V večini javnih zavodov so stavkovni odbori že formirani, po današnjem sestanku sporoča Fides. Dodajajo tudi, da vlada ravna neodgovorno, saj ve, da so zdravniki pod velikim etičnim pritiskom, a jih kljub temu sili v stisko."Vse težje je dobiti človeka, ki bo začel polno delati v družinski ambulanti in bo poleg tega še dežural, izvajal urgentno službo z začetnim 31. razredom," razlaga dr. med. Nika Ahačič Srednik.
"Želimo modernizirati celotno našo kolektivno pogodbo za ureditev razmer, za ureditev nagrajevanja, za ureditev možnosti privabljanja zdravnikov na deficitarna mesta in tako naprej. In tukaj absolutno ni samo plačilo," dodaja dr. med. Vasja Kašnik. Protipredloge, ki jih v Fidesu, kot pravijo, čakajo že dva tedna, naj bi vlada predstavila šele na jutrišnjih pogajanjih za sindikate v zdravstvu, vendar Fidesa tja ne bo, saj vabila ni dobil.
Ostali sindikati se medtem jezijo na vlado, češ da je minuli teden v dogovor, ki so ga na krovnih pogajanjih parafirali, vrinila odpravo plačnega stropa za zdravnike. Ta je bil do zdaj pri 57. plačnem razredu, kjer je obstalo okoli 2500 zdravnikov, po odpravi pa bodo lahko napredovali vse do najvišjega 65. razreda, ki je trenutno rezerviran za predsednika vlade, republike in državnega zbora."Če bi nekdo hotel priti iz 57. v 65. plačni razred po zdajšnjem sistemu, bi rabil 22 let. Mladi zdravniki ne bi pridobili nič, torej en plačni razred, to je manever," pojasnjuje predsednik sindikata Fides Konrad Kuštrin.
Nezadovoljni pa so tudi sindikati, ki so že prejeli protipredlog vlade. "V enem delu gre za tisti že dogovorjeni krovni dvig za en plačni razred, potem je pa peščica delovnih mest, 10 odstotkov od tistih, ki bi se morali dvigniti za dva plačna razreda," pravi Irena Ilešič Čujovič, predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije. Kar niti približno ne odpravlja novembra lani ustvarjenih nesorazmerij.
"Če vzamemo primer enote intenzivne terapije, kjer diplomirana medicinska sestra dela na istem pacientu, na katerem dela fizioterapevt, končala sta praktično na isti fakulteti, samo različna izobraževanja, razlika v plači pa je 20-odstotna," pojasni Vladimir Lazič iz sindikata UKCLJ. V predlogu je izpuščena tudi skupina J, kjer denimo zaposleni s srednješolsko izobrazbo v kliničnem centru ne dobijo niti minimalne plače, opozarja. "In si predstavljajte situacijo, ko vam pride kdor koli, ali je to farmacevtski tehnik, ali je to srednja medicinska sestra, laboratorijski tehnik, in mu lahko ponudite kvečjemu dodatek do minimalne plače."
Vse skupaj je ponižujoče, pravita, in niti najmanj ne odpravlja nastalih plačnih nesorazmerij.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.