V Policijskem sindikatu Slovenije (PSS) opozarjajo, da se z uredbo, sprejeto za vrednotenje poklicev v Slovenski vojski, ustvarjajo nova nesorazmerja med primerljivimi poklici, in to kljub drugačnim dogovorom v okviru plačnih pogajanj za javni sektor. Za vrednotenje delovnih mest v policiji zahtevajo podobne rešitve, kot veljajo za vojsko.
Danes se je tako sestal stavkovni odbor sindikata, ki pričakuje, da se bosta minister za javno upravo Gregor Virant in generalni direktor policije Jože Romšek javno opredelila do njihovih zahtev. V najkrajšem času pa se želijo z njima tudi sestati ter jima predstaviti svoje poglede.
Kot je na novinarski konferenci povedal predsednik sindikata Branko Prah, bodo počakali do 2. septembra in preučili morebitne ponudbe, sicer se bo dva dni kasneje sestal svet sindikata in odločil o nadaljnjih ukrepih. Pripravljeni so na vse oblike sindikalnega boja, tudi stavko, pravi Prah in dodaja, da je nezadovoljstvo med člani veliko.
Problematičen sistem napredovanj
V policijskem sindikatu izpostavljajo sistemu napredovanj. Član izvršnega odbora sindikata Vojko Sukljan je navedel, da sta vojak in policist s peto stopnjo izobrazbe na začetku sicer oba uvrščena v 21. plačni razred, a lahko policist s takšno izobrazbo napreduje največ do 31. plačnega razreda, vojak pa do 36. plačnega razreda.
Sukljan je pojasnil, da policisti s peto stopnjo izobrazbe lahko napredujejo znotraj treh nazivov v razponu skupno desetih plačnih razredov. Policist tri lahko napreduje od 21. do 26. plačnega razreda, policist dva od 22. do 27. plačnega razreda, policist ena pa od 23. do 31. plačnega razreda.
Drugače pa je vojski, kjer je napredovanje "razpredalčkano" glede na čin, pri čemer je znotraj vsakega čina možno napredovanje za deset plačnih razredov. Končni čin za peto stopnjo izobrazbe - štabni vodnik - je tako v razponu od 26. do 36. plačnega razreda.
V policijskem sindikatu poudarjajo, da ne želijo jemati plač vojski, ampak želijo biti z njimi izenačeni in za policijo želijo približno tak sistem, kot velja za vojsko.
Vlada išče rešitve
S problemi, ki jih izpostavlja policijski sindikat, so na ministrstvu za javno upravo seznanjeni, saj so v zvezi s tem že izvedli določene aktivnosti, je pojasnila namestnica vodje vladne pogajalske skupine za plačno skupino C Mojca Ramšak Pešec.
Določeni predlogi za spremembo aktov o sistemizaciji so bili že posredovani organom. Pripravlja pa se tudi sprememba uredbe o organizaciji in sistemizaciji, kjer bo določena možnost večje diferenciacije delovnih mest tudi drugih organov pooblaščenih uradnih oseb. Tako da je v Slovenski vojski ta notranja diferenciacija različnih činov znotraj posamezne izobrazbene stopnje večja, kot je do zdaj ureditev diferenciacije nazivov ostalih uradnih pooblaščenih oseb, je pojasnila Ramšak Peščeva.
Predlog spremenjene uredbe bo šel v usklajevanje še ta teden tako organom kot sindikatom, potem pa v postopek sprejemanja na vladi. Namestnica vodje pogajalske skupine je med drugim pojasnila, da so se za rešitev problema, na katerega opozarjajo v policijskem sindikatu, na ministrstvu za javno upravo sestali tako s predstavniki organov, kjer so pooblaščene uradne osebe zaposlene, kot s predstavniki sindikatov. In sicer za skupno reševanje problema ne le policistov, temveč vseh pooblaščenih uradnih oseb, pri katerih se je že kot pogajalsko izhodišče za pogajanja za vrednotenje plač v novem plačnem sistemu doseglo nekakšno izhodišče izenačitve plač policistov, carinikov, izterjevalcev, vojakov, paznikov, je pojasnila Ramšak Peščeva.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.