Slovenija

Oglas

Nespečnost – kaj jo povzroča in kako jo odpraviti?

Ljubljana, 06. 10. 2021 00.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Ker je spanje eden izmed najbolj pomembnih dejavnikov človeškega življenja, ki vpliva na naše počutje, zdravje in vsakodnevno produktivnost, je kvaliteta spanja izredno pomembna.

Spanec z leti postaja vse krajši, kar je popolnoma naraven proces, ki odraža spremembe našega živčevja. Ker je naš življenjski ritem čedalje hitrejši, pogosto pozabimo na kvaliteto našega spanja. V povprečju potrebujemo 7 do 9 ur spanja, odvisno od posameznika. Kakovost našega spanja se pokaže v normalnem delovanju preko našega celega dneva.

Zanimiv podatek je ta, da človek brez hrane zdrži približno 25 dni, brez spanja manj kot 7 dni, brez vode pa približno 4 dni.

Nespečnost je motnja spanja, kar vpliva na kakovost našega življenja.
Nespečnost je motnja spanja, kar vpliva na kakovost našega življenja. FOTO: Arhiv ponudnika

Med spanjem naši možgani ne počivajo, saj gre za aktiven proces, ki nas obnavlja in odraža stopnjo delovanja možganskih živčnih celic. Gre za spanje s počasnim gibanjem očesnih zrkel (globok spanec) in spanje s hitrim gibanjem očesnih zrkel (aktivni spanec). V globok spanec praviloma pademo pol ure potem, ko se telo umiri in zaspimo. Kasneje sanjamo, in smo v aktivnem spancu, kjer se nam oči premikajo hitreje.

Kaj je nespečnost?

Definicija nespečnosti ali insomnija je stanje, kjer imamo težave z spanjem. Če ste eden izmed tistih, ki ure in ure bedi in se trudi zaspati ali se zbujate tekom noči, imate problem. Če se vam to dogaja na tedenski ravni, več mesecev zapored, lahko govorimo o kronični nespečnosti.  

Nespečnost je zapleteno stanje, ki se kaže:

- Ko dlje časa ne moremo zaspati (3x-4x tedensko nekaj mesecev zapored).

- Ko že v zgodnjih jutranjih urah, občasno odprete oči.

- Ko se ponoči večkrat zbudite.

Vzroki za nespečnost

Ko se soočite s problemom nespečnosti je najpogostejši razlog zagotovo stres in depresija. Do nespečnosti lahko pride tudi zaradi jemanja poživil ali zdravil (antidepresivi, zdravila za pritisk, antibiotiki...).  

Lahko je razlog tudi ta, da spimo v neprimernem okolju, ki nam krati spanec. To je hrup iz okolice ali neprimerna postelja. To so dejavniki, pri katerih si hitro lahko pomagamo in naš spanec bo zagotovo postal boljši, saj gre za blažjo obliko nespečnosti. 

Proti nespečnosti si lahko pomagamo z različnimi dopolnili in kapljicami, ki jih najdemo v spletni lekarni.

Prva pomoč pri nespečnosti

Tu si lahko pomagamo z Baldrijanovimi kapljicami, ki delujejo pomirjujoče in omogočajo, da lažje zaspimo. Če nam to ne bo dovolj, lahko poskusimo še z prehranskim dopolnilom Now Baldrijan.

Proti nespečnosti si lahko pomagamo z različnimi prehranskimi dopolnili in kapljicami.
Proti nespečnosti si lahko pomagamo z različnimi prehranskimi dopolnili in kapljicami. FOTO: Arhiv ponudnika

Lahko imamo večizmensko službo, ki našemu telesu ne odgovarja in se težko privaja ali nas spravlja v stres. V tem primeru lahko posežemo tudi po  prehranskem dopolnilu, ki vsebuje melatonin - to je hormon spanja. 

Kako si lahko pomagamo?

Poznamo veliko psiholoških tehnik, ki nam bodo pomagale pri nespečnosti. 

Mogoče do sedaj niste bili pozorni, vendar lahko poskusite s sledečimi navadami: 

1. Izogibajte se popoldanskemu spanju in pojdite raje ven na svež zrak. Če je možno, pojdite v gozd, kjer vas bo dodaten kisik v vaših pljučih pomiril in vas utrudil. Tako boste zvečer lažje zaspali.

2. Zvečer si lahko privoščite kopel, ki vas bo pomirila in sprostila.

3. Ne uživajte kave v popoldanskih urah.

4. Zvečer berite ali delajte nekaj, kar vas sprošča.

5. Omejite kajenje.

6. V posteljo pojdite vedno ob isti uri.

7. Pred spanjem ne jejte visoko kaloričnih jedi oz. se ne najejte do onemoglosti. 

8. Če vaš mož smrči, se rajši preselite v drugo sobo, da boste imeli mir.

9. Zvečer meditirajte.

Ko se odpravimo v posteljo bi morali zaspati nekje po 20 minutah. Če mine več kot 30 minut, vam odsvetujemo, da poležavate, ampak je bolje, da vstanete in počnete kaj drugega. Nato se zopet odpravite spat, ko postanete zaspani.  Če ste še vedno budni in še vedno ne morete zaspati, poskusite s tabletami za spanje, ki izboljšajo kakovost spanca in vam pomagajo hitreje zaspati.

Strokovnjaki so prav tako ugotovili, da pri nespečnosti ni dobro, da imate ponoči vidno uro, ki vas ves čas opozarja, kako mineva čas. Saj nato ves čas pogledujete nanjo in ste posledično obremenjeni še s tem. Gre za paradoksno nespečnost.

Prav tako bodite pozorni na modro svetlobo, ki jo sevajo pametni telefoni in tablice. Ta svetloba vpliva na del možganov, ki so naša notranja ura. Zato se izločanje melatonina spremeni. Gre za hormon, ki se izloča ponoči in ko je naš spanec najgloblji, ga je največ. Če gledamo v modro svetlobo, se izločanje melatonina zmanjša. To je tudi razlog, da kasneje zaspimo. 

Če imate težave z nespečnostjo, se v veliki meri izogibajte modri svetlobi.
Če imate težave z nespečnostjo, se v veliki meri izogibajte modri svetlobi. FOTO: Arhiv ponudnika

Kako je z uspavali?

Uspavala so mišljena le za krajše obdobje, uporaba do treh tednov. Na dolgi rok, uspaval ne jemljemo. Poznamo hipnotike ali benzodiazepinska uspavala, ki lahko povzročijo odvisnost in nebenzodiazepinska uspavala, ki odvisnosti ne povzročajo. Uporaba naštetih poteka vedno pod nadzorom zdravnika. 

Če vas muči nespečnost vam bo kakšen od zgoraj naštetih nasvetov zagotovo pomagal. Zato vam priporočamo, da si izberete dva ali tri nasvete in jih prakticirate v vašem vsakdanjiku. Zraven dodajte še Baldrijanove kapljice in spanje bo boljše. 

Vse informacije v tem članku smo pridobili s pogovorom s farmacevti in strokovnjaki medicine iz spletne lekarne Moja-Lekarna. Za dodatno pomoč in usmeritve glede težav z nespečnostjo, lahko naslovite svoje vprašanje na enega izmed kvalificiranih strokovnih sodelavcev: 

* Lukanc Tanja, magistra farmacij

* Lukanc Maja, magistra farmacij

* Monika Kozjek, medicinska sestra.

* Zdravko Plečnik, magister farmacije

* Tatiana Makarova, dr. med.

Pomembno je, da se v čim večji meri izogibate stresa in se pred spanjem sprostite in umirite. 

Želimo vam miren in trden spanec!

 

Sponzorirana objava.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta