06. 2019 17.38
+17
Življenje marsikomu postane brez smisla, ko ugotovi, da kljub znanju , volji in talentu ne moreš uspeti, ker se ne pišeš prav in nisi v nobeni stranki in ti je težko biti hinavski....Zato tudi so naši zdomci v tujini izredno uspešni...ker niso vajeni sistemov brez ali z zelo malo korupcije in se jim zdi da so v raju, ko pridejo v normalno deželo kjer lahko pokažejo svoje sposobnosti...
Fulano in Beltrano
15. 06. 2019 18.07
+4
Ponavljaš tisto, kar je razvidno že iz komentarja zgoraj. Kaj ti torej brani, da ne pripraviš dveh potovalk in se preseliš tja, kjer se počutiš najbolje? In ko si tam, misliš, da je vse tako idealno in da si od bivanja v perfektnem okolju tako poln samega sebe, da te nobena druga življenjska okoliščina ne more dotolči?
Rafael Kramar
15. 06. 2019 18.10
+10
V Sloveniji lahko dosežeš prav toliko, kot v tujini. Je pa za ljudi brez znanja, volje in talenta odličen izgovor, da so luzerji zato, ker živijo v taki državi in ne zato, ker so nesposobni. A ne?
luckysss
15. 06. 2019 18.59
+7
Tudi to je res, vendar tudi sposobne omejujejo...Nekateri vodilni okrog sebe zbirajo same tepce z namenom, da ga nihče ne bi ogrožal na prestolu...To ni praksa le v SDS, ampak tudi v mnogih podjetjih (seveda ne v zasebnih;)...