Uroš Tominc, vodja Urgentnega kirurškega bloka UKC Ljubljana, je povedal, da v zadnjih desetih letih opažajo blag upad števila poškodb, a ob tem sta jakost in obseg poškodb vse večja. Zaskrbljujoče je predvsem dejstvo, da so med poškodovanci letos obravnavali zgolj mladoletnike.
Med 1. 12. 2024 in 3. 1. 2025 so policisti obravnavali 120 kršitev zaradi pirotehničnih izdelkov, je povedal Sebastian Mohorič, vodja Sektorja splošne policije v Upravi uniformirane policije na Generalni policijski upravi. "Od tega je bilo kar 115 kršiteljev mladoletnikov." Zasegli so več kot 6049 pirotehničnih izdelkov, v 11 primerih, od tega kar pri sedmih mladoletnikih, so obravnavali telesne poškodbe, od tega so bili trije mladoletniki huje poškodovani. V 20 primerih so obravnavali poškodbo premoženja – uničeni zabojniki, poštni nabiralniki in ogrožanje splošne varnosti.
Mohorič je izpostavil več primerov zasegov pirotehnike, v katero so bile vključene mladoletne osebe. Na območju Novega mesta so med drugim izvedli hišno preiskavo, v kateri so zasegli 646 kosov pirotehničnih izdelkov razreda F2 in F3, ki so sicer od leta 2008 prepovedani. Na območju Policijske uprave (PU) Koper so med drugim zasegli 344 kosov petard, pri čemer sta bila vpletena otrok, star 13 let, in mladoletnik, star 14 let.
Prav tako na območju PU Koper so mladoletniku, staremu 14 let, zasegli 477 pirotehničnih izdelkov, mladoletniku, staremu 15 let, pa 60 pirotehničnih izdelkov. V Ljubljani so med drugim zasegli 74 pirotehničnih izdelkov otroku, staremu 13 let, v Kranju pa 364 pirotehničnih izdelkov, prav tako otroku, staremu 13 let, je navedel med drugim. "V Kopru sta imela mladoletnika predelane pištole za paintball, kjer sta imela v jeklenkah smodnik," je povedal Mohorič.
"Vsaka nepremišljena, neprevidna uporaba pirotehničnih izdelkov je namenjena zgolj nekaj sekundam zabave, lahko pa posamezniku za vse življenje povzroči hude telesne poškodbe oziroma lahko tudi usodne posledice," je poudaril Mohorič.
Rakete začele leteti na podstrešje hiše
V Ljubljani se je med uporabo baterije z raketami baterija prevrnila in rakete so začele leteti na podstrešje hiše, ki je nato zagorela. Škode je za 10 tisoč evrov, je povedal Mohorič.
V Mariboru pa so pirotehnični izdelek vrgli v zabojnik za smeti, ki je bil pod nadstreškom. Ta je nato zagorel, škode je za 25 tisoč evrov.
Kot je pojasnil Mohorič, so povečano uporabo pirotehnike zaznali že med jesenskimi počitnicami. Letos so za razliko od prejšnjih let prejeli tudi več prijav ravnateljev, ki so pirotehniko našli v šolah. Otroci veliko takih izdelkov kupijo prek spleta, nekaterim ob tem pomagajo tudi starši, je pojasnil. "Največ poškodb je zaradi prepovedanih in predelanih petard ter zaradi nepravilne uporabe."
Tominc je ob grozljivih poškodbah mladoletnikov dejal, da bodo vsi zaznamovani za vse življenje. Ob tem je pozval, da bo v prihodnje treba izobraževati tako mladoletnike kot njihove starše. Smiselno se mu zdi tudi, da bi preventivne akcije izvedli na socialnih omrežjih, na Tik Toku in Instagramu, kjer je prisotnih veliko mladih. "Da bomo dosegli populacijo, ki jo želimo doseči," je povedal.
Policija je namreč tudi letos preko medijev, plakatov in akcij opozarjala na nevarnost pirotehnike, tudi z akcijo "Bodi zvezda, ne meči petard".
Kot smo že poročali, je bilo v preteklih dneh več dogodkov, v katerih so trije mladoletniki, mlajši od 15 let, zaradi nepremišljene uporabe utrpeli hude in dolgotrajne posledice, so po praznikih sporočili iz UKC Ljubljana.
"Policisti so v zadnjem obdobju obravnavali več kršitev s področja pirotehnike in zasegli več kosov pirotehničnih izdelkov. V preteklih dneh je bilo tudi več dogodkov, v katerih je zaradi nepremišljene uporabe prišlo do hudih in dolgotrajnih posledic pri uporabnikih, predvsem mladoletnikih," so sporočili iz Generalne policijske uprave.
V ponedeljek je na območju ljubljanskih Most otroku v rokah eksplodirala pirotehnika. Ta najprej ni delovala, nato pa je počila, ko jo je otrok držal v roki. Policija je potrdila, da je bil otrok mlajši od 14 let, pirotehnika pa mu je povzročila zelo hude poškodbe po celotnem telesu, predvsem po rokah in obrazu.
V prvih dneh leta 2025 se je ob uporabi pirotehničnih izdelkov poškodoval tudi mladoletnik na območju Griž. Pri prijateljih je našel signalne rakete in smodnik pretresel v plastično embalažo. Ko je na balkonu smodnik prižgal, je prišlo do silovite eksplozije, ki mu je hudo poškodovala roko.
Kranjski policisti pa so še pred koncem leta izsledili skupino otrok, ki je na območju Planine na balkon enega od stanovanj na Planini vrgla petardo, ki je nato poškodovala keramiko.
KOMENTARJI (339)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.