Zunanji minister Dimitrij Rupel je na seji odbora DZ za zunanjo politiko na vprašanje poslancev opozicije o vzrokih neudeležbe premierja Janeza Janše na gospodarskem forumu v Sankt Peterburgu odgovoril, da zamere s strani Rusije zaradi neudeležbe ni in da "ni šlo za škodljivo odpoved".
Jožef Školč (LDS) je ministra prosil, da poslancem oziroma odboru pojasni vzroke odpovedi udeležbe Janše na forumu v Sankt Peterburgu 9. in 10. junija, ki je po njegovi oceni sporna, ker naj bi se ob robu ruski predsednik Vladimir Putin z Janšo sešel v najmanj polurnem pogovoru. Zahteval je tudi pojasnilo, "katere so bile te druge dolžnosti, ki so bile pomembnejše", kar je kot vzrok za odpoved udeležbe navedel premier.
Aurelio Juri (SD) se je vprašanju pridružil in menil, da je bila odpoved "neprimerna in škodljiva za slovenske interese". Kot še posebej neprimerno pa je ocenil, da delegacija OZP, ki je bila v tednu po forumu na obisku v ruski dumi, ni bila seznanjena ne z odpovedjo niti z vzroki zanjo.
Rupel: Janša se je sam odločil
Rupel je poudaril, da je o zadevi že vse povedal, in poslancem svetoval, da se za dodatna pojasnila obrnejo na premierja. "Zakaj ni šel, predsednik vlade presoja sam," je poudaril minister. "Škoda ni bila narejena," je pristavil in dodal, da "zamere ni" in da je bilo vse pojasnjeno ruski strani, ruskemu veleposlaniku v Sloveniji.
S tem je tudi odgovoril na očitke Školča, da je Moskva zamerila neudeležbo Janše na forumu, na kar naj bi kazala odpoved udeležbe Lavrova na slovesnosti pri Ruski kapelici na Vršiču. Rupel je še dodal, da je šlo le za preložitev obiska.
Lavrov prihaja oktobra v Ljubljano
Minister Rupel se je danes po telefonu pogovarjal z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom. Ministra sta potrdila visoko in prijateljsko raven meddržavnih odnosov. Dogovorila sta se, da bo Lavrov obiskal Ljubljano v mesecu oktobru. Ruski minister je ob tem prosil slovenskega kolega, naj kar najbolj odločno zanika vsakršne špekulacije, ki bi se pojavile v zvezi s prestavitvijo njegovega obiska, ki je bil prvotno predviden za konec julija. Problem je zgolj zasedenost ministra Lavrova, so sporočili z zunanjega ministrstva.
Slovenski in ruski minister sta sicer tudi potrdila visoko in prijateljsko raven odnosov med državama in se dogovorila, da bosta stalno v stiku, še posebej glede na slovensko predsedovanje Evropski uniji v prvi polovici prihodnjega leta. Ministra sta se tudi medsebojno seznanila z razvojem dogodkov v zvezi s Kosovom in primerjala stališča Rusije in Slovenije glede tega vprašanja. Pri tem je Rupel ruskega kolega "opozoril na časovni element in na morebitna tveganja".
Rusija namreč tako kot Srbija nasprotuje načrtu posebnega odposlanca ZN za Kosovo Marttija Ahtisaarija, ki predvideva nadzorovano neodvisnost Kosova, in vztraja pri nadaljevanju pogajanj med Prištino in Beogradom. Mednarodna skupnost po drugi strani Ahtisaarijev načrt podpira, je pa pripravljena neodvisnost z resolucije VS ZN preložiti za 120 dni, da bi se strani dogovorili. Moskva in Beograd tudi s tem nista zadovoljna.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.