
Zanimiv pa je postopek preverjanja uvoznih pošiljk na mejnih prehodih. Vsako uvozno pošiljko na mejnem prehodu pregledajo mejni veterinarski inšpektorji in vzamejo vzorec, ki gre v laboratorijsko analizo. Zelo nenavadno pa je, da se sama pošiljka do izvidov rezultatov analize ne zadrži, temveč jo pošljejo naprej potrošnikom. Če pa, tako kot v primeru nizozemskega mesa, ugotovijo nedovoljene substance, vsako naslednjo pošiljko zadržijo do izida analize. »Od sedaj naprej se bo vsaka pošiljka mesa prašičev iz Nizozemske vzorčila na prisotnost tega hormona in dokler ne bomo dobili izvidov, ta pošiljka ne bo šla v promet,« zagotavlja v.d. direktorja veterinarske uprave, Simona Salamon in dodaja, da tako postopajo tudi veterinarski inšpektorji EU.
Večina od 20-ih ton kupljenega mesa je v mesariji Strašek ostala v hladilnici. Ker je meso spremljal certifikat, s katerim so Nizozemci zagotavljali neoporečnost mesa, pa so ga v mesariji nekaj že predelali v hrenovke in poslali na prodajne police. »Hrenovke imajo sedemdnevni rok trajanja, mi pa smo jih predelali v hot dog klobase, ki so v vakuumski embalaži in imajo 30-dnevni rok,« pojasnjuje lastnik mesarije, Andrej Strašek.
Zdaj so na potezi pristojni organi nizozemske veterinarske službe, ki morajo ugotoviti odkod prepovedani hormon. »Kontaktirali smo z njihovo službo in ena od možnosti je seveda živalska krma, ki so jo živali zaužile,« dodaja Salamonova.
Rezultati analize 0,5 nanograma na gram prepovedanega hormona, kolikor so ga inšpektorji našli v mesu, navadnim kupcem ne povedo prav veliko, so pa vsebnosti tako majhne, da ne predstavljajo nevarnosti potrošnikom, še trdijo na veterinarski upravi.