Potem ko so se v javnosti pojavila ugibanja, da naj bi kandidat za evropskega komisarja iz Slovenije postal predsednik in ustanovitelj stranke SMC Miro Cerar, je slednji danes zatrdil, da se koalicija o tem še ni pogovarjala, predlog pa poda premier Marjan Šarec. Ta ugibanja niso na mestu in so lahko trenutno celo neprimerna, je opozoril Cerar, ki je sicer včeraj napovedal umik z vrha SMC na jesenskem kongresu. Po Cerarjevih navedbah je treba zdaj počakati na Šarčev predlog glede kandidata za evropskega komisarja.
Šarec o iskanju kandidata za komisarja: 'Čakajo nas težki dnevi'
Šarec je ob robu začetka poslovnega foruma pobude Tri morja poudaril, da glede kandidata za komisarja ni nič novega in je vse odprto. "Ugibanja so vedno, dokler kandidat ni izbran. Vlada bo na koncu odločila, kdo bo kandidat," je dejal. Prav tako ni odgovoril konkretno na vprašanje, ali je Cerar primeren kandidat. "Izbrati primernega kandidata bo težka naloga, ker je kandidatov s temi kompetencami kar nekaj, zato nas čakajo težki dnevi," je poudaril. Upa, da bodo postopki stekli čim prej in bodo kandidata izbrali ob pravem času. "Ne bi pa prehiteval," je dejal in dodal, da morajo najprej videti, kdaj bo izbran predsednik ali predsednica Evropske komisije. "Tisti, ki vodi Evropsko komisijo, je neke vrste mandatar in odloča," je povedal Šarec in spomnil, da je bil v preteklosti kakšen kandidat tudi zavrnjen.
Ponovil je željo, da Slovenija predlaga enega kandidata ali kandidatko za komisarja, "da ne bi bili priča takšnemu dogajanju kot pred petimi leti". Po njegovih navedbah so v zraku še vedno ideje glede morebitne pobude iz Bruslja, naj vsaka država predlaga eno žensko kandidatko in enega moškega kandidata. Sicer pa bi želeli, kot je poudaril, kandidata iz Slovenije izbrati tako, da ne bo spet zapletov in da bo imel podporo v Sloveniji.
Vse glasneje pa se omenja možnost povezovanja liberalnih strank LMŠ in SMC pod okriljem premierja Šarca, ki je k povezovanju nedavno tudi javno pozval. S tem pa bi Šarčeva stranka pridobila tudi deset SMC-jevih poslancev. In prav v zameno za komisarsko mesto se naj bi bil Cerar pripravljen odpovedati stranki.
Cerar je tako v današnji izjavi novinarjem pojasnil tudi odločitev, da na jesenskem volilnem kongresu ne bo več kandidiral za predsednika stranke. Poudaril je, da je odločitev sprejel po lastnem premisleku, povsem samostojno, predvsem zato, da omogoči, da bo potreben proces prenove stranke potekal čim bolj neobremenjeno. Dodal je, da je to tudi plod premisleka po evropskih volitvah. Na slednjih je sicer stranka dosegla zelo slab rezultat. "Mislim, da je potrebno, da stranka zadiha z novimi pljuči," je dejal Cerar in napovedal, da ji bo kot njen član še naprej stal ob strani in ji tudi v temu procesu, če bo treba, pomagal.
Zadovoljen je, da so imeli v torek na izvršnem odboru, ko so razpravljali o nadaljnji poti in kongresu, zelo konstruktivno razpravo. SMC je po njegovih trditvah enotna, deluje povezano, takšni pa nameravajo tudi ostati. Torej, kot napoveduje, ostaja stranka čvrst člen vladne koalicije in čvrst člen v parlamentarnem delu z njihovo poslansko skupino. Ministri SMC bodo nadaljevali z odgovornim delom v vladi, tudi sam bo nadaljeval delo zunanjega ministra, je zagotovil Cerar.
Odgovoril je tudi na ocene premierja Šarca glede nujnega povezovanja liberalnih strank pred prihodnjimi volitvami. Kot je pojasnil, je bil sam tisti, ki je že pred volitvami zelo jasno govoril, da bi morale liberalne stranke tesneje sodelovati. "V sedanji vladni koaliciji je kar nekaj liberalnih strank in mislim, da je kakršnokoli tesnejše sodelovanje nas, ki imamo podobne ideološke poglede, cilje, lahko koristno." Kako bo o tem razpravljala stranka SMC, pa je stvar pristojnih organov in procesa, je še poudaril Cerar.
Šarec zavrnil ugibanja glede domnevne "kupčije" s Cerarjem
O morebitnem vplivu trenutnega dogajanja v SMC oz. napoved Cerarja, da se bo z jesenskim kongresom poslovil z vrha stranke na koalicijo pa je komentiral tudi Šarec. "SMC je suverena stranka in se sama odloča o dogajanju v svojih vrstah," je dejal. Prav tako strankarsko dogajanje po njegovih ocenah nima zveze z vlado, saj slednja deluje kot celota, strankarske zadeve pa se "rešujejo v popoldanskem času". S tem je odgovoril na vprašanje, ali bo lahko Cerar ostal zunanji minister tudi po tistem, ko ne bo več predsednik stranke. Cerar je namreč tako napovedal.
Premier je spregovoril tudi o svojih ponedeljkovih ocenah, ki jih je zapisal na Facebooku, da bo pred naslednjimi volitvami nujno povezovanje liberalnih strank. "Sodelovanje pomeni, da sodelujemo in ugotovimo, da imamo enake cilje. Potem se iz tega lahko kaj razvije, ne bi pa mogli zdaj govoriti, kako bo to potekalo," je danes pojasnil predsednik LMŠ. To je po njegovih besedah pač pobuda, "kaj se bo v zvezi s tem dogajalo, pa bomo videli v prihodnjih dneh".
Tako je tudi zavrnil ugibanja glede domnevne "kupčije", da bi Cerarju ponudili komisarsko mesto "v zameno za poslance SMC". Nekateri namreč ugibajo, da bi se, če bi prišlo do povezovanja strank, poslanci SMC priključili LMŠ. "Tukaj tega ne more biti. Poslanci so avtonomni, pripadajo avtonomni stranki. S takimi kupčijami ne bi daleč prišli," je poudaril Šarec.
'LMŠ ne bi ničesar pridobila, SMC nima ničesar za izgubiti'
Alem Maksuti iz Inštituta za politični management je za 24ur.com morebitno povezovanje na levi sredini komentiral z besedami, da "z morebitnim združevanjem strank SMC in LMŠ slednja ne bi ničesar pridobila, saj je SMC praktično politično truplo in mrtva stranka". Kar naj bi se dokončno pokazalo na nedavnih evropskih volitvah, na katerih so prejeli zgolj 1,6 odstotka glasov, in tako "nima nobenega potenciala več za trgovanje s kakršnimikoli političnimi funkcijami".
"Ta potencialna združitev ne bi pomenila praktično nič, ker LMŠ ne bi ničesar pridobila, SMC pa nima ničesar izgubiti."
Tudi z dodatnimi desetimi poslanci, ki bi jih LMŠ potencialno pridobila z združitvijo, pa Šarčeva stranke vseeno ne bi imela "neke absolutne večine, da bi na primer lahko izrinila kakšnega od koalicijskih partnerjev. Tako da ji v tem smislu ne prinese praktično nič."
Cerar v Bruslju še ni samoumevno vprašanje
Ali bo Cerar res potoval v Bruselj, pa je po mnenju Maksutija še veliko vprašanje in nikakor ni samoumevno. Poudarja, da so tu še drugi pretendenti za to funkcijo.
Spomnimo, da se je že pred evropskimi volitvami omenjalo, predvsem s strani opozicijske SDS, da bi moralo komisarsko mesto pripadati zmagovalki evropskih volitev – ob tem so kot morebitnega kandidata omenjali Anžeta Logarja. A Maksuti meni, da to "ni na nek način realno": "Nihče iz desne sredine ne bo dobil nominacije s strani te vlade, tu se ni kaj za lagati."
Na drugi strani meni, da tudi imenovanje Cerarja za komisarja ne bo tako enostavno. "Miro Cerar kot tak nima politične moči, kar lahko doseže, je kvečjemu to, da ostane zunanji minister do konca tega mandata. Kar je sporno tudi v kontekstu strankarske tekmovalnosti in pozicije moči, kjer dejansko ne moreš biti minister, če nisi predsednik stranke. Tako da mislim, da stvari niso končne."
Cerar bo na poti do imenovanja na komisarsko mesto naletel tudi na veliko nasprotovanje s strani SD in praktično vseh koalicijskih partnerjev, vključno z Levico, ki je na nek način nadkoalicijska stranka.
Glede imenovanja Maksuti tako še meni, da tudi v primeru, da sta se Šarec in Cerar "sama dogovorila", podpora, ki bi jo moral dobiti predvsem s strani SD, katera ima profilirano kandidatko, ki bi bila po njihovem mnenju primerna za to mesto, ni samoumevna. "To še ni zaključena zgodba."
KOMENTARJI (669)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.