Slovenski vojaki, ki so na humanitarni misiji na Kosovu, so nezadovoljni z delovnimi pogoji. To je mogoče razbrati iz pisma, ki so ga poslali v domovino, med drugim tudi predsedniku Danilu Türku, so za 24ur.com potrdili na njegovem uradu. "Pismo smo prejeli danes zjutraj, o njegovi vsebini pa zaradi varstva osebnih podatkov ne moremo govoriti. Pismo bomo preučili," so za 24ur.com povedali v uradu predsednika.
Poklicali smo tudi v generalštab SV in se pogovorili s tiskovnim predstavnikom Simonom Korezom, ki je povedal, da so za pismo izvedeli iz medijev. "Odgovorni v Slovenski vojski niso prejeli tega pisma," je razložil Korez in dodal, da so že v stiku z odgovornimi na Kosovu. Korez nam je dejal, da se bodo odzvali takoj, ko bodo prišli do omenjenega pisma.
'Trpijo naše družine'
"Preden smo odšli na Kosovo, nam je bilo na pripravah rečeno, da bodo imeli vsi tisti, ki imajo družine oziroma otroke, možnost koristiti svoj dopust v dveh delih. Na to smo bili pripravljeni tako mi kot naši družinski člani. Po dobrem mesecu pa so to preklicali in ukazano nam je bilo, da lahko dopust koristimo samo v enem delu, čeprav smo si bili drugi del odhoda domov pripravljeni plačati sami. Ali se vsi vi, ki ste odgovorni za blagor slovenske države, zavedate posledic, ki jih je prinesla ta vaša odločitev? Naše družine niso vojaki, ki bi bile dolžne le izpolnjevati ukaze. Kako bi vi obrazložili vašim partnerjem in otrokom, da ne smete domov, še posebno če ste oče samohranilec?" se v pismu sprašujejo slovenski vojaki.
Bo vojaška policija disciplinirala vojake?
"Poleg vsega nam še pošiljate dodatni oddelek vojaške policije, da bi nas disciplinirala. Želite nemara uvesti diktaturo?“ še pišejo vojaki. Korez niti teh naved ni mogel komentirati.
'Očitno gre za nesporazum'
Namestnik poveljnika sil Slovenske vojske polkovnik Vojteh Mihevc je na tiskovni konferenci izpostavil, da gre v pismu za posameznike, ki so izrabili institut enote in na tak način tudi izpostavili druge pripadnice in pripadnike, ki tega mnenja ne podpirajo. Zagotovil je, da pripadnicam in pripadnikom zagotavljajo vse pravice iz delovnega razmerja. Seveda pa so po njegovem mnenju tudi seznanjeni s svojimi obveznostmi, ki jih sprejmejo ob zaposlitvi. Med te spada tudi obveznost opravljanja vojaške službe na operacijah kriznega odzivanja zunaj Slovenije.
Mihevc priznava, da je opravljanje nalog zunaj Slovenije ena od zahtevnejših nalog vojaške službe, pri čemer nosijo veliko breme tudi družine vojakov in vojakinj. "Prav zaradi tega,“ poudarja, "v celoti zagotovimo realizacijo pravice do izrabe dopusta v času opravljanja misije.“ Koriščenje dopusta pa opredeljujejo normativni akti, kjer je opredeljeno tudi, da pripadniki, napoteni na operacijo kriznega odzivanja za največ šest mesecev, koristijo dopust v enem delu, razen v izjemnih primerih, kadar gre za posebne družinske obveznosti.
"V opisanem primeru gre očitno za nesporazum, saj je od skupaj 300 pripadnic in pripadnikov 18. kontingenta SV na Kosovu željo za koriščenje dopusta v dveh delih podalo 93 pripadnikov, čeprav jim pripada za čas šestih mesecev misije koriščenje dopusta le v enem delu. Zaradi razjasnitve okoliščin, ki so nastale v zvezi s tem, je poveljnik sil na Kosovo napotil skupino častnikov, ki bo ugotovila, kako je do nejasnosti, navedenih v anonimnem pismu, sploh prišlo in kdo je za to odgovoren,“ so še zapisali v SV.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.