Slovenija

Nevarne snovi še vedno v kamniškem KIK-u

Kamnik, 13. 03. 2009 16.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V skladišču Kemijske industrije Kamnik naj bi bila, kljub odločbi o odstranitvi, še vedno shranjena nevarna eksplozivna sredstva, zato je inšpektorat začel s postopki izvršbe.

V skladišču Kemijske industrije Kamnik naj bi bila še vedno shranjena nevarna eksplozivna sredstva. Civilna iniciativa za čisti Kamnik zato ponovno opozarja na nevarnost, inšpekcija pa je ugotovila, da podjetje ni v celoti upoštevalo njihove odločbe.

Inšpektorat je na ponovnem inšpekcijskem nadzoru v sredo ugotovil, da ukrepi v celoti še niso izvršeni, zato naj bi že začeli z nadaljnimi postopki izvršbe.
Inšpektorat je na ponovnem inšpekcijskem nadzoru v sredo ugotovil, da ukrepi v celoti še niso izvršeni, zato naj bi že začeli z nadaljnimi postopki izvršbe. FOTO: POP TV

Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami je konec minulega leta podjetju KIK po opravljenem inšpekcijskem nadzoru odredil uničenje vseh minskoeksplozivnih sredstev, ki so bila na dan nadzora v objektu 92. Vendar se to po besedah civilne iniciative do predpisanega datuma, 4. marca letos, ni zgodilo.

Začeli bodo s postopki izvršbe

Do takšne ugotovitve je prišla tudi pristojna inšpektorica Romana Lah. Po podatkih ministrstva za obrambo, naj bi inšpektorat na ponovnem inšpekcijskem nadzoru v sredo ugotovil, da ukrepi še niso izvršeni. Inšpektorat naj bi v skladu z zakonom o splošnem upravnem postopku sedaj začel s postopkom izvršbe. Glavni inšpektor Milivoj Dolščak pravi, da še ni jasno, ali bo izvršba v obliki denarnih kazni ali pa bodo najeli izvajalca, ki bo na njihov račun odstranil oziroma uničil omenjena eksplozivna sredstva.

Ministrica za obrambo Ljubica Jelušič
Ministrica za obrambo Ljubica Jelušič FOTO: POP TV

Po besedah občinskega svetnika Robina Majnika, ki vodi civilno iniciativo, občani Kamnika ostajajo v strahu. Kot pravi, so se v začetku marca obrnili na obrambno ministrico Jelušičevo ter jo zaprosili za začetek postopka odstranitve eksplozivnih sredstev. Na ministrstvo so se obrnili tudi z zahtevo, da v čim krajšem času organizirajo in izvedejo uničenje vojaških eksplozivnih sredstev, ki so v skladiščih še iz časov pred osamosvojitvijo Slovenije. „Morali bi zagotoviti, da za vojaškimi objekti nekdanje JNA ne bodo ostala nevarna kemična sredstva, ki ogrožajo javno varnost občanov Kamnika ter širše okolice,“ so še vedno odločni člani kamniške civilne iniciative.

Kdaj bodo nevarna sredstva odstranjena?

Direktor podjetja KIK Aleš Erbežnik pojasnjuje, da trenutno poteka zbiranje tujih ponudb za odstranitev omenjenih nevarnih sredstev. Kot pravi, bi lahko skladiščena sredstva uničili tudi v Sloveniji, kar bi bilo verjetno cenejše in enostavnejše, vendar pa bi zaradi potrebnega izobraževanja in uničevanja ˝nestabilnih˝ sredstev lahko trajalo kar dve leti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

delavec99
13. 03. 2009 20.28
miner greši samo dvakrat... prvič, ko gre za minerja drugič , ko ga raztrga
Vesela deklica
13. 03. 2009 18.19
čakajo, da raznese njih in pol Kamnika.
goso
13. 03. 2009 18.08
Najbolj vejo v fabriki, kaj je kje in kje je kaj... tud rizik nosjo, pa še strokovnjaki so. Kj v naši vojski ni strokovnjakov? Kaj nismo naših ven pošiljali na razminiranje, ma ne vem kaj se grejo...