"Sem 26-letno dekle, noseča skoraj osem mesecev. S partnerjem sva se odločila, da se, preden pride na svet najin zaklad, poročiva, in tako skleneva krog družine. Poroka naj bi se zgodila danes, 17. oktobra, zgolj midva in najožji člani družine (skupaj zgolj šest ljudi)," nam je včeraj pisala obupana nevesta. "Vseeno pa smo se tega dneva veselili vsi, ne glede na situacijo bi se najbrž odločila enako glede svatov in prič. Najin namen ni bilo veliko praznovanje, ampak zgolj poroka v intimi. Najin dan," je nadaljevala.
Predstavljamo si lahko, kakšne dileme so imeli v preteklih dneh vsi, ki so načrtovali kakršenkoli obred, saj smo lahko spremljali ponovno delno zapiranje države. V četrtek smo mislili, da bo rdečih regij le sedem, a je NIJZ glede na nove podatke na v petek objavljeni seznam uvrstil še podravsko in pomursko regijo. Oranžne so tako ostale le goriška, obalno-kraška in notranjsko-kraška regija.
Razumeti je bilo, da je med ukrepi, ki veljajo v rdečih regijah, med drugim tudi prepoved vseh javnih in kulturnih prireditev ter verskih obredov in porok v posameznih občinah oziroma regijah. "Enostavno smo presodili, da poroka danes na našo veliko žalost ni mogoča. Natančnejših informacij po objavi osveženih podatkov ni šlo več pridobiti (NIJZ nedosegljiv, uradi že zaprti). Nakar dobim klic matičarja, kako da me ob dogovorjeni uri ni oziroma če ne prideva na lastno poroko," o razpletu dneva, ki bi moral biti sanjski, zapiše bralka, ki je želela ostati anonimna.
Kot je dejala, išče predvsem razlago, da ublaži čustveni udarec, pa tudi finančni, je zapisala. "Kdo je kriv, da moja roka danes ostaja prazna? Kdo je kriv, da moj poročni šopek veni, kdo mi bo povrnil stroške, kdo je kriv za napačno oziroma nepopolno predajo informacij?" se sprašuje. Svojo elektronsko pošto je zaključila z besedami: "Naj se ve in sliši, kakšne posledice pušča slaba komunikacija z javnostjo, ki je v tem trenutku ključna tako za posameznika kot za družbo."
26-letnica je dejala še, da razume, da je treba upoštevati ukrepe in biti odgovoren ter tako poskrbeti, da še dodatno ne obremenimo zdravstva. "Seveda razumem, tudi sama delam v zdravstvu," je dodala.
Obrnili smo se na Ministrstvo za javno upravo (MJU), ki je pristojno za vprašanje sklepanja zakonskih in partnerskih zvez. Popolna prepoved je res veljala med (prvo) epidemijo, vse tja do 28. aprila 2020, ko je bilo izvajanje porok znova omogočeno. A zdaj je drugače – čeprav je bilo v načrtu vlade za ukrepanje v drugem valu zapisano, da v primeru tretje faze oranžnega paketa verskih obredov in porok ni oziroma so prepovedane, se je še vedno možno poročiti, pojasnjujejo na MJU.
"Sklenitev zakonske zveze pred matičarjem in pooblaščencem je mogoča ob upoštevanju navodil NIJZ glede števila prisotnih oseb (največ 10 oseb) in spoštovanju ostalih ukrepov (nošenje maske, razkuževanje in upoštevanje varnostne razdalje). Niso pa dovoljena praznovanja po uradni sklenitvi zakonske zveze," so zapisali v odgovoru.
Tretji člen Odloka o začasni splošni omejitvi oziroma prepovedi zbiranja ljudi v RS sicer pravi: "Začasno so prepovedane vse prireditve, shodi, poroke in verski obredi v statističnih regijah, kjer število na novo okuženih oseb v zadnjih 14 dneh presega 140 na 100.000 prebivalcev.«
Na Ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) so nam na novinarsko vprašanje v petek odgovorili: "V regijah, kjer število na novo okuženih oseb v zadnjih 14 dnevih presega 140 na 100.000 prebivalcev (rdeče regije), pa so prepovedane vse javne prireditve (npr. kulturne, športne, koncerti), javni shodi, poroke in verski obredi. Kot primer lahko navedemo: v oranžni regiji je dovoljena poroka do 10 ljudi, v rdeči regiji pa je poroka prepovedana."
Za pojasnilo smo se še enkrat obrnili na Ministrstvo za notranje zadeve. Odgovore še čakamo. Treba je opozoriti tudi na to, da je bila razglašena epidemija, kar pomeni, da se je situacija glede možnosti sklenitve zakonske zveze znova spremenila. To so izkoristili tudi na MNZ in nam na vprašanje odgovorili z novimi informacijami, ki pa veljajo šele z novim odlokom in se seveda ne nanašajo na minuli vikend.
"V regijah, kjer število na novo okuženih oseb v zadnjih 14 dnevih presega 140 na 100.000 prebivalcev (rdeče regije), so prepovedane vse javne prireditve (npr. kulturne, športne, koncerti), javni shodi, poroke (tudi sklenitev zakonske zveze oziroma registracija partnerske zveze) in verski obredi. Od jutri bo glede na novi odlok prepovedano zbiranje več kot šest ljudi," so zapisali.
KOMENTARJI (225)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.