Napovedi vremenoslovcev so se uresničile, saj je obilno deževje zajelo vso državo. Močnejši nalivi in sunki vetra so največ nevšečnosti danes povzročili na severovzhodu države, v Lendavi je kar 10 minut padala toča. Na območju Ormoža in Lendave zato lahko narastejo manjši vodotoki in hudourniki. Na območju Pomurja in Slovenskih goric pa je možnost razlivanj zaradi velike predhodne namočenosti.
Po poročanju uprave za zaščito in reševanje je popoldne zalivalo kleti v Turnišču, Beltincih, Gornjih Petrovcih, Moravskih Toplicah in Šalovcih. V naselju Gornji Petrovci je meteorna voda zalila garažo in sprožila manjši plaz, ki je ogrožal prizidek stanovanjske hiše. Posredovali so gasilci PGD Gornji Petrovci, ki so izčrpali vodo in očistili plaz. Pri kraju Arto v občini Sevnica je podrto drevo oviralo promet. Drevo so odstranili dežurni delavci CGP Sevnica. V Mali Polani je drevo podrlo drog električne napeljave. Močan veter je podrl več dreves na cestišče v naselju Hotiza v občini Lendava. Posredovali so gasilci PGD Hotiza, ki so pokrili streho stanovanjske hiše ter razžagali in odstranili 4 podrta drevesa s cestišča.
Strela je udarila v dimnik stanovanjske hiše na Kajuhovi ulici v Murski Soboti in poškodovala lastnico, ki so jo oskrbeli reševalci NMP Murska Sobota. V Malih Braslovčah v občini Braslovče je strela udarila v gospodarsko poslopje in ga delno razkrila. V naselju Stranske Makole v občini Makole je zaradi udara strele zagorel kabel na drogu telefonske napeljave.
V Goriški vasi pri Škocjanu v občini Škocjan je meteorna voda ogrožala stanovanjsko hišo. Gasilci PGD Škocjan so preusmerili tok vode in postavili vreče s peskom. Posredovali so gasilci PGD Makole, ki so ogenj pogasili. Na Ljubljanski cesti v občini Vrhnika pa je popoldne močan veter odkril del strehe. Na kraj so odšli gasilci PGD Vrhnika, ki so prekrili streho in preprečili puščanje vode.
Gasilci že dopoldne na terenu, nekaj težav tudi z elektriko
Gasilci so imeli že dopoldne polne roke dela na območju Tolmina. Ob 8.50 se je v kraju Slap ob Idrijci meteorna voda zatekala v spodnje prostore stanovanjske hiše. Gasilci iz PGD Most na Soči so prečrpali meteorno vodo iz kletnih prostorov ter pomagali lastnici objekta očistiti prostore, piše uprava za zaščito in reševanje.
Okoli 8. ure zjutraj so gasilci JZ GB Koper posredovali v izolskem avtokampu, kjer je voda obdala šotore in kamp prikolice. Prečrpali so okoli šest kubičnih metrov vode in naredili kanal za odvodnjavanje.
Okoli 9.15 je na Tomšičevi ulici v Piranu prišlo do drsenja zemlje, o kamenju in zemlji pa poročajo tudi s ceste med Babiči in Župančiči na območju Kopra. Posredovali so delavci Cestnega podjetja Koper, ki so cestišče očistili.
Okoli 11.20 se je na Parecagu v občini Piran na cesto podrl podporni zid. Občani so kamenje in zemljo sami odstranili s cestišča. O dogodku so bile obveščene pristojne službe.
Zaradi neurja na območju občine Sežane pa je okoli 8.45 del območja ostal brez elektrike. Napako so že odpravili delavci Elektro Primorske.
Kdaj se bo vreme ustalilo?
V četrtek bo spremenljivo do pretežno oblačno s krajevnimi plohami in nevihtami, na vzhodu države že dopoldne. V petek se obeta delno jasno vreme s spremenljivo oblačnostjo. Na Primorskem bo večinoma suho, drugod pa bodo popoldne možne še plohe in nevihte, navajajo na Arsu.
V začetku avgusta napovedi kažejo na postopno ustalitev vremena, verjetnost za pojav ploh in neviht se bo nekoliko zmanjšala. Hkrati bodo temperature porasle in verjetno bodo že v prvem avgustovskem tednu tudi presegle 30 stopinj Celzija.
Na spletni strani Arsa še pojasnjujejo, da letošnje poletje nikakor ni hladno, ampak po temperaturah celo nekoliko nadpovprečno. Razmeroma pogoste padavine pa ustvarjajo drugačen vtis, dodajajo.
Letošnji julij na slovenski obali rekordno moker
Letošnji julij je bil kar se padavin tiče za slovensko obalo rekorden. Kot pravijo na Arso, se bo v vremensko zgodovino vpisal kot najbolj moker v obdobju po letu 1976. V 17 padavinskih dneh je v letošnjem juliju na meteorološki postaji na letališču Portorož padlo že več kot 250 milimetrov dežja.
Julij je v slovenskem Primorju ponavadi suh in vroč, povprečna količina padavin znaša okoli 70 milimetrov. Najbolj suha sta bila po podatkih Arsa julij 1983, ko je bila povprečna količina padavin štiri milimetre, in julij lani, ko je bila povprečna količina padavin pet milimetrov.
Doslej najbolj moker julij je bil po podatkih Arsa leta 1977, ko je v 13 padavinskih dneh v Portorožu padlo 197 milimetrov dežja. Tako smo letos že pred koncem meseca presegli doslej največje število padavinskih dni in tudi največjo mesečno količino padavin, ugotavljajo na Arsu.
Najhladnejši julijski dan na Obali v letošnjem juliju je bil po podatkih Arsa 10. julij, ko je bila dnevna povprečna izmerjena temperatura zraka dobrih 16 stopinj. Najvišjo dnevno povprečno temperaturo zraka v tem mesecu – dobrih 25 stopinj – pa so izmerili 20. julija letos.
KOMENTARJI (165)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.