Šolski minister Igor Lukšič je gladko prezrl ne le splošno nasprotovanje javnosti ukinjanju brezplačnega toplega obroka za dijake, ampak tudi več kot 22.000 podpisov dijakov, je prepričan nekdanji šolski minister Milan Zver (SDS). Odločno tudi zavrača "podtikanja", da je bil zakon o dijaški prehrani predvolilni bonbonček prejšnje vlade.
SDS si je, ne le v prejšnjem mandatu, temveč tudi pred tem ves čas prizadevala za ureditev srednješolske prehrane. "Ta populacija je bila v mandatih prejšnjih liberalnodemokratskih vlad izrazito zanemarjena glede organiziranega prehranjevanja, posledice pa bodo te generacije čutile v obliki različnih obolenj in zmanjšani kakovosti življenja," je v sporočilu za javnost zapisal Zver, sicer tudi predsednik odbora za šolstvo in šport pri SDS in evropski poslanec.
Z zakonom o dijaški prehrani so želeli odraščajoči generaciji zagotoviti večjo kakovost njihove mladosti in tudi nadaljnjega življenja, kar jim je tudi uspelo, je prepričan Zver. Mladi so po njegovem mnenju ukrep sprejeli takoj, kar pomeni, da je bil pravilen.
"Prejšnja vlada je dajala, ta pa jemlje, in to otrokom," poudarja nekdanji minister. Predlog zakona o šolski prehrani, ki ga je vlada sprejela v četrtek, je po njegovih ocenah izrazito nesocialen, saj država za dijakovo prehrano na letni ravni sedaj prispeva okoli 500 evrov, po novem pa naj bi tretjino manj. Predlog zakona o šolski prehrani, ki ga je vlada pripravila za obravnavo v DZ, subvencijo za prehrano razširja na področje osnovnih šol, a obenem ukinja stoodstotno subvencioniranje dijaške prehrane.
"Brezplačni topli obrok je univerzalna socialna pravica," je prepričan Zver. Možnost zdravega obroka imajo po njegovih navedbah sedaj vsi dijaki enako, s čimer jih vzgajajo v duhu zdravega prehranjevanja, saj dijake to odvrača od hitre prehrane in njenih posledic.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.