Na težavo prepolnih počivališč in parkiranih tovornih vozil na uvozih ter izvozih na avtocestna počivališča je znova pokazala sredina prometna nesreča na štajerski avtocesti pri Lopati. Madžarski voznik tovornjaka je namreč trčil v dve parkirani tovorni vozili, se pri tem lažje poškodoval, poginilo pa je tudi nekaj prašičev, ki jih je prevažal.

Tovornjakarji s prstom kažejo tudi na državo
Prevoznik, ki je želel ostati neimenovan, opozarja, da se problem, zakaj nekateri parkirajo na nevarnih mestih, začne že v naši zakonodaji in državi, ki za pridobitev licence za opravljanje dejavnosti cestnega prevoza ne zahteva, da ima prevoznik urejeno "domače" parkirišče za svoja vozila.
"Gospodarska zbornica Slovenije izdaja licence transportnim podjetjem brez urejenih lastnih parkirišč. Ti namreč potem svoja vozila parkirajo na parkirnih prostorih, namenjenih za dolgotrajne počitke," poudarja.
Zaradi takih se avtocestna počivališča zapolnijo mnogo prej kot bi se sicer: "Nekateri imajo v Sloveniji samo poštni nabiralnik ali pisarno, vsekakor pa ne urejenih parkirišč za svoja vozila. Morali bi biti doma, pa so po divjih parkiriščih ali na avtocestah."
Zakon za izdajo licence lastnega parkirišča izrecno ne zahteva
Čeprav seveda ni dovoljeno puščati svojih vozil kjerkoli, pa je dejstvo, da Zakon o prevozih v cestnem prometu določa pogoje za pridobitev omenjene licence, med katerimi urejenega lastnega parkirišča za svoja vozila ni.
Podjetje, ki želi opravljati dejavnost cestnega prevoza mora imeti dober ugled, ustrezen finančni položaj, izpolnjevati pogoje glede strokovne usposobljenosti in biti lastnik, najemnik ali zakupnik vsaj enega pri nas registriranega vozila za prevoze.
Gospodarska zbornica Slovenije, kot nosilec javnega pooblastila za izdajo takih licenc, ima na svoji spletni strani zapisan še pogoj, da mora imeti prosilec poravnane davčne obveznosti in prispevke za socialno varnost.
Vozniku, ki nadaljuje vožnjo zaradi polnega parkirišča, grozi kazen
V primeru, da voznik, ki je prisiljen opraviti počitek, na počivališču ne najde parkirnega prostora in nadaljuje z vožnjo, tvega kazen s strani policije.
"V tem primeru je namreč odvisen zgolj od volje policista, saj potrdila, da je počivališče polno, seveda ni mogoče dobiti," razloži prevoznik in doda, da lahko policist voznika preverja za 28 dni nazaj, pri kontrolah pa so slovenski policisti zelo striktni.
Dars: Naši vzdrževalci lahko vozila samo označijo s prometnimi stožci
Iz Družbe za avtoceste v Republiki Sloveniji (Dars) odgovarjajo, da naraščajoče število tovornjakov poudarja ta problem: "Zaradi naraščajočega števila tovornih vozil na slovenskih avtocestah ta vozila parkirajo tudi izven parkirnih prostorov, ki so tem vozilom namenjena (npr. celo na sami priključni cesti do počivališča) in za to tudi ustrezno označena."
Pravijo, da posebnih pristojnosti glede takih vozil nimajo: "Dars kot upravljavec avtocest nima nobenega pooblastila, da kakorkoli sankcionira voznike, ki parkirajo tovorna vozila izven označenih in za to namenjenih parkirnih prostorov. Vsa vozila, ki so parkirana tako, da ovirajo varno odvijanje prometa, lahko Darsovi vzdrževalci samo zavarujejo z oznakami (običajno prometnimi stožci), proti njim pa lahko ukrepa samo policija."
Letno obravnavajo okrog 1000 nepravilnih ustavljanj ali parkiranj na avtocestah
Iz policije odgovarjajo, da Zakon o pravilih cestnega prometa prepoveduje parkiranje ali ustavitev vozil na avtocesti ali hitri cesti. Zoper kršitelje tega pravila policija na letni ravni izvede večje število ukrepov, tudi zoper voznike tovornih vozil, predpisana globa pa znaša 300 evrov.
V letu 2016 so izvedli 926 takih ukrepov in izdali 775 plačilnih nalogov, en obdolžilni predlog in 150 opozoril. Lani so izvedli 1319 ukrepov, od tega so izdali 101 opozorilo, dve odločbi po hitrem postopku, en obdolžilni predlog, preostali kršitelji pa so prejeli plačilni nalog.

V prvi polovici letošnjega leta so policisti obravnavali 514 ukrepov, 77 kršiteljem so izrekli opozorilo, 432 pa je prejelo plačilni nalog. Dva sta prejela obdolžilni predlog, trije pa odločbo po hitrem postopku.
Policija: Utrujen voznik je nevarnejši od nepravilno parkiranega tovornjaka
Vozniki tovornih vozil morajo spoštovati še pravila prometne in socialne zakonodaje v zvezi s počitki in odmori, dodajajo policisti.
"Res je sicer, da morajo prevozna podjetja pot načrtovati tako, da vozniki počitke lahko opravijo, pri tem pa v naprej težko predvidijo, da bo na njihovi poti več zaporednih počivališč zasedenih. Ker so globe za kršitve socialne zakonodaje zelo visoke, se vozniki velikokrat odločijo za blažjo kršitev in vozila zavestno parkirajo na mestih, ki za to niso predvidena," opozarjajo na policiji.

Pravijo še, da je z vidika prometne varnosti nevarneje, da na cesti vozi utrujen voznik, kot če je njegovo vozilo nepravilno parkirano, a tudi pravilno označeno. Po njihovih besedah, se obveščanje med pristojnimi službami izvaja.
'Rešitev so dodatna parkirišča in boljše obveščanje'
Na policiji še pravijo, da celostno rešitev vidijo v dodatnih parkirnih površinah in izboljšanem obveščanju o prostih parkirnih mestih ob mednarodnih cestnih povezavah, saj informacij o prostih "parkirnih mestih" za tovorna vozila trenutno ni.
Prevoznik, s katerim smo govorili, poudarja, da težava sicer ni strogo "slovenska", a razloži, da je v večjih državah to večji zalogaj, ki bi ga v Sloveniji lahko bolje rešili: "V Nemčiji je recimo tranzita še mnogo več in kljub temu, da gradijo večja počivališča, se zgodi, da so kdaj polna. Bi pa lahko v naši majhni Sloveniji bolje poskrbeli za parkirišča."
Največjo razliko med Slovenijo in Nemčijo pa vidi v policiji. "Največja razlika je, da so v Nemčiji policisti mnogo bolj tolerantni. Nemška policija je za primere, ko prepozna, da je voznik pošten in ni želel goljufati, bolj človeška. Po drugi strani pa so, če ugotovijo, da si želel goljufati, neusmiljeni," zaključi.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.