Slovenija

Nesreča s klorom: Nepravilnosti pri obveščanju

Krško, 25. 09. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
V.Č./B.M.
Komentarji
0

V nesreči v krški papirnici VIPAP naj bi v ozračje ušla "le" dva kilograma smrtonosnega klora. V podjetju še vedno ne vedo, zakaj je v delu proizvodnje celuloze eksplodiral ventil. Količino plina, ki je pri tem ušel iz cevi, so ocenili kar trije v tovarni zaposleni strokovnjaki, zunanjega nadzora pa ni bilo.

Količino klora, ki je izpuhtel v zrak so določili kar v tovarni
Količino klora, ki je izpuhtel v zrak so določili kar v tovarni FOTO: Dare Čekeliš

Koliko smrtno nevarnega klora je ušlo v ozračje so izračunali le strokovnjaki papirnice Vipap, med njimi direktor proizvodnje celuloze Marko Šauta, ki je obenem tudi poveljnik Vipapovega štaba civilne zaščite. Prav štab bi namreč po nesreči lahko naročil meritve, a tega ni storil, saj prebivalci Krškega niso iskali zdravniške pomoči, so nam pojasnili. Tako na terenu ni bilo mobilne intervencijske, ki opravi takojšnjo analizo kemikalij v zraku in določi potrebne ukrepe. Zunanjega nadzora torej ni bilo.

Nesreča, ki zadeva klor, ni zanemarljiva. Gre namreč za izjemno nevaren dražeč plin, ki so ga med vojno uporabljali kot bojni strup. Njegovi negativni učinki na zdravje se pojavijo že ob zelo nizkih koncentracijah. Občutimo ga kot draženje v prsih, kašljanje in kihanje. V visokih koncentracijah je lahko ogroženo tudi življenje.

Zdravniki opozarjajo, da je treba že ob manjših koncentracijah poiskati zdravniško pomoč, saj se posledice zastrupitve lahko pokažejo šele čez nekaj ur. Prav tako je pomembno, da ob izpustu klora enote civilne zaščite takoj obvestijo prebivalce.

Nepravilnost pri obveščanju

"V vseh teh okoljskih nesrečah je potrebno poleg domačih strokovnjakov znotraj tovarniškega plota vedno pritegniti tudi strokovnjake iz državnih inštitucij, ki so za to pooblaščeni," je za 24 ur povedal Karel Lipič. Kot trdi Lipič pa je prav papirnica Vipap eden največjih onesnaževalcev v Posavski regiji. Poleg tega imajo slabe izkušnje s študijami, ki jih naročajo onesnaževalci sami, saj naj bi bili tako pridobljeni podatki vprašljivi.

Bojan Žmavc: Upravo za zaščito so obvestili občani
Bojan Žmavc: Upravo za zaščito so obvestili občani FOTO: POP TV

Inšpektor za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami je ugotovil le, da so ob nesreči v Vipapu ukrepali v skladu s pravili. Nepravilnost pa se je pojavila pri obveščanju. "Po poročilu, ki smo ga prejeli iz našega regijskega centra Krško, so jih obvestili občani, ne pa predstavniki podjetja Vipap, v katerem se je ta izpust zgodil,« je povedal direktor Uprave za zaščito in reševanje Bojan Žmavc. Tudi inšpektorica za okolje in prostor ni ukrepala, saj je zaupala Vipapovim strokovnjakom in njihovim izračunom, češ da je v zrak ušlo okrog dva kilograma klora, ki naj ne bi vplivala na okolje. Tudi zdravstveni inšpektorji iz enakih razlogov niso ukrepali.

"Vendar, če gre že za tri, štiri kilograme je lahko stvar zelo problematična, " meni Karel Lipič. Tako se morajo okoliški prebivalci zanesti le na izračune Vipapovih strokovnjakov. In kdo, ki ni povezan s tovarno, lahko Krčanom zanesljivo potrdi, da so bili izračuni pravilni?

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.