Policisti, ki se neuspešno pogajajo z vlado, za 10. december pripravljajo protestni shod.
Kot pravijo, želijo s tem vladi pokazati, da so enotni in odločeni vztrajati pri uveljavitvi zapisanih zavez iz sklenjenih sporazumov ter dati podporo pogajalski skupini policijskih sindikatov v pogajalskem procesu.
Pravijo, da ne bodo pristali na odlaganje obveznosti, v primeru zavlačevanja pogajalskega procesa pa so pripravljeni tudi na resno zaostritev stavke.
"Prav tako ne bomo mirno pristali na poskuse razdora med policisti, kriminalisti, policijskimi inšpektorji, strokovno tehničnimi uslužbenci in vodstvi organizacijskih enot, ker so vsa delovna mesta prenizko ovrednotena," so zapisali v sporočilu za javnost.
Zaostrili bodo stavko
Predsednika Policijskega sindikata Slovenije in Sindikata policistov Slovenije, Radivoj Uroševič in Zoran Petrovič, sta v izjavi za medije pojasnila, da bodo izvedli tri ukrepe. Poleg protestnega shoda, ki vsebinsko ne more biti oblika stavke, je pa povsem legitimna in demokratična oblika izražanja, in ukrepa izločanja opreme, so pripravili še tretji ukrep, ki ostaja skrivnost. Ta ukrep bo boleč za vlado, državljani pa zaradi njega ne bodo oškodovani, saj gre za konflikt policistov in vlade, je pojasnil Petrovič.
Glede izločanja opreme je Uroševič pojasnil, da gre za nevarno in dotrajano opremo, ki jo policisti vseeno uporabljajo, ker zanjo nimajo nadomestil, saj brez nje ne bi mogli opraviti tega, kar trenutno opravljajo. Kot je pojasnil Petrovič, bodo v petek pripravili navodila, opremo pa začeli izločati v ponedeljek. Na vprašanje, kako bo torej potekalo delo policistov, če ne bodo imeli na voljo opreme, ki jo bodo izločili, je Petrovič odgovoril, da je treba o tem vprašati ministra za finance Dušana Mramorja.
Po Uroševičevih napovedih bodo izločeno opremo predstavili tudi javnosti. Kot je dejal, je trenutno težko reči, za koliko kosov opreme gre oziroma kolikšna je njena vrednost, "vsekakor je pa očitno te opreme več, kot je sploh predvidenih finančnih sredstev v proračunu, da se to opremo zamenja".
Izločali bodo tudi stara vozila
Kot je pojasnil Petrovič, gre tudi za vozila. Po kriteriju starosti ali kilometrine je bilo treba po podatkih iz septembra 2014 izločiti 500 vozil, a so jih nadomestili le malo, je navedel Petrovič. Četudi bo avtomobilov manj, bodo policisti po Uroševičevih trditvah svoje naloge opravljali naprej, se pa pri tem postavlja vprašanje njihove odzivnosti. A so policisti, kot je dejal, pripravljeni na kraj dogodka priti tudi peš.
"Mislim, da je še vseeno bolje, da policist peš pride na kako intervencijo kot pa z vozilom, ki je nevarno njemu in morda tudi drugim udeležencem v prometu," meni Uroševič. Ob tem je spomnil tudi na nesrečo na Ižanski cesti v Ljubljani, v kateri je policist izgubil življenje v vozilu, ki je bilo "po varnostni in morda celo po tehnični brezhibnosti nekje na meji".
Ministrica: Razumem nezadovoljstvo policistov in njihove zahteve
Ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar je zapisala, da razume nezadovoljstvo policistov in zahteve obeh policijskih sindikatov za izpolnitev zavez, ki so jih dale pretekle vlade. Kot pravi, se je to nezadovoljstvo kopičilo že več let.
"Ob začetku svojega mandata sem bila soočena z izjemno slabim finančnim, materialnim in kadrovskim stanjem slovenske policije. Težke razmere so posledica večletnega zanemarjanja in premajhnega vlaganja v policijo, kar je pripeljalo do trenda njene stagnacije, kar bi v bodoče lahko resno ogrozilo izvajanje zakonskih nalog policije. Policija se je v preteklosti soočala s slabimi pogoji za izvrševanje zahtevnih zakonsko določenih nalog, za katere vsi zelo dobro vemo, da nima pravice izbirati, ali jih bo izvršila ali ne, a jih je težkim pogojem navkljub odlično izvajala, praktično na vseh področjih svojega dela," je dejala ministrica.
Poudarila je, da so letos zagotovili dodatnih 12 milijonov evrov in izvedli nabavo zaščitne in osebne opreme, tehničnih sredstev, sredstev za vzdrževanje opreme, oborožitvene opreme in materialnih sredstev. "Nabavili smo tudi več kot 100 prevoznih sredstev – civilnih vozil. Obenem so bile izvedene dodatne zaposlitve v policiji, kar je nujno za doseganje vzdržnosti fluktuacije v policijskih vrstah, saj je bila zadnja generacija kandidatov za policiste zaposlena leta 2010," je dodala.
Za prihodnji dve leti so policiji zagotovili dodatnih 67 milijonov evrov, je poudarila. "S tem sledimo tudi utemeljenim opozarjanjem obeh policijskih sindikatov in le tako bomo lahko sanirali slabo stanje policije in zagotovili temelje za njen razvoj v prihodnje, saj je policija eden izmed ključnih, najbolj operativnih delov državne uprave, za katerega smo zaradi varnosti državljanov dolžni zagotoviti normalno operativno delovanje," je dodala.
Ministrica je še dejala, da imajo policistke in policisti pravico do stavke, vendar so pri tem dolžni spoštovati zakonske omejitve.
KOMENTARJI (589)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.