
Namestniku direktorja kriminalistične policije Marjanu Erhatiču so po neuradnih podatkih odvzeli naziv kriminalistični svetnik in ga razrešili s položaja, ker naj bi v odprtem pismu razkril preveč o razmerah v policiji in s tem škodil njenemu ugledu.
Vendar po zakonu o policiji takšnega ukrepa sploh ne bi mogli izreči, saj ga ta ne predpisuje, pravijo pravni strokovnjaki. To je potrdil tudi Erik Kerševan s Pravne fakultete. "Če gre dejansko za ukrep, ki temelji na kršitvi zakona o policiji, da je posameznik škodil ugledu, časti policije, se lahko po zakonu izreče samo ukrep prenehanja delovnega razmerja. V nasprotnem primeru je vsak ukrep nezakonit," pravi.

Poleg tega bi disciplinska obravnava morala biti javna, narekuje zakon. Razen v primeru, da bi na komisiji obravnavali uradne tajne dokumente. "V nasprotnem primeru, je izključitev javnosti nezakonita. Po zakonu o javnih uslužbencih in o pravdnem postopku pa je kršitev tega pravila absolutna bistvena kršitev pravil postopka, kar pomeni, da je odločba oziroma sklep o disciplinski odgovornosti nezakonit, če je bila javnost izključena v nasprotju z določbami zakona," še poudarja Kerševan.
Naši ekipi pa policija ni dovolila niti na obravnavo niti v samo stavbo. Pravijo, da so ravnali skladno z uredbo o disciplinskem postopku in so zato bili lahko prisotni le povabljeni. Kar pa je skregano z zakoni, menijo pravni strokovnjaki. Poleg tega naši viri trdijo, da je bil disciplinski postopek zoper prvega operativca v državi dejansko le formalnost, saj naj bi za Erhatiča že pred časom pripravili novo, nižje delovno mesto na policijski upravi v Postojni.