Računsko sodišče je v revizijskem poročilu o stanju na področju predšolske vzgoje v letih od 2003 do 2006 ugotovilo, da so otroci in starši zadovoljni s storitvami vrtcev. Kljub temu obstajajo nekatere slabosti, kot so velike razlike v cenah enakih programov med občinami, le dvotretjinska vključenost otrok v vrtce in vprašljiva razvrstitev njihovih staršev v plačilne razrede. Ministrstvu za šolstvo je zato priporočilo nekaj popravljalnih ukrepov. To ima sedaj 90 dni časa za odzivno poročilo.
Dobra tretjina otrok ni v vrtcih
V poročilu so navedeni naslednji razlogi za uvedbo revizije. Javni vrtci, kot trenutno daleč prevladujoča oblika predšolske vzgoje, ostajajo v nekaterih slovenskih okoljih kljub padajoči nataliteti prezasedeni. Visoke so razlike v cenah enakih programov predšolske vzgoje med občinami. V javnosti se pojavlja vse več očitkov o ustreznosti oziroma pravičnosti uvrstitve staršev predšolskih otrok v plačilne razrede. Dejstvo pa je, da 32.699 predšolskih otrok (36,4 odstotka) v šolskem letu 2005/2006 ni bilo vključenih v vrtce.
Problem je v dostopnosti vrtcev
Sodišče je revizijsko poročilo pripravilo z namenom, da bi ocenili obstoječe stanje in opomnili ministrstvo, da je treba odgovoriti na številna vprašanja, je na današnji novinarski konferenci poudaril prvi namestnik predsednika sodišča Tomaž Vesel.
Vesel je izpostavil naslednja vprašanja: ali želi država v predšolsko vzgojo vključiti vse otroke, ki si to želijo, kakšno naj bo razmerje plačil med državo in občinami, ali naj država zagotavlja dodatna sredstva in za koga, ali naj prevzame plačilo javnih uslužbencev v vrtcih, kako naj spodbuja druge oblike predšolske vzgoje ter kakšna naj bo plačilna lestvica za starše, da bo pravična in čim bolj uravnotežena.
Kaj vse očitajo ministrstvu ...
Računsko sodišče ocenjuje, da sistem predšolske vzgoje, ki ga je vzpostavila država, ni učinkovit, predvsem v delu, ki se nanaša na zagotavljanje dostopnosti vrtcev.
Nekateri razlogi, zakaj sistem predšolske vzgoje glede zagotavljanja dostopnosti vrtcev ni učinkovit, so po besedah računskega sodišča naslednji: Ministrstvo ne spremlja stanja glede dolžine čakalne dobe pri vpisu otroka v vrtec in ne vodi evidenc o potrebah po prostih mestih in razpoložljivih kapacitetah vrtcev. V revidiranem obdobju ministrstvo ni sprejelo učinkovitih ukrepov za zmanjšanje števila otrok, ki ne obiskujejo vrtcev, ukrepalo je zgolj posredno. Med razlogi računsko sodišče navaja tudi, da ministrstvo podatkov o tem, kdo vzgaja in varuje otroke, ki niso vključeni v vrtce, ni zbiralo ter ni izvajalo učinkovitih ukrepov, s katerimi bi se prisotnost izvajalcev predšolske vzgoje in varstva na sivem trgu zmanjšala.
Neučinkovit in nepregleden sistem plačil
Računsko sodišče ocenjuje, da sistem, ki ureja plačila staršev za vrtce, ni ustrezen. Prav tako opozarjajo, da je sistem financiranja predšolske nepregleden in prezapleten, hkrati pa ni primerljiv, saj lokalne skupnosti v praksi uporabljajo različne modele financiranja.
Sodišče je pod drobnogled vzelo tudi metodologijo za oblikovanje cen programov v vrtcih in jo ocenilo za neučinkovito, saj se cene enakih programov po občinah razlikujejo celo za sto odstotkov - lani so se tako za prvo starostno skupino gibale od 238 do 488 evrov.
Del ugotovitev temelji na rezultatih ankete
Revizorji so svoje ugotovitve izdelali tudi s pomočjo ankete med starši in skrbniki predšolskih otrok ter ravnatelji 53 vrtcev. V njej je kar tri četrtine staršev ocenilo, da obstoječa razporeditev v plačilne razrede ni pravična, kar 92 odstotkov pa tudi, da so cene programov previsoke.
Na vprašanje, ali menite da trenutna zakonodaja omogoča pravično razporeditev staršev v veljavne plačilne razrede glede na njihov dohodkovni ali premoženjski položaj, je le 11,9 odstotka staršev prepričanih, da trenutna zakonodaja omogoča pravično razporeditev, medtem ko je 75,8 odstotka prepričanih, da razporeditev ni pravična. 12,3 odstotka anketiranih se o tem vprašanju ni opredelila.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.