V kranjskogorskem hotelu Alpina se tudi po mesecu dni niso znebili legionele, zato bo še najmanj en mesec ostal zaprt. V tem času se bodo proti nevarni bakteriji še naprej borili z dezinfekcijo in toplotnimi šoki, obnovili pa bodo tudi celotno vodovodno omrežje.
Konec aprila je zaradi legionele umrl 44-letni vzdrževalec hotela. Okužil naj bi se pri menjavi tušev. Zavod za zdravstveno varstvo je takoj zahteval sanacijo, ves čas jemljejo tudi vzorce vode. V zadnji analizi sta bila oporečna dva.
Okužimo se lahko med prhanjem, ne pa s pitjem
Legionele so v naravnih vodnih okoljih, kot so reke, jezera in druge stoječe vode. Število bakterij v naravnem okolju je majhno, kar pomeni, da tam tveganja za ljudi običajno ni. Drugače pa je, ko zaidejo v vodovodne in druge sisteme.
Običajna pot okužbe je z vdihavanjem drobnih kapljic v zraku, ki vsebuje legionele. Posebno nevarni so aerosoli z legionelami okužene vode, ki nastajajo ob prhanju, v whirpoolu, ker voda brbota, ob izpuhih iz hladilnih stolpov, okrasnih fontanah in podobno. S pitjem onesnažene vode se ne moremo okužiti, saj gre popita tekočina v želodec, kjer legionele uniči kisli želodčni sok. Izjemoma bi se s pitjem lahko okužili bolniki z močno oslabljen imunskim sistemom.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.