Strah pred upadom prometa v gostinskem sektorju je po mnenju ministrstva za zdravje odveč. "Po zadnji javno-mnenjski anketi, ki smo jo izvedli, 54,8 odstotkov anketiranih meni, da bo gostinske lokale obiskovala enako pogosto kot do sedaj, dobra desetina (12,4 odstotkov) pa je takih, ki bodo lokale obiskovali manj pogosto. Predvsem mlajši in nekadilci bodo v lokale zahajali pogosteje," poudarjajo na ministrstvu za zdravje.
Da zakonodaja, ki omejuje kajenje nima pomembnejšega vpliva na storitveni sektor kažejo tudi izkušnje članic Evropske unije in ZDA, še opozarja ministrstvo.
"V državah Evropske unije, kjer so uvedli popolno prepoved kajenja na vseh delovnih mestih in tudi javnih mestih, ugotavljajo, da je spoštovanje prepovedi zelo visoko," so v izjavi za javnost zapisali na ministrstvu. Po besedah ministrstva evropske raziskave ponekod že ugotavljajo pozitivne učinke na zdravje, predvsem na dihala. Pregled raziskav kaže tudi, da uvedba takega ukrepa nima negativnih učinkov na prihodke ali delovna mesta v gostinstvu in je torej brez škodljivega ekonomskega učinka.
"Celovita analiza o učinkih na gostinski sektor v Sloveniji bo sicer mogoča šele čez čas, že danes pa lahko govorimo o pozitivnih učinkih zakona za zdravje," zagotavljajo na ministrstvu. Pozitivni učinki se bodo pokazali čez nekaj let z zmanjšano prezgodnjo obolevnostjo in umrljivostjo za vse tiste bolezni, ki so povezane s kajenjem, tudi s tistim pasivnim.
Slovenija
Ni negativnih učinkov
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA
Komentarji
23
Ministrstvo za zdravje je mnenja, da protitobačni zakon ne povzroča dolgoročnega upada prometa v gostinstvu.
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.