Proračun za leto 2009, ki ga je v sredo pozno ponoči sprejel DZ, je po oceni poslanskih skupin SNS, LDS in Zares neusklajen. To lahko po besedah Vilija Trofenika (Zares) pomeni velike zaplete. Če bodo voljni priznati napako, bo treba najmanj ponoviti proceduro, je danes na skupni novinarski konferenci s poslancema Sašom Pečetom (SNS) in Milanom Petkom (LDS) dejal Trofenik.
S sprejemom dopolnil k proračunu je prišlo do neusklajenosti med posameznimi deli dokumenta, zato je morala vlada po ustaljeni praksi pred glasovanjem o sprejemu proračuna v celoti pripraviti uskladitveno dopolnilo. Vendar pa je bilo to po vsebino v nasprotju s poslovnikom DZ, je opozoril Peče.
Koalicijski poslanci so po Pečetovih besedah grobo zavrnili pomisleke opozicije o korektnosti dopolnila ter ga sprejeli, ne da bi ga bili utegnili prebrati. "S tem so po moji oceni povzročili, da so sprejeli neusklajen proračun," je dejal.
Omenjeno dopolnilo ne upošteva pravila o ravnovesju med proračunskimi prejemki in izdatki, je pojasnil Peče. "Predstavniki vlade so zaradi arogance, površnosti ali pa neznanja pripravili uskladitveno dopolnilo, ki jemlje sredstva generalštabu slovenske vojske v višini 166.000 evrov, vendar hkrati ministrstvu za kulturo namenja le dodatnih 86.000 evrov," je povedal. Manjka torej 80.000 evrov.
DZ je k proračunu za leto 2009 v sredo ponoči sprejel tri dopolnila v skupni višini 266.000 evrov. Od tega je zagotovil dodatnih 100.000 evrov za Urad RS za varstvo konkurence, 80.000 evrov uradu vlade za narodnosti ter 86.000 evrov ministrstvu za kulturo.
Ker je zaradi tega prišlo do neusklajenosti med posameznimi deli proračuna, je vlada pripravila uskladitveno dopolnilo, do katerega se je najprej opredelil odbora DZ za finance in monetarno politiko. Predlaganega dopolnila ni navzočim pojasnil nihče od vladnih predstavnikov, zato so se poslanci opozicije odločili, da na seji ne glasujejo, je povedal Petek. Postopek se je zatem nadaljeval na plenarni seji DZ, kjer "smo sprejemali nekaj, o čemer nimamo pojma".
Poslancem opozicije se poleg tega zdi nenavadno, da se omenjene seje odbora za finance ni udeležil nihče od predstavnikov zakonodajno-pravne službe DZ. To se ni zgodilo še ob nobenem sprejemanju proračuna doslej, je dejal Trofenik.
SDS: Proračuna sta dobra
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je proračuna za leti 2008 in 2009 označil za odraz dobrih gospodarskih razmer v državi, visoke gospodarske rasti in izboljšanja razmer na trgu dela. Temelje za tako dobra proračuna Tanko vidi v visoki gospodarski rasti, "ki je delno spodbujena z rastjo na zunanjih trgih", še bolj pa v "izpeljanih davčnih, administrativnih in drugih reformah". "Proračuna sta dokaz, da so se reforme izplačale, kar se kaže predvsem v tem, da so prilivi v proračun nominalno večji in to kljub temu, da so davčne obremenitve davčnih zavezancev in gospodarstva nižje. To kaže, da na eni strani raste standard, na drugi strani pa na to, da se učinkovitost slovenskega gospodarstva izboljšuje."
Po njegovih besedah je zdaj tudi jasno, da so se vsi tisti, ki so trdili, da sta proračuna slaba, nerazvojna in nevarčevalna, motili: "Na splošno je bilo opaziti, da vsi tisti, ki so kritizirali proračuna, istočasno niso predlagali ničesar, da bi izboljšali tisto, kar so kritizirali. Poslanci SD so recimo kritizirali primanjkljaj, istočasno pa niso predložili nobenega dopolnila, kako ga znižati." Tu se je tako po Tankovih besedah ponovno pokazalo, da obstajajo velike razlike med besedami in dejanji. "Eno je namreč nekomu nekaj predlagati in priporočiti, drugo pa dejansko podati konkreten predlog, ki bi prinesel dejansko spremembo," je dejal.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.