
Policija je danes sporočila, da ne more nadaljevati z zbiranjem obvestil glede skritih kamer, ki so bile priklopljene na snemalno napravo, ta pa je bila povezana z internetom. Poudarjajo, da ni bil podan predlog za pregon, je o preiskavi na Slovenskih železnicah na seji komisije za nadzor nad obveščevalnimi in varnostnimi službami dejal pomočnik direktorja uprave kriminalistične policije Robert Črepinko.
Člane komisije je obvestil, da je bila policija 13. novembra obveščena, da so bile v prostorih SŽ najdene nekakšne tehnične naprave. V skladu z zakonom o kazenskem postopku so policisti zato opravili ogled kraja, zasegli naprave in jih dali v pregled. Zbrali so tudi prva nujna obvestila, ker pa do danes zjutraj še niso prejeli predloga za pregon, policija nima podlage, da bi nadaljevala z zbiranjem obvestil, je pojasnil Črepinko. Kot je dejal, je takšen predlog potreben po kazenskem zakoniku.
Informacije o konkretnih zadevah
Pomočnika direktorja uprave kriminalistične policije Roberta Črepinka so na današnji seji po besedah Kresalove spraševali o konkretnih predkazenskih postopkih, ki še potekajo, pri čemer je bil poudarek na kreiranju politične zarote. "Vprašanja so bila take narave, da nanje od policije niti sama kot ministrica ne smem in ne morem pričakovati odgovora, ker bi s tem v nasprotju z zakonom posegla v operativno samostojnost in avtonomijo policije," je poudarila.
Kot je dejala Kresalova, "smo bili priče" tudi zbiranju informacij in nadzoru o konkretnih predkazenskih postopkih ter nedostojnemu in ponižujočemu odnosu do profesionalnih kriminalistov, ki so svoje delo strokovno opravljali pod različnimi ministri in različnimi vladami.
Černač je že napovedal, da se bo na izjavo Kresalove odzval. MNZ
Ko predstavnik komisije na vprašanje ni želel odgovoriti in je to tudi pojasnil, je pogovor postal nedostojen in na meji nesramnosti, je prepričana ministrica. Črepinko pa je bil zato, ker je opravljal svojo zakonsko dolžnost in zaščitil interese predkazenskega postopka, po njenem šikaniran in politično napaden.
Napovedala je, da bo pisala predsedniku DZ Pavlu Gantarju in ga na to ravnanje opozorila. Pričakuje, da bo Gantar preveril, ali vsi organi DZ delujejo v skladu z zakonom in ali skrbijo za strokovnost in zakonitost svojega dela. "Če bo ugotovil, da temu ni tako, bo že sam vedel, kaj narediti," je dejala. Če bo treba, bo Kresalova, kot je napovedala, sprejela tudi ustrezne ukrepe za postopek pred ustavnim sodiščem zoper dejanja predsednika komisije.
Večkrat je že zahteval pojasnila
Državni sekretar na notranjem ministrstvu Goran Klemenčič pa je med drugim izpostavil, da je Černač že na več sejah od predstavnikov kriminalistične policije zahteval pojasnila, ki se ne nanašajo na konkretne predkazenske zadeve. "Šlo je predvsem za tiste predkazenske zadeve, ki so s stališča določene politične stranke pomembni ali odmevni ali so v njih vključeni njihovi člani," je pojasnil Klemenčič.
Povedal je, da sta pred 14 dnevi Černač in član komisije Vinko Gorenak (SDS) obiskala direktorja uprave kriminalistične službe in zahtevala pojasnila, zakaj so določene osebe v zadevi Patria predstavljene kot osumljenci. "Gre za absolutno nedopustno ravnanje, ki nima nobene podlage v zakonu in predstavlja zelo grob pritisk na delo kriminalistične policije," je prepričan Klemenčič.
V podobnem obisku sta Černač in Gorenak "prejšnji teden oz. celo ta teden" na policijskih upravah Postojna in Koper po besedah Klemenčiča spraševala o postopkih, ki se vodijo zoper ljubljanskega župana Zorana Jankovića. V nekaj primerih sej, predvsem tistih, povezanih z generalno državno tožilko Barbaro Brezigar, pa je predsednik komisije po sejah dajal "enostranske, pompozne in zavajajoče izjave, ki niso imele nič skupnega s tem, kar smo se na zaprti seji pogovarjali", je dejal državni sekretar. Poleg tega je seja vsaj v dveh primerih po njegovem mnenju potekala v neustrezni zaščiti tajnosti.
Černač ugovarjal
Predsednik komisije Zvonko Černač (SDS) je ugovarjal, da se boji, da je "nekomu v interesu, da se tisto, kar je bilo posneto, izgubi in trajno izbriše". Dejal je, da je to, da policija čaka na predlog za pregon, le izgovor, ki ga ne sprejema. Črepinka je zato med drugim vprašal, kje je bil snemalnik, kaj so na njem našli, kakšen je bil disk na tem snemalniku in ali drži, da je bil priklopljen tudi zunaj hiše in ne le v pisarno generalnega sekretarja Slovenskih železnic. Černača je tudi zanimalo, kaj je policija doslej odkrila na posnetkih in kdo je imel dostop do njega.

Pomočnik direktorja prvega kriminalista mu je odvrnil, da ne more govoriti ne o tehničnih specifikacijah opreme, niti o proizvajalcu in kraju, kjer je bila nameščena. Ti podatki bodo po njegovih besedah v primeru, če bo prišlo do predloga za pregon, "nujno potrebni, da bomo lahko zgodbo sestavili". Prav tako Črepinko ni želel odgovoriti na vprašanje, ali so policisti našli tudi mikrofone, saj bi to po njegovih besedah zožalo manevrski prostor za preiskavo kaznivega dejanja.
Poseg v operativno delo policije
Černač je dejal, da je nad odzivom Kresalove na jutranjo sejo komisije zelo razočaran. "Mislim, da je ta odziv pretirano grob, neustrezen in pomeni dejansko neki grob poseg v zakonodajno vejo oblasti," je poudaril. Kot je dejal, pa takšen odziv – tudi glede podatkov, ki so bili v njem izpostavljeni – tudi kaže, da je Kresalova globoko vpeta v operativno delo policije. To ministrica sicer ves čas zanika, vendar pa se zaradi tega dogaja vedno večja stopnja politizacije policije s strani ene stranke, kar je za demokracijo v Sloveniji nevarno, je prepričan Černač.
'Pri preiskavi gre za ščitenje ljudi'
Zmago Jelinčič je menil, da gre pri preiskavi za ščitenje ljudi, ki so povezani s trenutno vladajočo garnituro. Vprašal se je, ali se takšne preiskave ne sprožijo po uradni dolžnosti. Zanimalo ga je tudi, ali so policisti dobili kakšne slikovne ali tonske posnetke ali so odkrili samo kamere in mikrofone.
Kaj pa varnostna služba?
Poslanca koalicije Dušana Kumra (SD) in Francija Keka (Zares) je zanimalo, kako je z varnostno službo pri Slovenskih železnicah. Kek je tudi konkretno vprašal, ali je na železnicah za področje varnosti zadolžen Darko Njavro. Černač jima je odvrnil, da je bila zadeva izpeljana po naročilu tedanjega direktorja železnice Blaža Miklavčiča v sodelovanju s tedanjim generalnim sekretarjem Igorjem Šimencem in brez vednosti varnostne službe.
'Predlog za pregon naj posreduje komisija'
Večina članov komisije je ob koncu seje sprejela tudi nekaj sklepov. Poslanci so policiji med drugim naložili, naj komisiji za nadaljevanje obravnave posreduje pisno poročilo o tej zadevi. Ta naj med drugim vsebuje podatke o prisluškovalni napravi, snemalni napravi in drugi opremi, ki je bila v tem primeru uporabljena. Večina poslancev je sprejela tudi sklep, da predlog za pregon posreduje komisija.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.