Nacionalni preiskovalni urad skupaj s kriminalisti sektorjev kriminalistične policije iz vseh policijskih uprav v Sloveniji izvaja večje število operativnih aktivnosti, med drugim 58 preiskav stanovanjskih, poslovnih in drugih prostorov na območju policijskih uprav Ljubljana, Kranj, Koper in Nova Gorica, zaradi suma storitve 21 kaznivih dejanj Zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, Pranja denarja in enega kaznivega dejanja Hudodelskega združevanja, so sporočili iz GPU.
"Kazniva dejanja Zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti so storjena na škodo več gospodarskih družb z območja celotne Slovenije." Osumljenih je 36 oseb, trenutno pa se preiskovalna dejanja nanašajo na 42 fizičnih oseb in 36 pravnih oseb. Eno osebo so pridržali. Osebe so si po ugotovitvah skozi kazniva dejanja pridobile več kot pet milijonov evrov protipravne premoženjske koristi.
Pri izvajanju hišnih preiskav in ostalih preiskovalnih aktivnostih sodeluje skupno 57 preiskovalcev NPU in 155 kriminalistov iz vseh osmih policijskih uprav.
V okviru predkazenskega postopka delujeta tudi Specializirana preiskovalna skupina s Finančno upravo Republike Slovenije in Urad RS za preprečevanje pranja denarja ter Skupna preiskovalna skupina (JIT) z varnostnimi organi Bosne in Hercegovine. Na območju Bosne in Hercegovine so opravili 13 hišnih preiskav.
Preiskavo usmerja specializirano državno tožilstvo, odredbe za hišne preiskave pa je izdalo ljubljansko okrožno sodišče.
Več znanih imen
Po neuradnih podatkih so se med osumljenci znašli nekdanji lastnik Nogometnega kluba Olimpija Milan Mandarić, lastnik skupine Aktiva Mihael Strmljan, Max Plut, direktor družbe V3 Miroslav Vidaković, Lidia Pavlin, direktor podjetja Lumnia Samir Ićanović, Klavdija Bržan, lastnica prevozniškega podjetja Primabe iz Senožetov, Haris Hećo, nekdanji vodja podtjetja Leka in še številni drugi.
Posli so se odvijali tako v Sloveniji kot v BiH. Velika podjetja naj bi izstavljala različne fiktivne račune, sin a ta način zmanjševala dobičke, prikazovala stroške ter prisvajala denar, ki naj bi se v gotovini vračal nazaj v Slovenijo.
Na omembe v javnosti se je že odzval Mandarić, ki je dejal, da je vedno posloval v skladu z zakoni ter da se nikoli ni ukvarjal s pranjem denarja. "Ves denar sem zaslužil s poštenim trdim delom in legalnimi posli. Ne razumem, kako lahko moje ime nek novinar povezuje s kriminalnimi dejanji, brez da me vpraša za mnenje. To so preveč resne zadeve da bi iz njih delali trače."
KOMENTARJI (398)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.