Konec januarja se je iztekel rok za prijavo na razpis za delovno mesto nadzornika državne meje. Na policiji pojasnjujejo, da gre za nujne zaposlitve za zapolnitev izpraznjenih delovnih mest – v letu 2014 je prenehalo delovno razmerje okoli 100 policistom iz schengenskih enot, skupaj z ostalimi premestitvami pa se je zasedba na schengenskih enotah zmanjšala za okoli 150 policistov.Za 152 prostih mest se je prijavilo 1992 kandidatov.
"Izbrani kandidati se bodo udeležili šestmesečnega usposabljanja za varovanje zunanje meje Evropske unije. Po uspešno zaključenem usposabljanju bodo policisti predvidoma sklenili pogodbo o zaposlitvi za določen čas do pet let in opravljali naloge na območju policijskih uprav Ljubljana, Koper in Novo mesto," je pisalo v razpisu, objavljenem na spletnih straneh policije.
Leta 2010 enak razpis padel v vodo
Zanimivo je, da je bil enak razpis objavljen že leta 2010, a do njegove realizacije ni nikoli prišlo, saj je vlada tedaj sprejela ukrep prepovedi zaposlovanja. "Leta 2010 sem se prijavil na razpis za NDM. Naredil sem vse teste bil izbran, za usposabljanje ni bilo denarja. Vse je padlo v vodo, obvestili nas pa tudi niso čisto nič ...," je na policijskem forumu zapisal eden od uporabnikov.
To so nam potrdili tudi na policiji. "Leta 2010 je že bila izbrana 5. generacija policistov kandidatov nadzornikov državne meje. Pred sklenitvijo pogodb oz. začetkom izobraževanja pa smo bili zaradi sklepa Vlade RS, ki je prepovedal vsakršno zaposlovanje (tako za nedoločen, kot določen čas) prisiljeni odstopiti od tega," so zapisali.
Vsi kandidati, ki so bili leta 2010 izbrani, so torej ostali brez možnosti zaposlitve, dejstvo, da so takrat prišli že tako rekoč na pol poti, pa jim na tokratnem razpisu prav nič ne pomaga. "Vsi takrat izbrani kandidati, ki so še vedno zainteresirani, se morajo še enkrat prijaviti, ker se je v tem času stanje lahko spremenilo (bodisi varnostno ali zdravstveno)," pojasnjujejo na policiji.
Na vprašanje, kdo tem kandidatom zagotavlja, da bo zadeva – glede na varčevanje v javnem sektorju – tokrat izpeljana do konca, na policiji odgovarjajo, da na tovrstne odločitve nimajo vpliva. "Dejansko ne moremo dati nobenih zagotovil, verjamemo pa, in upamo, da bo šlo tokrat skozi, ker te policiste nujno potrebujemo," je povedala Vesna Drole, vodja sektorja za odnose z javnostmi policije.
Soglasje – da ali ne?
A to ni edina težava, povezana z razpisom. Pojavljajo se namreč neskladja v zvezi s soglasjem za zaposlovanje, ki bi ga ministrstvo za notranje zadeve (MNZ) moralo pridobiti od vlade.
Vlada je konec meseca maja 2012 z Zakonom za uravnoteženje javnih financ (Zujf) uzakonila ukrep omejevanja zaposlovanja v celotnem javnem sektorju, v 186. členu pa določila, da je zaposlovanje dovoljeno le na podlagi soglasja, ki ga mora uporabnik proračuna pridobiti pred začetkom postopka zaposlitve. Zaposlitev brez soglasja je mogoča le v primeru, če gre za prevzem javnih uslužbencev, ki je posledica prenosa nalog na podlagi sprememb zakona oziroma reorganizacije, če gre za nadomestne zaposlitve za določen čas zaradi dalj časa začasno odsotnih javnih uslužbencev, ko odsotni javni uslužbenec prejme nadomestilo plače iz sredstev, ki jih ne zagotavlja uporabnik proračuna, ali če gre za zaposlitev za določen čas zaradi predčasnega prenehanja delovnega razmerja, sklenjenega za določen čas.
Na MNZ pravijo, da soglasja od vlade niso pridobili, ker gre za zaposlitve za določen čas, na ministrstvu za javno upravo pa pravijo, da v obravnavanem primeru ne gre za takšen primer, da soglasje ne bi bilo potrebno.
Na MNZ bodo zdaj pridobili dodatna mnenja, ki bodo odločila, kako naprej. "Iz že izpostavljenega sklepa Vlade RS nedvoumno izhaja, da se preklic nanaša izključno na zaposlitve za nedoločen čas, zato bo MNZ v zvezi s tem pridobilo še dodatna mnenja in v primeru, da bi se izkazalo, da je tako tolmačenje napačno, storilo vse potrebno, da pred zaposlitvijo kandidatov za policiste, pridobi soglasje Vlade RS," je še sporočila Droletova.
Zaposlili naj bi jih za pet let, njihova izhodiščna plača pa 960 evrov
Kandidati, ki so se prijavili na letošnji razpis, morajo sicer poleg pogojev, določenih v zakonu, ki ureja sistem javnih uslužbencev, izpolnjevati še naslednje pogoje: imeti srednjo strokovno izobrazbo ali srednjo splošno izobrazbo (V. stopnja), da niso bili pravnomočno obsojeni, da zoper njih ni vložena pravnomočna obtožnica,da so državljani Republike Slovenije s stalnim prebivališčem v Evropski uniji,da so bili varnostno preverjeni, da nimajo dvojnega državljanstva, da niso člani politične stranke, da imajo veljavno vozniško dovoljenje B – kategorije ter ustrezne psihofizične sposobnosti.
Kandidati, ki bodo izpolnjevali formalne pogoje, bodo nato v okviru izbirnega postopka opravljali preizkus telesnih zmogljivosti, psihološki pregled, zdravniški pregled in razgovor z izbirno komisijo.
Z izbranimi kandidati bodo sklenili pogodbe o zaposlitvi za določen čas, predvidoma s 15. majem, in sicer za obdobje šestih mesecev za čas usposabljanja po Programu usposabljanja delavcev Policije za varovanje zunanje meje Evropske unije in priprave na izpit za izvajanje policijskih pooblastil.
Usposabljanje bo potekalo v prostorih Policijske akademije in na območju ter v prostorih Policijske uprave Ljubljana, Policijske uprave Koper ali Policijske uprave Novo mesto, delo po uspešno zaključenem usposabljanju pa se bo opravljalo na območju in v prostorih Policijske uprave Ljubljana, Policijske uprave Koper ali PU Novo mesto, so še pojasnili na policiji.
Če bo dejansko prišlo do realizacije, bo po uspešno zaključenem usposabljanju z izbranimi kandidati sklenjena pogodba o zaposlitvi za določen čas do pet let, za opravljanje nalog varovanja zunanje meje Evropske unije in varovanja objektov, ki jih v skladu s predpisi varuje policija. Imenovani bodo v naziv policist III, uvrščeni pa v 21. plačni razred, kar pomeni, da bodo imeli 960 evrov izhodiščne plače.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.