Bliža se svetovni dan bivalnega okolja, ki ga Generalna skupščina Združenih narodov praznuje od leta 1986 vsak prvi ponedeljek v oktobru. Statistični urad RS je zato pripravil podatke o tem, kako smo Slovenci zadovoljni s svojim bivalnim okoljem.

Kot pravijo, so osnova za bivanje seveda stanovanja. V nekaterih državah so ljudje v povprečju bolj zadovoljni s stanovanjem, v katerem živijo, v nekaterih pa manj. Gre za subjektivno oceno, ta subjektivna ocena stopnje zadovoljstva s stanovanjem pa ne pove vsega, saj gre za ocenjevanje po subjektivnih merilih. To pa pomeni, da so nekateri v enakih stanovanjskih razmerah zadovoljni, drugi ne, za nekatere je odločilen le en element, drugi ocenjujejo te razmere po več elementih. Ti elementi so: lokacija, velikost stanovanja, oddaljenost od delovnega mesta, onesnaženo okolje, težave s hrupom ter problemi z vandalizmom in kriminalom.
Najbolj nezadovoljni na Danskem in Bolgariji
Po teh merilih je odstotek oseb, ki so bile zadovoljne in zelo zadovoljne s stanovanjem, največji na Norveškem in Nizozemskem. V letu 2012 je bilo na Norveškem zadovoljnih s stanovanjem 97,3 odstotka oseb, v drugi 96,4 odstotka oseb. V Sloveniji je bilo v letu 2012 takih 95,3 odstotka oseb, kar je več od povprečja v EU-27 (89,4 odstotka oseb). Odstotek tistih, ki so bili nezadovoljni in zelo nezadovoljni s stanovanjem, pa je bil največji na Danskem (26,3 odstotka oseb) in v Bolgariji (20,1 odstotka oseb).

Velika večina gospodinjstev nima težav z onesnaženim okoljem, hrupom in vandalizmom ter kriminalom. V letu 2013 je bilo v Sloveniji 72,3 odstotka gospodinjstev, ki niso navedla niti ene izmed teh težav, gospodinjstev, ki so se spopadala z vsemi prej omenjenimi težavami, pa je bilo 1,5 odstotka. Odstotek oseb, ki so ocenile, da imajo v okolici, kjer živijo, onesnaženo okolje, je bil v EU-28 največji na Malti (40,3 odstotka), najmanjši pa na Irskem (4,6 odstotka). Težave s hrupom je v EU-28 imelo najmanj oseb na Irskem (9,4 odstotka), zunaj EU-28 pa so jih imeli še manj v Makedoniji (7,7 odstotka). Največ oseb je o teh težavah potožilo v Romuniji (26,5 odstotka) in na Cipru (26,2 odstotka). Odstotek oseb, ki so se spopadale s kriminalom in vandalizmom, je bil največji v Bolgariji (25,8 odstotka), najmanjši pa na Hrvaškem (2,9 odstotka).
V Sloveniji ima 16 odstotkov oseb premajhno stanovanje
Za dostojno bivanje potrebujemo tudi dovolj prostora. Eno od meril za ta element bivalnih razmer je zadostno število sob v stanovanju glede na število članov gospodinjstva. Če ima stanovanje po teh merilih premalo sob, govorimo o 'prenaseljenosti stanovanja'. Kazalnik, ki pove, kolikšen je delež oseb, ki živijo v prenaseljenih stanovanjih, pa je 'stopnja prenaseljenosti stanovanj'. V letu 2013 je bil v EU-28 ta delež najmanjši v Belgiji (2 odstotka oseb) in na Cipru (2,4 odstotka oseb), največji pa v Romuniji (52,9 odstotka oseb), zunaj EU-28 pa je bil še večji v Srbiji (54,3 odstotka). V Sloveniji je bil ta delež nekoliko manjši (15,6 odstotka oseb) od povprečja v EU-28 (17,4 odstotka oseb).
KOMENTARJI (309)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.