Pet nevladnih organizacij in trije posamezniki so vložili tožbo na upravno sodišče zoper delno odločbo Agencije RS za okolje (Arso), po kateri je Kemis izpeljal prvi del sanacije Tojnice, poroča Dnevnik. Kot pravi Senka Šifkovič Vrbica iz Pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij, želijo sooblikovati dobro prakso.
Prva faza čiščenja Tojnice je končana in Vrhničani zdaj pričakujejo dopolnilno odločbo Arsa, ki bo usmerila nadaljnjo sanacijo. Želijo si namreč precej bolj temeljite sanacije od te, ki jo je Kemis opravil do sedaj. Kemis je skupaj s podjetjem Ekosfera predlagal, naj se vključijo strokovnjaki, ki do zdaj niso sodelovali.
Pet nevladnih organizacij (Pravno-informacijski center nevladnih organizacij – PIC, Umanotera, društvo za sonaravni razvoj Focus, Inštitut za trajnostni razvoj in ribiška zveza) pa se ne strinja niti s prvo fazo sanacije. Skupaj s tremi fizičnimi osebami so zato po poročanju časnika že vložili tožbo na upravno sodišče zoper delno odločbo Arsa, po kateri je Kemis izpeljal prvi del sanacije.
Obenem je pet nevladnih organizacij in šest posameznikov na Arso poslalo tudi zahtevo, da želijo biti stranka v postopku, a odločbe o tem še niso dobili. Na Arsu so v zvezi s tem pojasnili, da je bilo treba ukrepati hitro, ker so pričakovali višji vodostaj Tojnice, zato je sanacija stekla, preden bi nevladniki in okoliški prebivalci vedeli, ali bodo lahko sodelovali v postopku sanacije.
Pri vsebinskem delu tožbe so se tožniki v precejšnji meri oprli na mnenje Mihaela Tomana z ljubljanske biotehniške fakultete, ki je svoja opažanja že pred časom razložil javnosti in napovedal, da jih bo naslovil tudi na Arso. Nevladne organizacije se ne strinjajo, da je prvi del sanacije potekal le po dobrih 150 metrih struge Tojnice. Menijo, da je Arso odločitev preslabo utemeljil in da bi morali potok sanirati vsaj do izliva v Ljubljanico. S tem se strinja tudi zavod za ribištvo.
Obenem so Arso opozorili, da je delno odločbo izdal, ne da bi bil predlog sanacijskih ukrepov za odpravo okoljske škode strokovno usklajen. Zavod za ribištvo meni, da vzorčenje na treh mestih, ki so predvideni v odločbi, ne zadostuje, ampak da bi morali meritve opraviti od mesta nesreče do izlitja v Ljubljanico in tudi v delu Ljubljanice.
Tožba sicer procesa sanacije ne bo zaustavila. Če bodo tožniki na sodišču uspešni, bo moral Kemis sprejeti dodatne ukrepe.
V vrhniškem podjetju za predelavo kemičnih odpadkov je zagorelo 15. maja. Gasilci so potrebovali precej časa, da so ga ukrotili in povsem pogasili. Dim, ki je zajel okolico, je povzročil veliko strahu med ljudmi, ki so zahtevali analize zemlje, vode in zraka. Požar je obsežno okoljsko škodo povzročil tudi v potoku Tojnica, v katerega je med gašenjem odtekala onesnažena gasilna voda.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.