Na torkovem protestnem shodu zaposlenih v poklicih s priznano beneficirano delovno dobo pred ministrstvom za delo Sindikata vojakov Slovenije ni bilo, saj je pokojninski zakon po njihovem neustaven. O pomanjkljivostih zakona je sindikat obvestil tudi vlado.
Po zakonu o obrambi iz leta 1991, katerega 135. in 136. člen veljata še danes, pripadnikom Slovenske vojske za 12 mesecev dejanskega opravljanja dela pripada 15 mesecev zavarovanja. Zakon o obrambi je sprejet z dvotretjinsko večino, "zato določil o povečanem pokojninskem zavarovanju ne more spreminjati navadni zakon, kakršen je predlog zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju," poudarja predsednik Sindikata vojakov Slovenije Gvido Novak.
Predlog zakona, ki zaključuje v letu 2000 začeto pokojninsko reformo, pripadnikom Slovenske vojske po Novakovih navedbah jemlje zagotovljeno predčasno upokojevanje in višino pokojnine, zato je za pripadnike Slovenske vojske nesprejemljiv. Opozarja tudi, da v zakonu ni omenjeno niti to, da se mora razlika med predlagano poklicno pokojnino in pokojnino po splošnih predpisih za pripadnike Slovenske vojske zagotavljati iz proračuna.
O pomanjkljivosti predlaganega pokojninskega zakona je sindikat danes opozoril vlado in napovedal, da bo vložil zahtevo za presojo ustavnosti takoj po sprejetju zakona, če bo sprejet brez upoštevanja navedenih opozoril. Dopis je sindikat med drugim posredoval tudi vrhovnemu poveljniku obrambnih sil predsedniku republike Danilu Türku, je še sporočil predsednik sindikata Novak.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.