
To pa mnoge prejemnike že pošteno jezi. Urad za varstvo potrošnikov zato predlaga zakonsko uvedbo nalepk, ki naj bi ljudi zaščitile pred nezaželeno pošto, saj eklamne letake najdemo v poštnem nabiralniku že skoraj vsak dan. Nekateri oglase o ugodnih nakupih preberejo, mnoge pa taka pošta jezi. V nekaterih stanovanjskih blokih so že našli rešitev: k nabiralnikom so postavili posebno polico, kamor lahko raznašalci in poštar odložijo reklamne letake. Zakonsko rešitev pa išče urad za varstvo potrošnikov - pred neljubimi letaki naj bi potrošnika po novem ščitila posebna nalepka, ki jo lahko izdela tudi vsak sam.
Ne gre toliko za obliko, gre za jasno sporočilo volje, da posameznik ne želi prejemati tega materiala in jasno pripravljenost pošiljatelja, da to voljo spoštuje, pravi Vera Kozmik Vodušek iz Urada za varstvo potrošnikov.
To odločitev pa bodo morali spoštovati ne le najeti raznašalci ampak tudi poštarji. Le-ti, zaenkrat povsem legalno, dostavljajo pošto brez naslovnika.
Če oz. ko bo zakon, ki bo to urejal, sprejet, se bo Pošta Slovenije na vsak način zakona držala, zatrjuje Jože Fošt s Pošte Slovenije.
Kljub temu pa njihove izkušnje kažejo, da posamezniki, tudi če imajo možnost odpovedati se reklamni pošti, to storijo le redko. Od leta 1998 pošta namreč že upošteva želje naslovnikov, da jim poštarji reklam v nabiralnik ne dajejo. Po Foštovih besedah so kljub začetnemu negodovanju nekaterih strank leta 1998, do sedaj evidentirali le 1845 zahtevkov, kar pa je le 0,3 odstotka slovenskih gospodinjstev.
Urad za varstvo potrošnikov je predlog sprememb zakona o varstvu potrošnikov že vložil v vladno proceduro, parlament pa naj bi ga sprejel nekje do sredine naslednjega leta.
"Mislim, da je prav, da smo potrošniki obveščeni o tem, kar se na trgu dogaja, da pa o tem razpravlja Državni zbor, se mi zdi popolnoma odveč," pravi poslanec LDS Tone Anderlič. Poslanka ZLSD Danica Simšič pa meni, da bo DZ o tem moral razpravljati, če bo predlog zakona prišel v obravnavo. Pravi, da se tudi zaveda, da je tega materiala veliko, vendar da se v letakih velikokrat najde tudi marsikaj zanimivega.
Če bodo spremembe zakona sprejete bodo naslovniki, v primeru, da njihova volja ne bo spoštovana, podjetje, ki jim bo reklamne letake še vedno dostavljalo v nabiralnik lahko tožili. Jasno pa je, da je kljub vsemu preprostejše odvreči letak v koš kot pravdati se na sodišču.