Januarja smo prvi razkrili, da naj bi država novo sodno stavbo na Litijski cesti preplačala za 6 milijonov evrov. Kot so nam potrdili na Nacionalnem preiskovalnem uradu (NPU), danes s kriminalisti več policijskih uprav izvajajo 16 hišnih preiskav zaradi suma storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti v zvezi z nakupom nepremičnine za potrebe pravosodnih organov.
Da preiskava poteka tudi pri njih, so nam potrdili na ministrstvu za pravosodje. "Vašo informacijo lahko potrdimo, komentirati pa je ne moremo," so zapisali.
Več podrobnosti o hišnih preiskavah je na izjavi za medije predstavil direktor NPU Darko Muženič. Kot je pojasnil, so hišne preiskave potekale na območju policijskih uprav Ljubljana, Koper, Maribor in Novo mesto. Sodelovalo je 61 preiskovalcev NPU in kriminalisti iz več policijskih uprav. Kriminalisti sumijo, da je 13 oseb izvršilo kaznivo dejanje s tem, da so v postopku nakupa nepremičnine pripravili dokumentacijo, ki ni izkazovala resničnega stanja nepremičnine v naravi. Pri tem so pridobili protipravno premoženjsko korist v višini 3,4 milijona evrov. Za omenjeno kaznivo dejanje je zagrožena zaporna kazen od enega do osem let zapora, je povedal Muženič. Danes sicer niso pridržali nikogar. Predkazenski postopek sicer usmerja Specializirano državno tožilstvo RS.
V sklopu hišnih preiskav so zasegli večjo količino poslovne dokumentacije ter elektronske naprave. O imenih osumljencev Muženič zaradi varstva osebnih podatkov ni želel govoriti, je pa potrdil, da so vsi sodelovali pri pripravi dokumentacije in izvedbi tega posla, imajo pa različne funkcije.
Kot poroča portal Necenzurirano, so kriminalisti zjutraj potrkali na vrata Igorja Šoltesa, donedavnega državnega sekretarja na ministrstvu. Kot je povedal Šoltesov odvetnik Janez Koščak, Šoltes ni med osumljenimi zlorabe položaja, kriminalisti pa so ga obiskali zato, ker na ministrstvu nima več pisarne. "Postopek je potekal korektno, kriminalisti so iskali dokumentacijo v zvezi z nakupom zgradbe, ki pa je nima, tako da niso zasegli nobene dokumentacije. Saj tudi ni bil v komisiji, ki je odločala o nakupu, niti ni sklepal pogodb," je povzel Koščak.
Dodal je, da kriminalisti pregledujejo tudi Šoltesovo nekdanje delovno mesto na ministrstvu,. Na ministrstvu je ostal tudi Šoltesov stari telefon, je potrdil.
Glavna osumljenca naj bi bila Starček in Gojkovič
Po neuradnih informacijah naj bi bila sicer glavna osumljenca nekdanji vodja službe za nepremičnine in investicije na ministrstvu Simon Starček in nekdanji generalni sekretar Uroš Gojkovič, ki ju je največkrat v povezavi z odgovornostjo pri nakupu stavbe za potrebe sodišč na Litijski cesti v Ljubljani omenjala tudi Dominika Švarc Pipan. Švarc Pipanova sicer ni med osumljenimi zlorabe položaja, je pa potrdila, da so preiskavo izvedli tudi pri njej doma.
"Pri preiskavi sem polno sodelovala, tako da sem se strinjala tudi z vsem, kar so pregledali, tudi sama pravzaprav predala določeno dokumentacijo. Kriminalisti so svoje delo opravili zelo natančno, tako da me to zelo veseli," je povedala medijem. Kot poroča Necenzurirano, naj bi nekdanji ministrici zasegli telefon.
Obenem je med osumljenimi še 11 posameznikov, večinoma gre za uslužbence pravosodnega ministrstva. Po neuradnih informacijah Večera gre za Sandro Škofic, Antona Goloba, Janjo Garvas, Jureta Maleša, Matejo Žižek, Ano Teodorovič, Tinko Teržen, Tino Malinger in Jano Habjan. Poleg tega naj bi bila na seznamu osumljencev tudi prodajalec nepremičnine Sebastjan Vežnaver in sodni cenilec Anton Rigler.
Spomnimo. Ministrstvo je kupilo stavbo za potrebe sodišč na Litijski cesti v Ljubljani, zanjo pa je odštelo 7,7 milijona evrov, država pa naj bi jo tako preplačala za dobrih 6 milijonov. Zaradi nakupa je morala odstopiti od danes že nekdanja ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan, saj so se nanjo zgrnili očitki o netransparentnem in negospodarnem nakupu.
Švarc Pipan je v preteklih tednih zatrjevala, da je bila pri nakupu zavedena, prst pa je pri tem uperila tudi v nekatere uslužbence ministrstva in člane stranke SD. Na ministrskem stolčku je tako kljub pozivom matične SD k odstopu in ob podpori premierja Roberta Goloba vztrajala še nekaj časa in se pred dokončnim odstopom sama lotila razčiščevanja okoliščin nakupa. V poročilu o domnevnih nepravilnostih pri nakupu stavbe na Litijski je med drugim izpostavila prirejeno projektno dokumentacijo in sum zunanjih vplivov.
Od svojih stolčkov sta se poslovila še Šoltes in Gojkovič. Oba sta vidna člana SD. Odstopil je tudi glavni tajnik SD Klemen Žibert, ki se je brez vednosti ministrice srečeval s funkcionarji na ministrstvu. Po naših informacijah Žiberta kriminalisti danes niso obiskali, prav tako tudi ne stranke SD.
Brez funkcije pa je ostal še nekdanji član SDS Starček, vodja službe za nepremičnine in investicije na ministrstvu. Javnosti je poznan predvsem po tem, ko je v času prejšnje vlade zasedal pomemben položaj na Fursu.
Ministrstvo je kot kupec vse ključne podatke o zgradbi – cenitev in izmero prostorov – pridobilo od Vežnaverja. Pri tem se je pod cenitev podpisal njen lažni avtor, pri izmeri pa ni sodeloval niti en geodet. Odmevala je novica, da je bila izmera kvadrature s strani ministrstva izvedena šele naknadno, je pa geodet ugotovil, da stavba na Litijski dejansko meri več, kot je zapisano v pogodbi.
Domnevnih nepravilnosti je bilo še več – med drugim tudi pogajanj, v katerih bi lahko predstavniki ministrstva skušali pridobiti boljšo ceno, po javno dostopnih podatkih ni bilo. Hkrati je ministrstvo kupnino Vežnaverju nakazalo, čeprav pogodbe notar sploh še ni overil. V praksi to pomeni, da bi lahko Vežnaver zgradbo še enkrat prodal, ministrstvo pa bi ostalo tako brez denarja kot brez nepremičnine.
Zaprisegla nova ministrica za pravosodje
Hišne preiskave se odvijajo prav na dan, ko je državni zbor potrdil Andrejo Katič za novo ministrico za pravosodje.
KOMENTARJI (842)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.