Državni zbor je razpravljal o aktu o odreditvi parlamentarne preiskave, ki jo je zahtevala skupina poslancev vladajoče koalicije in ki naj bi preiskovala, kaj je bilo narobe pri nakupih vojaške oborožitve in opreme v minulih mandatih.
Orožarsko preiskovalno komisijo so zahtevali poslanci koalicijskih SDS, NSi, SLS in DeSUS, potem ko predlagatelji opozicijske preiskave o nakupu oklepnikov patria niso privolili v njeno razširitev še s preiskovanjem domnevno spornih nakupov oborožitve in vojaške opreme vse od leta 1994 naprej.
Nakup izraelskih havbic, minometov, šestkolesnih oklepnih vozil valuk,
letal pilatus, vladnega letala falcon, obnovo zastarelih tankov
sovjetske izdelave T55 bo tako preiskovala nova preiskava.
Zanje obstaja utemeljen sum, da niso bile izpeljane v skladu s predpisi in načeli dobrega gospodarja, je povedal eden izmed podpisnikov zahteve Jože Tanko (SDS). Po njegovi oceni gre za neracionalne nabave.
Ti posli so bili izpeljani s sodelovanjem "nepotrebnih posrednikov", zato po mnenju koalicije obstaja utemeljen sum, da so bili posli politično dogovorjeni in klientelistično izpeljani. "Zaradi česar obstaja tudi utemeljen sum korupcije pri tedanjih nosilcih javnih funkcij. Precej teh še sedaj opravlja pomembne javne funkcije," je povedal Tanko in poudaril, da so bile nabave izvedene brez javnih razpisov.
Nekatere od teh odločitev so bile sprejete še v času, ko je bil minister za obrambo poslanec v Evropskem parlamentu in predsednik LDS Jelko Kacin.
Preiskava naj bi se lotila tudi razčiščevanja odgovornosti takratnega republiškega vodstva in iskanja krivcev za dogodke pred osamosvojitvijo Slovenije, ko je bila razorožena takratna Teritorialna obramba.
Državni zbor je v torek že imenoval člansko sestavo in vodstvo preiskovalne komisije o nakupu oklepnikov patria, ki jo je zahtevala opozicija.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.