Pooblaščeno skupino, ki je danes opravljala nadzor na Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji (Sova), Nacionalnem preiskovalnem uradu (NPU) ter Generalni policijski upravi (GPU), je parlamentarna komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) imenovala na današnji seji, ki je bila ob 12. uri.
Po naših informacijah je Knovs na GPU preverjal, zakaj mu ta preprečuje javno objavo zapisnika februarskega nadzora Žana Mahniča, Zvonka Černača in Branka Simonoviča pri nekdanji generalni direktorici Policije Tatjani Bobnar, kjer je Černač – sodeč po zapisniku – evidentno prekoračil pooblastila, ko je spraševal o Zdravku Počivalšku in preverjal zakonitost njegovih poslov v povezavi z njemu prijateljskimi podjetji. Zanimalo jih je, zakaj GPU ne dovoli javne objave in kakšna škoda bi bila po njihovo povzročena z objavo.
Na Nacionalnem preiskovalnem uradu naj bi pooblaščena skupina preverjala revizijo kriminalističnih preiskav, ki jo je (nezakonito) odredil notranji minister Aleš Hojs. Po naših neuradnih informacijah nadzorniki, ki jih je nad NPU poslal direktor policije Andrej Jurič, niso ugotovili nič dramatičnega, nobenih preobratov, ki jih sicer pričakuje minister Hojs. Nobeno policijsko poročilo, nobena tožilska zavržba kazenskih ovadb se ne bo spremenila v kazenske postopke, pa čeprav si politika to želi.
Štirje člani Knovsa so tako danes v nadzoru tudi sami ugotovili, da zaključena revizija NPU, razen manjših nepravilnosti, ni odkrila nobenih večjih napak v delu kriminalistov. S tem policija ministra Hojsa že drugič postavlja na laž in zanika, da eden od preiskovalcev NPU ni vrnil domnevno izposojenih šest tisočakov za navidezni odkup droge, kot je javno trdil minister. Z lažnimi očitki Hojsa naj bi se zdaj ukvarjalo tudi Specializirano državno tožilstvo.
Knovs je zanimalo tudi, kaj se bo zgodilo z razrešenim direktorjem NPU Darkom Muženičem, ki je na Upravnem sodišču dobil tožbo zoper državo in uspel dokazati, da je bila njegova razrešitev nezakonita. Po naših informacijah je direktor policije Jurič pojasnil, da je v igri več možnosti – od tega, da Muženiču poiščejo novo delovno mesto, do tega, da ga, kot zahteva sodišče, ponovno zaposlijo za direktorja NPU.
Direktor Sove pa je člane Knovsa neuradno znova zavrnil v zahtevi po predaji naznanila policiji v zadevi Farrokh / Irangate, torej aferi, ki jo želi Sova, ki je v celotni podrejena predsedniku vlade, na vsak način spet odpreti, čeprav je tožilstvo zadevo že dvakrat zavrglo.
Člani Knovsa naj bi na Sovi spraševali tudi o poteku priprav na proteste in o vplivu madžarskih obveščevalnih služb v Sloveniji, zanimala pa jih je menda tudi prisotnost madžarskega kapitala v slovenskem gospodarstvu in slovenskih medijih.
Pooblaščena skupina Knovsa je sicer nenapovedani nadzor na Sovi opravila že 15. oktobra. Preverjala je gradivo, ki se nanaša na naznanilo kaznivega dejanja v zadevi Farrokh, na morebitne notranje pritiske vodstva Sove na zaposlene ter na morebiten vpliv drugih organov na delovanje Sove v tej zadevi.
Kot je znano, opozicija vladi Janeza Janše že dalj časa očita politično kadrovanje v represivnih organih. Ministru Hojsu pa med drugim tudi očitajo, da je dajal usmeritve in obvezna navodila generalnemu direktorju policije. V vladi očitke zavračajo, prav o kadrovanju pa je na zahtevo opozicije včeraj potekala tudi izredna seja DZ.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.