
Samo mesec dni po tem, ko je 40-letnik z začasnim prebivališčem v Škofji Loki, sicer pa iz Krškega, sklenil življenjsko oziroma nezgodno zavarovanje s še zadnjo od skupno petih zavarovalnic, je ostal brez prsta na roki. "Navedel je, da je pri opravljanju domačih opravil – pri sekanju drv – prišlo do te poškodbe," je povedal komandir policijske postaje Škofja Loka Peter Jeraša. Tega pa mu ena od zavarovalnic, ki je zadevo prijavila policiji, ne verjame, po preiskavi pa ne niti policija. "Ta ovadba je bila podana na podlagi utemeljenega suma. Bistvo vsega skupaj pa je v tem, da mi dokazujemo, da je prišlo do samopoškodbe," pravi Jeraša.

Namesto, da bi dobil denar, mu zdaj grozi do tri leta zapora. "Če pa bi prišlo do izplačila teh zavarovanj, pa bi oseba pridobila protipravno premoženjsko korist v višini približno 13 milijonov tolarjev," še pravi Jeraša.
Njegove mesečne premije, ki bi jih moral na podlagi sklenjenih zavarovanj, plačati zavarovalnicam, bi znašale skupno skoraj 110.000 tolarjev. To pa ni majhen znesek, glede na to da gre za nekoga, ki je brezposeln. Pri razkrivanju suma goljufije je policiji pomagala priča, sicer pa preiskava še ni končana. Poleg petih je imel namreč zavarovanje sklenjeno še z dvema, skupno torej kar s sedmimi zavarovalnicami.
Zavarovalniške goljufije
Zavarovalniške goljufije so v Sloveniji dokaj neraziskano področje, tudi zaradi tega, ker zavarovalnice zaradi poslovnega interesa o razkritih goljufijah ne obveščajo javnosti. Tako ni znano, koliko denarja naj bi goljufi letno izmaknili slovenskim zavarovalnicam.
Sodeč po podatkih policije, število zavarovalniških goljufij ni zaskrbljujoče. Že od leta 2000 imajo na leto okrog 100 prijav. Tudi začetek letošnjega leta nakazuje, da bodo številke podobne.

"Absolutno prevladujejo zavarovalniške goljufije, kjer govorimo o tako imenovani avtomobilski problematiki, torej iz naslovov, kjer gre za pridobitev premoženjske koristi v primerih prometnih nezgod. Pogosto se srečujemo tudi z goljufijami v povezavi z požari. Gre za objekte, ki so visoko zavarovani, potem pa se na le-teh podtaknejo požari. V končni fazi pa tudi v primerih, kadar gre za nastanek telesnih poškodb," pravi Janko Goršek z oddelka premoženjske kriminalitete na Generalni policijski upravi.
Sogovornik je povedal, da imajo - zlasti pri goljufijah z avtomobili - večkrat opravka z organiziranimi združbami oseb, ki vse te nesreče ali celo kraje do potankosti zrežirajo. In tako pridobijo velike vsote, tudi po več milijonov tolarjev. Za goljufijo je zagrožena kazen do treh let zapora, v primeru, da gre za veliko premoženjsko korist, pa od enega do osmih let zapora. Zavarovalnice trdijo, da je takšnih goljufij veliko več, kot kaže policijska statistika, četudi je področje precej neraziskano.

"Mi empiričnih raziskav nimamo in, kolikor je meni znano, takšne v Sloveniji tudi ne obstajajo, imamo pa oceno, narejeno na manjših vzorcih, in mislimo, da so te številke enormne," pravi Primož Tručl iz Zavarovalnice Maribor. "V Zavarovalnici Triglav, pa tudi v ostalih zavarovalnicah, se zaradi zaznave in odkrivanja zavarovalniških goljufij ustanavljajo oziroma so že ustanovljene posebne službe, ki se ukvarjajo z raziskavo posameznih dvomljivih zavarovalnih primerov," pa je povedal Miran Ribič iz Zavarovalnice Triglav.

V Triglavu dodajajo, da so zavarovalnice med seboj povezane in da primerjajo sumljive podatke. V nekaterih primerih najemajo detektive. Nekoliko nepričakovano pa nam o goljufijah niso ničesar mogli ali vedeli povedati v slovenskem zavarovalniškem združenju.