19 strani dolgo mnenje, ki ga je pripravila skupina petih pravnikov glede prenehanja poslanskega mandata prvaka SDS Janeza Janše, je predsednik parlamentarne mandatno-volilne komisije (MVK) Mitja Horvat že prejel in ga posredoval posameznim poslanskim skupinam. Večina teh mnenje preučuje in se o njem ne izreka.
Omenja se tako odvzem kot mirovanje mandata
Mnenje vključuje dve oziroma tri možnosti. Prva možnost je, da se 9. člen zakona o poslancih v delu, ki govori, da poslancu preneha mandat, če je pravnomočno obsojen na nepogojno zaporno kazen, daljšo od šestih mesecev, uporablja tako za poslanca, ki je bil pravnomočno obsojen po potrditvi mandata, kot za poslanca, ki je bil obsojen pred potrditvijo mandata. Torej tudi za primer Janše, ki je bil obsojen pred volitvami. To pa pomeni, da bi v tem primeru Državni zbor RS zgolj ugotovil, da Janši preneha poslanski mandat. O tem poslankam in poslancem namreč ni treba glasovati.
Druga možnost se navezuje na isti člen zakona, ki vsebuje odstavek, ki pravi, da lahko poslancu, kljub omenjeni pravnomočni obsodbi, mandat ne preneha, če DZ sprejme odločitev, da lahko obsojeni poslanec opravlja poslansko funkcijo. O tem mora DZ glasovati, glede na razmerje glasov pa ni pričakovati, da bi takšno možnost DZ sprejel.
Tretja možnost pa je, da poslanci sprejmejo odločitev, da se Janši za čas prestajanja zaporne kazni mandat začasno zamrzne. Tudi o tem mora DZ glasovati, kakšen bi bil rezultat glasovanja, pa je težko ugibati. V tem primeru se odpira vprašanje, ali se uporabi institut nadomestnega poslanca. Če gre za dalj časa trajajočo kazen, bi bilo po navedbah pravnikov smiselno vsaj v prihodnji zakonodaji razmisliti o uporabi tega instituta, podobno kot v primeru, ko poslanec opravlja funkcijo ministra in se lahko vsak trenutek, če preneha biti minister, vrne na poslanski sedež.
Horvat v sredo na vprašanje, kako bi DZ uredil nastalo situacijo, če bi sprejel odločitev, da Janši začasno preneha mandat, kar se neuradno omenja kot najverjetnejšo možnost, ni imel jasnega odgovora. Po vsej verjetnosti pa bi ga nadomestil tisti, ki je bil za njim na listi SDS.
Poslanske skupine bodo mnenje preučile
Pravniki so stališče v sredo posredovali predsedniku MVK Horvatu, ta pa ga je danes dopoldan poslal naprej posameznim poslanskim skupinam, da ga preučijo. Horvat mnenje še preučuje in se ne želi izrekati, katera od možnosti glede Janševega mandata mu je bliže. Poslanska skupina SMC bo mnenje preučila na svoji torkovi seji, tako bo tudi po Horvatovih besedah seja mandatno-volilne komisije, na kateri bo govora o Janševem mandatu, sklicana prihodnji teden.
Černač pravno mnenje označil za predstavo za javnost
Podpredsednik SDS Zvonko Černač je glede morebitnega odvzema poslanskega mandata predsedniku SDS Janezu Janši dejal, da gre za politično odločitev. "Ta telovadba s pravnim mnenjem je bila samo predstava za javnost," je dejal in pojasnil, da bo v vsakem primeru odločal premier Miro Cerar oz. večina, ki jo ima njegova stranka v DZ.
Poudaril pa je, da je za Janševim mandatom 6116 glasov, torej največ med vsemi poslanci. Zato je njegov mandat po besedah Černača bistveno bolj legitimen kot kateri koli drugi mandat.
Hanžek: v ZL mirovanja mandata ne bodo podprli
V SD in tudi v NSi mnenje pravnikov še preučujejo, zato se še ne izrekajo, katera možnost glede Janševega mandata jim je bliže. Vodja poslancev SD Matjaž Han je poudaril, da bo to mnenje pomembno vplivalo na delovanje parlamenta. Zato ga želijo temeljito preučiti. Povedal je sicer, da mnenje ni obvezujoče, obstajajo tri možnosti, odločitev pa bo tudi politična.poslanec ZL Matjaž Hanžek je že povedal, da se zavzemajo za ugotovitev DZ, da je Janši mandat prenehal. V primeru glasovanja o začasnem prenehanju mandata bodo glasovali proti.
KOMENTARJI (815)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.