Zaradi nesreče tovornega vlaka pri Hrastovljah je od celine odrezano tudi pristanišče Luka Koper. Promet bo predvidoma ponovno stekel v petek. Luka Koper je svoje stranke o nesreči obvestila in jih pozvala, naj preusmerijo tovor na cesto – a dejstvo je, da bodo logisti imeli težave s preusmeritvijo vsega tovora, ki bo v naslednjih dneh ostal v Luki.
V družbi sicer pravijo, da imajo dovolj prostora za sprejem nove ladje, ki pride v petek ali soboto, četudi do takrat ne bi uspeli vsega tovora odpeljati iz Luke. Na takšni ladji je v povprečju od štiri do pet tisoč kontejnerjev, dnevno pa po progi, kjer promet trenutno ne poteka, pelje med 75 in 80 vlakov. Trenutno na odvoz iz Kopra čaka 35 tovornih kompozicij, v notranjosti države še dodatnih 35, na mejah pa 80 – skupno torej kar 150 vlakov. Da bi ocenili morebitno škodo, je še prezgodaj, pravijo, in ocenjujejo, da za zdaj ni razlogov za paniko. Trenutno povečanje stroškov zaradi preusmerjanja tovora na tovornjake občutijo predvsem stranke, ki prevažajo tovor. Če bi bilo treba, da bi tovor preusmerili iz Luke v druga pristanišča, bi v družbi posledice občutili.
Dimitrij Zadel, predsednik uprave Luke Koper je včeraj ob kraju nesreče dejal: "Preusmerili bomo vse, kar se da na kamionski del, in upam, da bodo to čim prej odpravili."
Roku Svetku, katerega podjetje se že 40 let ukvarja z organiziranjem prevozov od ladij iz Luke Koper do strank in obratno, že celo jutro zvoni telefon. Gre malodane za logistično katastrofo – stranka iz Madžarske sprašuje, ali bi lahko vlak iz Madžarske ustavil v Ljubljani in da bi nekaj kontejnerjev, ker se mudi, poslali v Luko s tovornjaki. "Čim ustavimo ta vlak v Ljubljani, potem ta vlak ne bi prišel več v redno traso in bi en teden čakal v Ljubljani. Tako da se je stranka odločila, da bo počakala," razlaga Svetek.
Vsak dan v Koper in iz Kopra prepeljejo 12 vlakov. Škoda stoječega tovora v prihodkih predstavlja od 10 do 15 tisoč evrov na vlak, trije dnevi zaprte proge pa pomenijo 36 vlakov – z drugimi besedami, okoli pol milijona evrov. "Tega tovora ni več, ne pride več na tir, ampak gre naprej s kamionom. Svet se ne more ustaviti zaradi nas," je dejal Svetek.
Čeprav stroške prevoza s tovornjakom plača stranka, obstaja še en drug, bolj skrit strošek, ki se meri na dolgi rok. "Problem je, da izgubimo zaupanje. Z določenimi strankami zaupanje gradimo že 40 let, zato so z nami, ker vedo, da bomo naredili vse, da bodo blago v obljubljenem času dobili," je dejal Svetek.
Promet po progi naj bi torej znova stekel v petek, potem ko bodo sanirali od 150 do 200 metrov poškodovane proge.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.