Na koalicijskem sestanku vodje vladnih strank niso dosegli dogovora glede usklajevanja pokojnin, s čimer je prvi mož stranke DeSUS Karl Erjavec pogojeval podporo interventnemu zakonu in proračunu. Po sestanku je zatrdil, da poslanci njegove stranke teh dveh zakonov ne bodo podprli, saj na današnjem sestanku niso dosegli skupnega jezika glede usklajevanja pokojnin v prihodnjih dveh letih. Erjavec vztraja, da se mora z rastjo osebnih dohodkov usklajevati najmanj polovica pokojnine, premier Borut Pahor pa je vztrajal, da bi se lahko usklajevala največ četrtina pokojnine.
Že pred sestankom, je Erjavec zatrdil, da "pri tej zadevi v DeSUS ne bodo popuščali". Po njegovem pa ni razloga za bojazen, da proračun za prihodnji leti ne bi bil sprejet, saj ga "bodo očitno podprli odpadniki iz DeSUS". Na vprašanje, ali se bodo pogovori kljub nesoglasju nadaljevali, je Erjavec odvrnil, da se bodo naslednjič o tem pogovarjali najverjetneje že prihodnji teden, na naslednjem sestanku koalicijskih strank.
Pahor naj bi že zjutraj razmišljal o tem, da bi stranko DeSUS vrgel iz koalicije. "Srce se mi trga, ko gledam kaj se dogaja v tej državi. Tistim, ki kradejo, se nič ne zgodi ... te pokojnine pa ne bodo šle na Dunaj, na Kajmanske otoke, ampak bodo tukaj porabljene," je še pred sestankom povedal Erjavec, ki je danes vendarle prišel na pogovore s predstavniki koalicijskih strank. Če ga ne bi bilo, tako kot je to storil včeraj, naj bi bil Pahor odločen, da ga izključi iz koalicije.
Pokojninska reforma bo pokazala trdnost koalicije
Tudi predsednik stranke Zares in minister za visoko šolstvo Gregor Golobič je povedal, da so med pogovori ugotovili, da skupnega jezika ne bodo našli. Po njegovih besedah se bodo trudili še naprej, sam pa tudi ne vidi razloga, da bi zaradi tega preveč dramatizirali, a opozarja, da so razmere resne – ne samo v koaliciji, temveč tudi v Sloveniji in širše v Evropi. Dodal je, da je Erjavec pustil stvari še odprte in da s svojo stranko ne zapušča koalicije.
Meni, da bo najpomembnejše glasovanje o pokojninski reformi, ki bo pokazalo, kako trdna je koalicija. Po njegovih besedah na pokojninsko reformo čaka predvsem gospodarstvo.
Predsednica LDS in notranja ministrica Katarina Kresal pa je povedala, da Erjavca ne razume, ker v luči, ko je stanje v gospodarstvu zaskrbljujoče, ne želi pristati na 25-odstotno usklajevanje pokojnin in na posebno ureditev za posebno ureditev za socialno ogrožene upokojence. Upa, da bo stranka DeSUS podprla pokojninsko reformo.
Minister za razvoj in evropske zadeve Mitja Gaspari pa je še pred sestankom dejal le, da polovično usklajevanje pokojnin s plačami v letu 2011 ni vzdržno.
KOMENTARJI (176)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.