Zaradi anonimne prijave so kriminalisti spet preverjali istovetnost podpisov poslancev Pozitivne Slovenije pod zahtevo za referendum o državnem holdingu. Preverjali so podpise šestih poslancev – Matjaža Zanoškarja, Gašparja Gašparja Mišiča, Romana Jakiča, Mitje Meršola, Jerka Čehovina in Petra Vilfana.
Vodja ljubljanskih kriminalistov Branko Japelj je povedal, da so zadevo včeraj preverili in tudi končali. "Ugotovili smo, da so podpisi pristni, vsi so se izrekli, da so se podpisali sami in lastnoročno, tako da bomo o teh ugotovitvah obvestili državno tožilstvo," je dejal Japelj.
Torej so kriminalisti prišli do iste ugotovitve kot takrat, ko so preverjali podpis poslanke Melite Župevc – podpisi šestih poslancev so pristni.
Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer je pojasnil, da so v PS takšne ugotovitve kriminalistov pričakovali, saj vedo, da so vsi njihovi podpisi pristni. "Pričakovali bi, da poslanski kolegi, predvsem tisti iz vrst SDS, to verjamejo na besedo," so dodali v PS.
V PS upajo, da je to zadnja zloraba možnosti anonimne prijave preko e-uprave, za katero pravijo, da je namenjena prijavi najbolj občutljivih kaznivih dejanj. "Ostro obsojamo takšno zlorabo teh pomembnih inštrumentov preprečevanja najbolj občutljivih oblik nasilja v politična obračunavanja z opozicijo," pravijo v PS.
Obisk kriminalistke dvignil veliko prahu
Včerajšnji obisk kriminalistke v DZ je sicer dvignil veliko prahu. Möderndorfer je namreč prosil za prekinitev seje DZ, vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko pa je komentiral, da so v PS za obisk kriminalistke namerno izbrali čas med sejo.
V PS so za 24ur.com povedali, da razmere niso bile take, kot jih Tanko želi prikazati. Držijo informacije, da je kriminalistka Möderndorferja vprašala, kdaj bi se kriminalisti lahko pogovorili s poslanci. Kriminalistka in Möderndorfer sta se pogovarjala okoli 12. ure in Möderndorfer ji je predlagal, da se zadeva čim prej razreši. Ker so bili vsi poslanci zaradi seje v državnem zboru, je bilo tako najbolje in najhitreje, da so preiskavo oziroma razgovore opravili tam, dodajajo v PS.
Na PU Ljubljana pa so dodali še svoje pojasnilo. Pojasnili so, da so prijavo dobili 15. novembra in da je kriminalistka včeraj zjutraj prek telefona vodjo poslanske skupine poklicala, da bi uskladili termine opravljanja razgovorov. Ker so kriminalisti naknadno dobili obvestilo, da lahko razgovore opravijo še isti dan, se je kriminalistka odpravila v DZ.
Policisti so poudarili, da je šlo zgolj za zbiranje obvestil glede okoliščin navedb v prijeti prijavi, ki je bilo časovno predhodno dogovorjeno ravno zaradi nemotenosti dela v DZ. Tako pravijo, da obisk kriminalistke ni bil razlog za prekinitev seje.
SDS: Zakaj različni pristopi obravnave?
Vodja poslanske skupine SDS Tanko je tudi danes komentiral dogajanje glede podpisov. Spomnil je, da je bila pred leti opravljena grafološka analiza pisave poslanca SDS Branka Mariniča. Podana je bila anonimna prijava zaradi suma storitve kaznivega dejanja, v postopku pa niso bile dovolj le izjave poslanca glede pristnosti njegove pisave.
Tako Tanko ne razume, kako se je lahko policija tokrat zadovoljila z ustnimi izjavami poslancev glede pristnosti njihovih podpisov in sprašuje, zakaj policija ni uporabila istega standarda preiskave kot pri Mariniču ali Župevčevi.
Policija odgovarja: Nadaljevanje preiskave je odvisno od ugotovitev
Tankova vprašanja smo naslovili tudi na PU Ljubljana, kjer so še enkrat poudarili, da je šlo v tem primeru samo za preverjanje, ali je dejansko ta podpis res podpis dotične osebe. Pri vsakem primeru je od prvih ugotovitev odvisno, ali bo stekla preiskava oziroma vidijo, ali obstaja sploh podlaga za preiskavo. Če ni zakonske osnove, da se nekaj naredi, je ni, pravijo na PU Ljubljana in dodajajo, da so od primera do primera okoliščine drugačne.
Virant o občutku, da so v ozadju politični motivi
Potem ko se je izkazalo, da so podpisi pristni, je predsednik DZ Gregor Virant dejal, da se ne more znebiti občutka, da so bili za policijsko preiskavo podpisov poslancev PS tudi politični motivi. Kot pravi, je treba politična vprašanja razreševati po demokratični, politični poti in ne preko policije.
Virant je opozoril na enakost vseh, tudi poslank in poslancev, pred zakonom. Že ob preiskavi podpisa Župevčeve je bil Virant zelo jasen z domnevo, da je preiskava politično motivirana. O domnevni preiskavi šestih podpisov poslancev pod referendumsko zahtevo se je sicer v medijih pisalo že 12. novembra, anonimna prijava pa je bila podana 15. novembra. Po mnenju Viranta je to še eno od "nenavadnih naključij", ki ga v tej zgodbi precej motijo.
Ob tem priznava, da vse to ne vpliva najbolje na odnose v koaliciji, zelo slabo pa te zadeve po njegovih besedah vplivajo tudi na odnose v DZ. "Ozračje, ki je že tako naelektreno, postaja še bolj naelektreno, stopnja zaupanja še nižja. To je izjemno slabo za delovanje parlamenta in nisem dobre volje zaradi tega," je dejal.
KOMENTARJI (913)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.