Kriminalisti so pod drobnogled vzeli posel, sklenjen med Študentsko organizacijo Slovenije (ŠOS) in ljubljanskim podjetjem Margento storitve za študentske bone. Na policiji so potrdili, da zaradi sumov storitve gospodarskih kaznivih dejanj vodijo predkazenski postopek, o zbranih ugotovitvah bo obveščeno pristojno tožilstvo. Več zaradi interesa preiskave niso povedali.
Gre za informacije javnega značaja?
Vpogled v pogodbo so zahtevali tudi v Uradu informacijske pooblaščenke, kjer vodijo več pritožbenih postopkov glede različnih dokumentov, ki so jih zahtevali od ŠOS. Eden izmed dokumentov je tudi pogodba o elektronizaciji študentske prehrane, ki so jo zahtevali na podlagi Zakona o dostopu do informacij javnega značaja.
''Ker jim Študentska organizacija Slovenije zahtevanih informacij ni posredovala, so namreč prosilci v Urad informacijskega pooblaščenca vložili pritožbe. Vse navedene zadeve torej obravnavamo kot pritožbeni organ, predmet presoje pa je vprašanje, ali so zahtevani dokumenti prosto dostopne informacije javnega značaja.'' Ker postopki še niso končani, drugih informacij v zvezi z izvedbo posameznih procesnih dejanj ne morejo posredovati. ''Lahko pa potrdimo, da smo se s Študentsko organizacijo Slovenije dogovorili za ogled zahtevanih dokumentov in da se bo ogled predvidoma izvedel danes,'' so sporočili iz urada.
Margento: O tem nismo obveščeni
"O vsebini, po kateri sprašujete, nismo obveščeni, niti se na nas nikoli ni obrnila ne policija ne informacijska pooblaščenka. Ko smo ŠOS povprašali glede dejanskega dogajanja, so nam neuradno sporočili, da danes na njihovem naslovu ni bilo nobenega obiska s strani policije," pa so za 24ur.com sporočili s podjetja Margento.
Dodali so še, da je ŠOS – kolikor jim je znano – kot naročnik projekta elektronizacije študentske prehrane zaradi politikantske obravnave razpisa že sam zaprosil za mnenje protikorupcijsko komisijo, ki "nedvoumno ugotavlja, da pri izvedbi tega razpisa ni bilo ugotovljenih nobenih nepravilnosti, kar je bilo tudi javno objavljeno". "Sistem elektronizirane študentske prehrane sicer deluje v polnem obsegu po vsej Sloveniji, število uporabnikov pa iz dneva v dan narašča, tako je bilo na primer dne 21.10.2010 vnovčenih preko 32.000 subvencij," so še zapisali.
Mladi Slovenije: Pokažejo naj vse!
V podmladku NSi so spomnili, da ''že eno leto opozarjajo na sum korupcije pri postopkih elektronizacije študentske prehrane, saj je bil razpis vidno prilagojen podjetju Margento, hčerinskemu podjetju Ultre''. Na protikorupcijsko komisijo so vložili prijavi zaradi suma korupcije in klientelizma, obrnili so se tudi na informacijsko pooblaščenko, ''ki od ŠOS sedaj terja podatke o domnevno izvedeni anketi''.
Pričakujejo, ''da bodo kriminalisti le spoznali, da je bila elektronizacija študentske prehrane izvedena po nareku podjetja Ultre, v kateri ima solastniški delež tudi minister Gregor Golobič, in da je šlo za korupcijo. Poleg tega pa ŠOS s prodajo kartic zasluži kar 10 evrov od prodane kartice in tako grdo obira študente in polni svoj proračun. Nabavna cena kartice, ki jo ŠOS kupi od podjetja Margento, pa znaša 4,5 evra. Najslabši konec so spet potegnili prav študenti.''
Komisija za preprečevanje korupcije je ugotovila, da korupcije pri omenjenem razpisu ni bilo, kot razlog pa navedla, da je ŠOS organizacija zasebnega in ne javnega prava. ''Da je ŠOS organizacija javnega prava, pa meni informacijska pooblaščenka, sicer ji danes ne bi bil omogočen vpogled v sporno pogodbo med Margentom in ŠOS. Torej po mnenju informacijske pooblaščenke je ŠOS zavezan k zakonu o javnem naročanju in je v tem primeru šlo za korupcijo!'' opozarjajo Mladi Slovenije.
Pričakujejo, da bo ŠOS javnosti pokazal pogodbo s podjetjem Margento. ''Vpogled mora biti omogočen tudi v domnevno izvedeno anketo, ki je bila glavni razlog za mobitelni način elektronizacije in podlaga, da je ŠOS na razpisu izbral podjetje Margento.'' Sicer sumijo, da v zvezi z elektronizacijo študentske prehrane ni bila izvedena nobena anketa ter ''da ŠOS zgolj in samo manipulira in prikriva dejstva''.
Po njihovem mnenju je nov sistem toliko bolj sporen, če izpostavimo ''dejstvo, da študentska organizacija za delovanje sistema pridobiva osebne podatke študentov brez zakonske podlage. Državni zbor je predlog zakona, ki bi dovoljeval pridobivanje osebnih podatkov študentov, zavrnil 18. junija letos. 68 poslancev je bilo proti in samo devet jih je bilo za. Prav osebni podatki študentov (mobilna številka, elektronska pošta in tako naprej) pa so pogoj za plačevanje študentskega obroka z mobilnim telefonom''. Sprašujejo se, ''ali lahko verjamemo, da podatki slovenskih študentov ne bodo izrabljeni v propagandne namene katere od političnih strank, upoštevajoč, da je predsednik Zares solastnik podjetja Margento''.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.