V povprečju bomo gotovo delali dlje, vprašanje pa je, do kdaj, so poročali v oddaji 24UR, kjer so se dokopali do nekaj podrobnosti.
Nova pokojninska reforma bi bila gotovo obsojena vsaj na referendum, če bi vlada starostno mejo postavila pri, denimo, 67 letih starosti. In tega, kot je izvedela novinarka oddaje 24UR, ne bo. Neuradno naj starostna meja ne bi bila višja od 65 let, ampak bolj kot to naj bi bila v osredju delovna doba, kar ves čas zahtevajo sindikati, ki so eno pokojninsko reformo, z njo pa tudi prejšnjo vlado, že zrušili.
Ključni problem upokojevanja v Sloveniji po ocenah koalicije je, da hodimo v pokoj povprečno pri 35 letih delovne dobe. Po neuradnih informacijah bo zdaj hitrejše upokojevanje, ki ga je mogoče doseči na račun vojaščine, študija in otrok, bistveno težje. Kaj bo z bonusi in malusi, še ni povsem jasno, so pa zlasti malusi lahko točka zapleta s sindikati.
Koalicija neuradno utegne upoštevati tudi to, kar je med drugim očitala Svetlikovi pokojninski reformi, namreč, da je razlika med delavcem, ki opravlja težka fizična dela, in uradnikom, ki sedi v pisarni, velika, in da torej podaljšanje delovne dobe za fizičnega delavca in uradnika ne more biti enako.
Kaj pa reforma trga dela?
Nov zakon o delovnih razmerjih gre v prvi krog koalicijskega pregledovanja jutri. Po neuradnih informacijah je v tem trenutku v novem zakonu še vedno določba, da se malica ne šteje več v delovni čas, kar je najbolj razburilo sindikate, vendar je iz vrst vladajoče politike slišati, da ni nujno, da bo pri tem ostalo.
Bo pa reforma trga dela na eni strani delodajalcem dala manj razlogov, pod katerimi bodo lahko zaposlovali za določen čas, na drugi strani pa jim bo poenostavila postopke zaposlovanja za nedoločen čas, a tudi postopke odpuščanja.
Zaposlitev bo razdeljena v tri obdobja.
Poskusno obdobje, ki traja do pet mesecev. V tem času bo lahko delodajalec delavca odpustil brez razloga, brez odpravnine. Sledilo bo t. i. prilagoditveno obdobje, ki traja od 5 do 24 mesecev. V tem času mora delodajalec že navesti, kaj je dejanski razlog za to, da delavca odpušča, odpravnina je, a nizka – približno ena plača.
Po 24 mesecih na delovnem mestu pri istem delodajalcu pa ima delavec bolj kot ne že takšne pravice, kot jih imajo zdaj zaposleni za nedoločen čas.
Obe reformi bosta šli še skozi vrsto usklajevanj, zato se bo njuna vsebina gotovo še spreminjala, pod streho pa – če ne bo referenduma – naj bi bili do konca leta ali najkasneje spomladi prihodnje leto.
KOMENTARJI (337)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.