V poslanski skupini SD so nezadovoljni, saj menijo, da je predsednik DZ France Cukjati na petkovem kolegiju onemogočil, da bi se uresničili dogovor o razdelitvi mest v nadzornih telesih. V skladu z dogovorom in spremembami zakona o nadzoru nad varnostno obveščevalnimi službami in spremembami poslovnika, ki so bile sprejete minuli teden, bi namreč opozicija morala imeti večino v nadzornih delovnih telesih, je na novinarski konferenci povedal vodja poslanske skupine SD Miran Potrč.
Ker je poslovnik danes stopil v veljavo, je sedanja sestava v nadzornih telesih - komisiji za nadzor proračuna in komisiji za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, v katerih ima sedaj koalicija večino, v nasprotju s poslovnikom, je še opozoril Potrč. Največja opozicijska poslanska skupina je zato na predsednika državnega zbora naslovila pismo, v katerem ga poziva, naj takoj zagotovi ustrezno sestavo nadzornih delovnih teles. To lahko Cukjati po mnenju Potrča narediti tudi s sklicem kolegija, kjer bi se to potrdilo.
Kljub temu, da so bile na seji minuli teden sprejete tako spremembe poslovnika DZ kot tudi zakon o nadzoru nad varnostno obveščevalnimi službami, pa predsednik DZ teme ni želel uvrstiti na dnevni red petkovega kolegija, pravi Potrč. "Predsednik je našel vse mogoče poslovniške zvijače, da bi onemogočil, da bi bila odločitev o sestavi dveh nadzornih delovnih teles sprejeta," je ocenil.
Do spremembe v sestavi parlamentarnih delovnih nadzornih je sicer prišlo, ko so marca nekateri poslanci LDS izstopili iz poslanske skupine. Na začetku maja je prišlo do dogovora o tem, kakšna naj bo razporeditev delovnih teles in sicer, da naj bi imela koalicija za nekaj časa večino tudi v nadzornih telesih. "Z obljubo, da se bo vse do 15. junija uredilo," je povedal Potrč.
Koalicija je po mnenju Potrča "neverodostojna in ne zna držati nobene obljube, ki jo sprejme". "Koalicija ne pristaja na to, da bi v teh dveh nadzornih delovnih telesih izgubila večino in s tem tudi možnost, da resnico prilagaja svojim političnim ciljem," pravi vodja poslanske skupine SD.
Ob tem je Potrč spomnil, da sedaj v obeh nadzornih delovnih telesih tečejo razprave okoli financiranja pediatrične klinike in glede domnevnih prisluškovanj leta 2004, povezanih z incidenti v Piranskem zalivu. Po njegovi oceni gre za manever koalicije, s katerim bi si ohranili večino tudi v času pogovora na komisiji za nadzor nad varnostno obveščevalnimi službami z nekdanjim direktorjem Slovenske obveščevalno varnostne agencije Iztokom Podbregarjem.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.