Podjetje Lafarge Cement v Zasavju je danes obiskala predstavnica Inšpektorata RS za okolje Bernarda Čopar Sotenšek, ki ga je obvestila, da mu v skladu z razsodbo upravnega sodišča nalagajo, da do odločitve prvostopenjskega organa preneha z uporabo alternativnih goriv.
Inšpektorica je v Lafarge prišla nenajavljena, je pojasnila glavna republiška inšpektorica za okolje in prostor Aleksandra Velkovrh. "Ob prihodu so še sosežigali odpadke, ko jih je uradno seznanila s sodbo in ko jim je z ustno odločbo prepovedala sežiganje odpadkov, pa so pristali, da bodo temu sledili in nato začeli odstranjevati odpadke," je še pojasnila.
V Lafargeu so po ustni odločbi inšpektorice zavrnili že prispelo pošiljko plastike in naročili transport za odvoz vseh gum, ki so bile pripravljene za sosežig. "Sosežiga odpadkov ne bo več. Lafarge bo temu sledil, v nasprotnem primeru je kazen od 75.000 do 125.000 evrov," je opozorila Velkovrhova. Inšpektorat za okolje in prostor bo redno nadziral spoštovanje izrečene inšpekcijske odločbe.
Iz cementarne so sporočili, da bodo to odločitev spoštovali, izvajati pa so jo začeli nemudoma, še preden so prejeli uradno pisno odločitev. "V tem primeru spoštujemo pravni red in odločitve pristojnih organov. Hkrati od pristojnih pričakujemo, da bodo o obratovanju cementarne vključno z uporabo alternativnih goriv odločali v roku, ki ga je določilo sodišče in pod enakimi pogoji kot veljajo za druge IPPC zavezance. Smo trdno prepričani, da bodo argumenti in dejstva v prihodnje odločilna pri presojanju vloge družbe ter njene dejavnosti za lokalno okolje," so zapisali.
Macerl: Čaka nas težko delo
Predsednik okoljevarstvene organizacije Eko krog Uroš Macerl, ki je vložil tožbo na upravno sodišče, je izrazil zaskrbljenost, kako bo agencija za okolje kot prvostopenjski organ znova odločila o izdaji okoljevarstvenega dovoljenja Lafargeu. "Upam, da bo sprejela pravilno odločitev," je dejal.
Po mnenju prvega človeka Eko kroga, ki že več let bije boj za čisto zasavsko dolino, je "zelo možno", da bo okoljska agencija na vse možne načine poskušala poiskati način, da "ne bo izpadla kot tisti dejavnik, ki je cel postopek zapeljal po napačni poti". "Poskušali bodo odgovornost spraviti s svojega hrbta. Mislim, da nas v naslednjih nekaj tednih čaka še zelo težko delo," ocenjuje Macerl.
Posredoval tudi trboveljski župan
Še pred tem je župan občine Trbovlje Vili Treven Lafargeu posredoval sodbo, s katero je upravno sodišče 17. februarja podjetju odpravilo okoljevarstveno dovoljenje za sežig odpadkov. Treven je zapisal, da pričakuje, da bodo v Lafargeu spoštovali izrek sodbe in ravnali skladno s slovenskim pravnim redom. "Glede na vaše navedbe v medijih, da sodbe niste prejeli oz. z njo niste seznanjeni, vam jo pošiljam v vednost," jim je sporočil.
Žarnić: Sodbo bomo dosledno upoštevali
Minister za okolje Roko Žarnić pa je pojasnil, da bo njegovo ministrstvo sodbo dosledno upoštevalo in se odzvalo v predpisanem zakonskem roku. Zaradi aktivnosti ob zaključku slovenskega predsedovanja Alpski konvenciji se sicer še ni uspel seznaniti s sodbo v celoti. "Ne dvomim v strokovno oceno inšpektorice, ne dvomim v sklepe sodišča in jih bomo tudi upoštevali. Kaj bo to pomenilo politično, pa ne znam presoditi," je še pojasnil.
Neznanci ponoči streljali na stavbo?
Zaposleni, ki so zjutraj prišli na delo v upravno zgradbo trboveljske cementarne Lafarge Cement, so na njej opazili polomljena stekla. Kot so sporočili iz podjetja, je natančnejši ogled pokazal, da so jih povzročile iz neznanega orožja izstreljene štiri krogle. V času streljanja v zgradbi še ni bilo zaposlenih, zato njihova življenja niso bila neposredno ogrožena.
Vodstvo je o napadu obvestilo policijo, ki je opravila ogled kraja dogodka. "Okoli 8. ure je bil OKC PU Ljubljana obveščen o razbitju stekel na poslovnem prostoru v Trbovljah. Po do sedaj zbranih obvestilih in ogledu kraja dogodka je bilo ugotovljeno, da so neznani storilci v noči na sredo poškodovali štiri stekla poslovne stavbe, a do poškodbe stekel ni prišlo zaradi uporabe strelnega orožja," so za 24ur.com sporočili z ljubljanske PU. Neznanci so z dejanjem lastnika oškodovali za okoli 2000 evrov. Policisti nadaljujejo z zbiranjem obvestil in nadaljnjimi postopki za izsleditev storilcev, o ugotovitvah pa bodo obvestili pristojno tožilstvo.
"Ostro obsojamo to odkrito grožnjo zaposlenim v cementarni in hkrati obsojamo vse, ki so z odkritim sovražnim govorom ter z neprestanim zavajanjem javnosti glede delovanja cementarne tovrstna dejanja posredno ali neposredno spodbujali," so še zapisali v Lafargeu. Dokler dejanje in motivi za napad ne bodo v celoti raziskani, bodo naredili vse, kar je v njihovi moči, da zaščitijo zaposlene in njihove družine, so sporočili. Pristojne pozivajo, naj to kriminalno dejanje temeljito raziščejo in sprožijo potrebne kazenske postopke.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.