Kdo zlorablja komisijo za nadzor obveščevalcev za nabiranje lastnih političnih točk in pri tem na kocko postavlja interes lastne države? Matej Tonin, Janez Janša, Žan Mahnič in Zvonko Černač, Jerca Korče, Matjaž Nemec, Zmago Jelinčič, Monika Gregorčič in Branko Simonovič so aprila letos nekaj tednov pred interpelacijo ministra Karla Erjavca odprli več let staro zgodbo o prisluhih, o kateri je edino pristojno arbitražno sodišče že zdavnaj povedalo svoje in postopek nadaljevalo.
Predsednik komisije Tonin je danes o akciji Knovsa dejal tole: "Ravnal je pravilno, ker je poročilo komisije prispevek k utrjevanju arbitraže. V tem poročilu dokazujemo, da ni šlo za nobeno slovensko zaroto. Da ne vlada RS ne Sova nista stali za komunikacijo Drenikove in Sekolca."
Sedem mesecev kasneje po deloma kar javno objavljenem poročilu so južni sosedje poanto Toninove komisije razumeli po svoje. V dneh pred objavo prvega pravobranilčevega mnenja o primernosti slovenske tožbe proti Hrvaški so zgodbo na najvišji politični ravni zapeljali v svojo korist, češ da Slovenija s tem priznava napako.
Članica komisije za nadzor obveščevalcev Jerca Korče iz LMŠ je do komisije ostra: "To, kar dela Knovs, je pod nivojem vsakega državotvornega ravnanja. Mislim, da je odgovornost tukaj predvsem na predsedniku."
Drugače zadeve seveda vidi član komisije Žan Mahnič (SDS). Ta je spomnil, da je v času kandidature za evroposlanca aktivnosti Knovsa, ki so pripeljale do kontroverznega poročila, sprožil Matjaž Nemec (SD). Posledični napad na Tonina naj bi bil tako po njegovem del obveščevalne operacije iz Šarčevega kabineta v strahu pred oblikovanjem nove koalicije. Nemec, ki je prav tako član komisije za nadzor obveščevalcev, pa to zanika, rekoč, da se je njegov predlog nanašal na popolnoma drugo temo – spomnimo na razkritje naše medijske hiše, da naj bi prisluhe Sekolec-Drenik naredili hrvaški obveščevalci, natančneje njihov agent "Mehanik Davor", in kasnejši poskus utišanja zgodbe hrvaškega vladnega lobista Ivana Tolja.
Takrat se je Tonin pošalil, da bo Nemcu ustregel in da bo to njegov prispevek za evropsko kampanjo. Zdaj, ko so Hrvati pograbili in obrnili zgodbo, Tonin ne vidi razlogov za svoj odstop. "Povejte, zakaj bi moral odstopiti, če pa sem delal v interesu Republike Slovenije," je komentiral danes. Nemec je dejal, da je "iz drugih virov seznanjen", da obstaja želja, da bi se Tonina zamenjalo, ampak da morajo o tem "presoditi v sklopu Knovsa".
'Poročilo razbremenjuje Sovo, na koncu pa smo deležni ovadbe'
Kot je prva poročala Televizija Slovenija, naj bi Sova zaradi izdaje tajnih podatkov – javne objave poročila Knovsa – Tonina ovadila. O tem naj bi Sova danes že obvestila predsednika države, predsednika vlade in predsednika državnega zbora. Tonin je v prvem odzivu na to dejal, da v poročilu ni bilo prav nobenega tajnega podatka.
Redkokdaj se zgodi, da obveščevalna agencija ovadi tistega, ki naj bi jo nadziral. Za oddajo 24UR ZVEČER se je Tonin javil iz Pariza. "Informacije o ovadbi nimam," je dejal Tonin, in ob tem nadaljeval, da dopušča, da gre za "specialno vojno kabineta predsednika vlade pred decembrskim zaslišanjem o klientelističnem zaposlovanju na Sovi". Povedal je, da komaj čaka, da vidi to ovadbo, češ, da ga prav zanima, kaj piše v njej, saj ne gre za njegovo poročilo, temveč poročilo komisije.
"Mi smo pripravili 150-stransko poročilo, od tega smo javno objavili le 17 strani in smo izrazito skrbno pazili, da v tem delu ni prav nobene tajne ali zaupne informacije. Vse to, kar je objavljeno v javnem delu poročila, je bilo slovenski javnosti znano že prej," očitke zavrača Tonin. Ovadbo Sove označuje za zelo nenavadno prakso, prepričan pa je, da gre za poskus očrnitve Knovsa pred decembrskimi zaslišanji. "Očitno jih zadeva zelo boli, da so se tega lotili na tak način," je dodal.
Hrvaško poročanje je označil za "fake news" oziroma lažno novico in izrazil obžalovanje, da jo nekateri jemljejo kot resnico. "Naše poročilo pritrjuje slovenskim stališčem in celo okrepi našo pozicijo v arbitraži, zato je to, kar počne Sova, neverjetno. Poročilo razbremenjuje Sovo, podaja, da smo delali dobro, na koncu pa smo deležni ovadbe," je z rameni še skomignil Tonin.
Pa bo nadaljeval delo kot predsednik komisije? Odgovarja, da dokler bo imel podporo, ga bo. "Dokler bom predsednik Knovsa bom delal za Slovenijo in demokracijo, v interesu demokracije pa je, da naša demokracija vrši podroben in civilen nadzor nad obveščevalnimi službami ter preprečuje tovrstne zlorabe obveščevalnih služb, kot se jih v zadnjem času poslužuje Marjan Šarec oziroma njegov svetovalec Damir Črnčec, ki iz ozadja vleče vse niti in vodi te tajne operacije," je še dejal.
KOMENTARJI (503)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.