Koliko časa vaše zavetišče sprejema živali in in kolikim ste doslej uspeli najti nov dom?
Zavetišče v Sv. Antonu smo odprli 17.11.2002. Najprej smo, leta 1996, reševali problem zavrženih živali v najetih boksih privatnega hotela za pse in v karantenskih boksih veterinarske ambulante Koper, ki smo jih v dveh letih razširili in je tam začelo delovati pravo zavetišče v nemogočih pogojih, brez vode, elektrike, na premajhnem prostoru. V tem času smo vdomili približno 300 psov letno.
Od kod prihajajo psi v vaše zavetišče
Uradno pokrivamo 3 obalne občine, Koper, Izolo in Piran, ki so lastniki obalnega zavetišča v Sv. Antonu. Z njimi ima Obalno društvo proti mučenju živali (ODPMŽ) sklenjeno pogodbo o začasnem upravljanju. Glede na to, da razen v Gorici, ni v nobeni regiji organizirano zavetišče, s čimer, mimogrede, kršijo zakon o zaščiti živali, moramo odkloniti veliko živali.
Ali tudi evtanazirate? Koliko časa so psi pri vas? Kdo od vaših kužkov je doslej najdlje notri?
30 dni finančno za pse poskrbijo obalne občine, naprej pa moramo sredstva zagotavljati sami, saj psov, po tistem minimalnem zakonskem roku, ne evtanaziramo. Verjamemo, da bo za vsakega prišel njegov čas-po naših izkušnjah tako tudi je. Evtanazijo izvršimo le v izjemnih primerih, ko gre za agresivne pse, ki se jih ne da prevzgojiti. Ti so zelo redki, dobimo približno dva do tri takšne pse na leto. Nekateri psi imajo izredno srečo in so oddani v nekaj dneh, , drugi v nekaj tednih ali mesecih, kar nekaj pa jih pri nas »kampira« že več let.
Koliko psov je trenutno v azilu?
V azilu je konstantno 60-90 psov, odvisno od obdobja, v tem trenutku jih je nekaj čez 80.
Kdo skrbi za te pse v azilu?
Preko javnih del je zaposlenih 5 delavcev, pomagajo nam tudi prostovoljci. So obdobja, ko je le teh več, potem pa kar nekam poniknejo. Sčasoma pa je vse več obiskovalcev, posebej med vikendi, pridejo pse sprehajat različni ljubitelji živali. Obiskujejo nas tudi organizirane skupine vrtcev, osnovnošolcev, dijakov, ipd.
Kako se financirate?
Delno smo financirani iz proračunov obalnih občin, kar je lani znašalo 4 mio tolarjev, brez plač zaposlenih, nekaj čez 8 mio tolarjev pa smo nabrali s pomočjo prostovoljnih prispevkov, donacij in raznih dobrodelnih akcij.
Kdo in zakaj naj posvoji psa iz azila?
Psa iz zavetišča naj posvoji tisti, ki si v življenju želi zvestega spremljevalca. Po naših izkušnjah in informacijah, ki jih dobimo od posvojiteljev, so psi iz zavetišča, posebej tisti, ki jih posvojimo že odrasle, še zvestejši spremljevalci. Zavedati se je treba, da imajo vsi psi, ki so pristali v zavetišču za seboj žalostno zgodbo. Človek se jim je izneveril in jih zapustil. Pri nas najdejo le prehodni dom, kjer se trudimo, da jim olajšamo ta težek čas njihovega življenja. Zato znajo pravi dom, če ga dobijo, še kako ceniti!
Kakšni so pogoji ob posvojitvi?
V posvojitev ne dajemo psov za življenje na verigi ali za življenje na pomožnih poljskih objektih . Človek mora biti pravi, zavedati se mora , da je v družino pridobil novega družinskega člana, ki bo v življenje seveda prinesel veliko radosti hkrati pa tudi veliko obveznost. Predvsem pa ne smemo pozabiti, da je to odločitev za nadaljnjih 15 let. Problem, s katerim se zadnje čase velikokrat srečamo je, da se ljudje brez rešenih stanovanjskih problemov odločajo za živali, ko pa izgubijo podnajemniško stanovanje, je žival seveda odveč.
Ali se kdaj zgodi, da vam psa vrnejo?
Po posvojitveni pogodbi je pravica vsakega posvojitelja, da psa vrne v azil. Vrnejo nam približno 10-15 psov na leto, največkrat, ker so se prenaglili in ne zato, ker bi bilo s psom kaj narobe.
Kakšno je zdravstveno stanje psov v zavetišču? Kakšne zdravstvene težave lahko pričakujejo potencialni posvojitelji?
Vsak pes je ob prihodu v zavetišče veterinarsko pregledan, očiščen zunanjih in notranjih zajedavcev ter cepljen s petvalentnim cepivom proti kužnim boleznim. Psov z vedenjsko motnjo agresivnosti iz zavetišča NE oddajamo.
Kako bi morali ravnati lastniki psov, da bi bilo v zavetišču čim manj zavrženih in izgubljenih psov?
Vsi lastniki bi morali svoje živali opremiti z ovratnico, kjer bi bili podatki o lastniku. Na ta način bi bilo v zavetišču zagotovo vsaj 30% manj psov, saj pri nas pristane marsikateri pes, ki ga lastniki ne znajo iskati.
.
Prostovoljne prispevke za koprski azil lahko nakažete na račun: Volksbank Koper 30000-0004486674. Pa še to: V azilu nujno prosijo za vašo pomoč: do ponedeljka morajo oddati dveletnega zdravega bernardinca, za katerega lastniki ne morejo več skrbeti in ga želijo evtanazirati. Če bi ga kdo rad posvojil, naj pokliče na tel: 031 349 823.