A po naših neuradnih informacijah nihče od omenjenih treh kandidatov naj ne bi dobil "politične" podpore, saj naj bi imela največja vladna stranka povsem drugačne načrte, v igri naj bi bila tudi nekdanja kriminalistka, ki pa ima zelo malo izkušenj iz vodstvenih položajev. Še vedno pa se veliko govori o seznamu ljudi, ki naj bi se jih bilo treba znebiti na NPU, po navodilih politike.
Novo ime: brez izkušenj in s spornimi povezavami
Ta teden se je kot favoritinja začela omenjati mlada Petra Grah Lazar, ki naj bi sprva postala kar vršilka dolžnosti, saj se na razpis ni prijavila, so poročali v oddaji 24UR. Grah Lazarjeva, sicer doktorica ekonomije, je na NPU delala od decembra 2010 do začetka 2014, a se, kot pravijo tako naši viri, kot preiskovalka ni ravno izkazala, prav tako pa naj ne bi spisala niti ene ovadbe. Od tam je za pet let odšla na DUTB, zadnje leto je na Deloittu, z avgustom pa se po naših podatkih seli na banko SKB. Vodstvenih izkušenj torej nima, sporna bi bila lahko tudi njena vloga na DUTB, kjer je bila večino časa zadolžena za korporativno varnost. Njen mož Andrej Lazar, direktor upravljanja nepremičnin na DUTB, je bil namreč močno vpleten v milijon evrov težko afero KLI Logatec, čeprav pogodbe dejansko ni podpisal. Na presenečenje mnogih ne Grah Lazarjeva ne interna revizija pri tem poslu nista odkrila nepravilnosti, jih je pa zunanja forenzika Ernest&Younga, s primerom pa se ukvarja prav NPU. Torej bi Grah Lazarjeva postala šeficah tistih, ki se že leta ukvarjajo z DUTB, tudi z afero KLI Logatec. Ob tem še povejmo, da je Grah Lazarjeva menda tudi prijateljica Roka Snežiča, ki je po naših informacijah prav tako pod drobnogledom NPU.
Ker se Lamberger ni strinjal, da so bile hišne preiskave političen konstrukt, si je nakopal zamere
Naši viri pravijo, da zdajšnji v. d. direktorja Nacionalnega preiskovalnega urada Igor Lamberger ni več favorit vladajoče politike oziroma predsednika vlade za to delovno mesto. Razočaral naj bi ga s kriminalistično preiskavo zaradi domnevno sporne nabave zaščitne opreme oziroma nakupa ventilatorjev, ki jo NPU vodi zoper gospodarskega ministra Zdravka Počivalška in njegovo sodelavko Andrejo Potočnik. Prav tako se Lamberger ni pridružil izjavam predsednika vlade Janeza Janše in notranjega ministra Aleša Hojsa, da gre za politične preiskave, zaradi česar sta celo podala svoj odstop tako generalni direktor policije Anton Travner kot tudi notranji minister.
Še več, trenutni prvi mož NPU se je celo postavil za svoje preiskovalce in zagovarjal njihovo strokovno delo. Torej ni menil, da je šlo za politično preiskavo. "Kriminalisti in kriminalistke NPU so že večkrat dokazali, da njihovo delo vodita izključno načeli zakonitosti in strokovnosti, da so pri svojem delu nepristranski, ne glede na to, kdo nastopa kot osumljenec kaznivega dejanja.
Zato nasprotujem vsem neutemeljenim in neargumentiranim očitkom, ki letijo tako na kriminalistično stroko kot tudi na vse kriminalistke in kriminaliste, ki predano in požrtvovalno opravljajo svoje delo. NPU je preiskavo začel na podlagi aprila prejete prijave, od samega začetka pa preiskavo vodi in usmerja Specializirano državno tožilstvo. Tudi dejstvo, da je policija eden najbolj nadzorovanih organov v državi, je zagotovilo za njeno zakonito in strokovno delo. Stojim za svojimi zaposlenimi in ob njihovem strokovnem opravljanju dela ne vidim razlogov za svoj odstop," je po hišnih preiskavah pri ministru Počivalšku zapisal Lamberger. S tem si je nakopal politične zamere, saj je s takšno izjavo povsem demantiral tako notranjega ministra Hojsa kot tudi predsednika vlade Janeza Janšo, ki govorita, da je bila preiskava politično motivirana, konstrukt in da je NPU treba depolitizirati. Očitno je Nacionalni preiskovalni urad strokovna institucija samo takrat, ko preiskuje leve politike. Ko preiskuje desne, pa je to politična enota policije. Politika gre celo tako daleč, da tisti, ki jih zaradi domnevnih kaznivih dejanj preiskuje NPU, zahtevajo kar njegovo ukinitev. V razvitih demokracijah je to nepojmljivo, da bi denimo v Ameriki politične stranke zahtevale, da se kar ukine posebna enota policije FBI, ker preiskuje njihovega člana.
Čeprav direktorja NPU imenuje generalni direktor policije, bo tokrat očitno to vlogo prevzela kar politika oziroma po naših informacijah predsednik vlade osebno. Kar je v nasprotju z zakonodajo in vsemi načeli avtonomnosti te institucije, na katero politika ne bi smela imeti nobenega vpliva, ne na kriminalistične preiskave ne na kadrovanje, opozarjajo strokovnjaki.
Na policiji iščejo osebo, ki je izdala vsebino odredb za hišne preiskave
Čeprav je trenutni prvi mož NPU Igor Lamberger padel v nemilost pri vladajoči politiki, je po naših informacijah prav on prvi "osumljenec", da je določene ljudi seznanil z vsebino odredb za hišne preiskave pri ministru Počivalšku, še preden so se torej zgodile. To se je zgodilo prvič v zgodovini slovenske policije, da je nekdo objavil vsebino odredb že dan pred hišnimi preiskavami. Kdo bo imel hišne preiskave, kdo so osumljenci, česa so osumljeni itd. Informacije so objavili mediji blizu stranki SDS, kar pomeni, da so odredbe imeli še pred hišnimi preiskavami tudi osumljenci, natančneje minister Počivalšek. Zaradi tega niso bili šokirani samo na policiji, ampak tudi na tožilstvu in ljubljanskem sodišču, kjer so odredbe izdali. Policija je zato uvedla postopek, v katerem ugotavljajo, kdo je lahko že dan pred hišnimi preiskavami ali še prej z vsebino odredb seznanil določene ljudi. Po naših neuradnih informacijah so nadzorniki na to temo že opravili razgovor tudi z Lambergerjem. Preiskovalci pa menijo, da bi moral steči tudi postopek, da se ugotovi, ali držijo informacije, da je bil z vsebino kazenske ovadbe zaradi afere Knovs še pred zaslišanjem seznanjen obrambni minister Matej Tonin. Preiskali bi, kdo torej iz policije odnaša zaupne dokumente politikom. Marsikoga je namreč zmotil zapis državnega sekretarja na notranjem ministrstvu Franca Kanglerja, ko je komentiral ovadbo zoper Tonina in zapisal, kaj med drugim piše v ovadbi. Torej jo je prebral ali pa vsaj bil seznanjen z njeno vsebino. Še preden je bila poslana na tožilstvo.
Na NPU bodo zaposlili kriminalista, ki so se ga na PU Ljubljana zaradi nesposobnosti hoteli znebiti
Na NPU pa se nadaljuje tudi nenavadna kadrovska politika zaposlovanja preiskovalcev. Če je prej veljalo, da so skrbno izbirali kriminaliste in zaposlovali predvsem tiste, ki so imeli specifična znanja za preiskovanje najhujših kaznivih dejanj, je pod novim vodstvom vse drugače. Čeprav NPU trenutno potrebuje predvsem izkušene strokovnjake za pregon gospodarskega kriminala, bodo po naših neuradnih informacijah zaposlili kriminalista ljubljanske policijske uprave, tam pa se ga skušajo znebiti že več kot deset let. Njegovi šefi so za njega že večkrat zahtevali premestitev, pa nikoli ni uspela, ker ga drugod niso želeli. Po naših informacijah obstaja več različnih dokumentov, v katerih so vodje pisali prošnje za njegovo premestitev na drugo delovno mesto, ker naj bi bil popolnoma neprimeren za delo na oddelku za organiziran kriminal, saj mu svojega znanja ni uspelo nadgraditi vse od leta 2000, čeprav so ga skušali dodatno izobraziti, vendar brez uspeha. Njegovi šefi so večkrat opozarjali, da ne pozna osnovnih policijskih nalog pri preiskovanju kaznivih dejanj. In da se povsem neprimerno vede in slabo vpliva na odnose med sodelavci. Zahteve za njegovo premestitev so se začele že leta 2005. A so bile neuspešne, kriminalist pa bo zdaj dobil priložnost na Nacionalnem preiskovalnem uradu, kjer preiskujejo najzahtevnejše oblike kriminala.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.