Zdravniki Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor so na jutranjem zboru, ki se ga je udeležil tudi predsednik sindikata Fides Konrad Kuštrin, opozorili na kršitve pri razporejanju dela. Te so se pojavile po 1. septembru, ko so zdravniki umaknili svoja soglasja za opravljanje nadur. Od vodstva bolnišnice so zahtevali ureditev razmer.
Kot je povedal predsednik zdravniškega sindikata v mariborski bolnišnici Boris Rižnar, je stanje v UKC Maribor precej drugačno, kot pa o tem javnosti razlaga vodstvo bolnišnice. Po njegovih besedah nadrejeni kršijo delovno zakonodajo pri novem razporedu delovnega časa zdravnikov, zato so na vodstvo bolnišnice naslovili zahtevo, da nezakonitosti odpravi najpozneje do prihodnje srede.
Predstojniki nekaterih oddelkov so sicer že na današnjem zboru odgovorili, da brez nezakonito pripravljenih urnikov ne morejo v celoti izvesti službe, zlasti na oddelkih, kjer se že sicer soočajo s kadrovskim pomanjkanjem. Kot je dejal Rižnar, je prav to tudi razlog sklica zbora, saj morajo ne le zdravniki, pač pa tudi njihovi nadrejeni sporočilo, da zdravstveni sistem v novih razmerah ne more delovati, jasno poslati vodstvu UKC Maribor, ta pa ministrstvu za zdravje.
'1. september se sploh ne bi smel zgoditi'
Kuštrin je dejal, da se resni državi, ki ji je mar za njene državljane, po vseh opozorilih Fidesa 1. september sploh ne bi smel zgoditi. Kot je dejal, njihov cilj ni zlomiti zdravstveni sistem, pač pa delati v urejenih razmerah in mirno, tako da se bodo lahko posvetili pacientom in da bo napredovala stroka.
Nad sedanjim stanjem v mariborski bolnišnici je presenečen. "Nisem si mislil, da se bo kaj takega dogajalo pod tem vodstvom v mariborski bolnišnici, zato sem zgrožen," je bil kratek in jasen Kuštrin, ki je dodal, da so pritožbe o kršitvah sicer prejeli tudi iz ostalih delov Slovenije, a je vsaj v nekaterih zavodih socialni dialog vseeno dober.
Nekateri zdravniki spet delajo nadure
Sicer pa se je del zdravnikov v UKC Maribor že odločil vrniti soglasja k opravljanju nadur, po podatkih iz bolnišnice naj bi bilo takšnih doslej 14. Rižnar je dejal, da je to najverjetneje tudi posledica pritiskov, pa tudi etične miselnosti zdravnikov.
Posledice čutijo tudi otroci
Po umiku soglasij zdravnikov za delo prek polnega delovnega časa se podaljšujejo čakalne dobe za otroke, prestavljajo pa se tudi operacije, opozarjajo v Združenju za pravice bolnih otrok. Tako so na primer otroci, ki za pregled z magnetno preiskavo potrebujejo anestezijo, naročeni za februar 2012.
Podaljšujejo se tudi "že do sedaj nerazumno dolge" čakalne dobe za nenujne operativne posege za otroke, je v sporočilu za javnost zapisala predsednica združenja Biserka Marolt Meden. Kot spominja, so po opozorilih Rajka Kende in varuhinje človekovih pravic Zdenke Čebašek Travnik menili, da je tudi ob umiku soglasij zdravnikov dovolj zagotovil, da otroci ne bodo čutili posledic spora med vlado in Fidesom, zato se do zdaj tudi niso oglasili.
Pri tem v združenju opozarjajo na določbe konvencije ZN o otrokovih pravicah, ki zagotavlja otrokom posebno skrb. Tako od odgovornih pričakujejo upoštevanje zlasti dveh členov konvencije. Gre za člen, ki določa, da morajo biti otrokove koristi glavno vodilo, ter člen, po katerem države podpisnice konvencije priznavajo otrokovo pravico do najvišje dosegljive ravni zdravja in do storitev ustanov za zdravljenje bolezni in zdravstveno rehabilitacijo.
"Umik soglasij zdravnikov ne sme več vplivati na zagotavljanje najvišje ravni zdravstvenega varstva otrok," opozarja Marolt Medenova, ki obenem vlado in zdravnike poziva, da nemudoma najdejo kompromisne rešitve in zaustavijo rušenje zdravstvenega sistema.
Travmatologi: Prišlo bo do čakanja, zapletov in potencialno napak
Medtem so se oglasili tudi travmatologi, ki opozarjajo na veliko osebno in strokovno stisko. Kot pravijo, tudi s turnusnim delom ob zdajšnjem kadrovskem pomanjkanju ne morejo zagotavljati nemotenega dela. "Prišlo bo do čakanja in s tem do zapletov, kar je strokovno nedopustno," opozarjajo.
Prav tako bo po njihovih napovedih odpadla celotna nenujna zdravstvena oskrba, kar pomeni neskončno čakanje bolnikov in bolniške staleže v nedogled. Štafetna predaja hospitaliziranih bolnikov med turnusnimi izmenami pomeni grožnjo napak, saj se pri tovrstni predaji službe zgodijo največje sistemske napake, opozarjajo.
Ob tem obsojajo zavajajoče izjave tistih managerjev v javnem zdravstvu na sekundarni in terciarni ravni in izjave predstavnika Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ki javnosti sporočajo, da zmanjšan obseg dela zgolj v okvire rednega dela javnih uslužbencev v zakonskih okvirih ne bo vplival na obseg opravljenega dela. Nasprotno, društvo travmatologov ugotavlja, da bi v tem primeru bila hudo ogrožena strokovna varnost kirurškega zdravljenja poškodovancev, saj že v dosedanji organizaciji dela zaradi kadrovskih in prostorskih omejitev poteka delo na samem robu.
Od ministra za zdravje Dorjana Marušiča zato zahtevajo, naj takoj zagotovi prostorske in kadrovske zmožnosti za travmatološko dejavnost na celotnem državnem ozemlju v obsegu, ki ga državljanom zagotavlja ustava, in po primerljivih evropskih strokovnih standardih. Minister jih je že povabil na sestanek, srečali se bodo naslednji petek.
KOMENTARJI (202)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.