Ko kupujete darila, razmislite tudi o tem, ali so darila varna. To pomeni, da preverite, ali je darilo primerno otrokovi starosti (ne vsebuje premajhnih in nevarnih delcev), ali morda vsebuje kakšna nevarna barvila in kemikalije ter seveda poskrbite, da ga bo otrok znal pravilno uporabljati.
Laser mu je trajno poškodoval vid
Kako nevarne so lahko igrače, govori zgodba 12-letnega Lukasa iz Avstrije. Njegov oče je prek spleta kupil majhen laser, ki je bil namenjen za igro z mačkami. Kot so sporočili zdravniki iz bolnišnice v Celovcu, je deček utrpel trajne poškodbe vida, njegov vid pa je zmanjšan za 60 odstotkov.

Deček je laser usmeril v ogledalo, od tam pa so se laserski žarki odbili v njegovo oko. "Poškodb se ne da zdraviti, le upamo lahko, da se bodo poškodbe vsaj do neke mera zacelile same po sebi," je dejal Yosuf El-Shabrawi, predstojnik celovške klinike.
Deček je prve težave z vidom opazil šele po tednu dni. Očetu se je pritožil, da ne vidi dobro in da je na njegovem vidnem polju črna pika, ki ne izgine. Zdravniki opozarjajo, da so laserji zelo nevarni, če z njimi svetite v oči, posledice pa so lahko še hujše, če gre za odboj laserskih žarkov. Prav tako dodajajo, da laser ni igrača in da je potrebno otroke o teh nevarnostih podučiti, še preden jim jih damo v uporabo.
Laserji so zadnja leta zelo priljubljeni, kot oprema pri različnih prezentacijah ali kot igrača za mačke, ki se neutrudno podijo za tisto rdečo piko na tleh in steni. Policija je v ZDA leta 2013 obravnavala tudi 99 primerov, ko so ljudje laserje usmerili v pilotsko kabino in s tem ogrožali varnost potnikov in posadke na letalu.

Nevarne igrače s ftalati in svincem
Od premajhnih Disneyjevih figuric do strupenega nakita Hello Kitty. Takšen je razpon nevarnih igrač, pred katerimi svari ameriška potrošniška organizacija. Kot opozarjajo, je na policah ameriških trgovin kljub vsem varnostnim mehanizmom še vedno možno najti nevarne ali strupene igrače.
Samo v letu 2013 je bilo odpoklicanih kar 11 milijonov igrač. Testirali so več sto igrač, med katerimi jih je bilo okoli 25 potencialno nevarnih. Nevarne igrače so razdelili v več kategorij - strupene z visoko vsebnostjo ftalatov, svinca ali kroma, nevarnost zadušitve in predmeti, ki jih je lahko pogoltniti.
Tako na nekaterih igračah manjka opozorilo, da se lahko zlomijo na majhne koščke, ki jih otroci lahko pogoltnejo. V nekih drugih figuricah so odkrili preveliko vsebnost svinca. V nakitu Hello Kitty in plastični rački za kopanje so zaznali visoko vsebnost ftalatov, ki lahko poškodujejo reproduktivne organe.

Ne puščajte prižganih sveč
Strokovnjaki opozarjajo, da je čas božiča tudi čas, ko imajo gasilci polne roke zaradi požarov. Sveče na adventnih vencih so na dosegu otrok, plamen pa zelo mamljiv našim otrokom, opozarjajo strokovnjaki. Prižganih sveč ne puščajte brez nadzora in ne dovolite svojim otrokom, da se igrajo z ognjem, ker se bodo opekli, lahko pa so posledice tudi veliko bolj tragične.
Prav tako bodite previdni pri izbiri božične dekoracije
Ko kupujete okraske, bodite prav tako previdni, da ne kupite neustreznih okraskov. Če imate doma majhne otroke, ne kupujte majhnih okraskov ali takšnih, ki imajo drobne delčke, ki bi jih otroci lahko zaučili in se zadušili. Če že imate nevarne okraske, poskrbite, da jih otroci ne morejo doseči.
Nevarna so tudi pirotehnična sredstva, zato bodite otroku vzor in jih ne kupujte in ne uporabljate, otrokom pa pojasnite vse nevarnosti, ki jim grozijo, če jih bodo uporabljali.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.