Na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS) ostro nasprotujejo povsem novi obdavčitvi kmetov. Nov davek na nepremičnine bo grobo posegel v položaj slovenskega kmetijstva, poudarjajo na KGZS in dodajajo, da bo zaradi nezmožnosti plačila davka propadla marsikatera kmetija.
Po prvih izračunih, ki so jih opravili na KGZS, naj bi za povprečno veliko slovensko kmetijo (stanovanjska hiša, hlev, kozolec in 6,4 hektarjev obdelovalnih površin) davek na nepremičnine znašal najmanj 1.000 evrov.
Če ima kmetija še nezazidana stavbna zemljišča, bo davek še višji, opozarjajo na KGZS. Za zemljišča z neizkoriščeno rabo za gradnjo stavb je predvidena davčna stopnja 1,5 odstotna - če je vrednost kvadratnega metra stavbnega zemljišča 100 evrov, letni davek na nepremičnine znaša 1,5 evrov na kvadratni meter.
Predlog KGZS: oprostitev davka za kmete
KGZS zahteva, da se pripravi ustrezna oprostitev pri plačilu davka za kmetijska in gozdna zemljišča ter za stavbe, ki so namenjene kmetijski proizvodnji in stanovanju oseb, ki se ukvarjajo s kmetijsko dejavnostjo.
''Kmetijska in gozdna zemljišča so že obdavčena na podlagi katastrskega dohodka; katastrski dohodek ima naravo davka na kmetijska zemljišča, saj je davčni zavezanec praviloma imetnik pravice uporabe zemljišča, poleg tega pa se davek odmerja ne glede na to, ali se nepremičnina uporablja za kmetijsko ali gozdarsko pridelavo,'' so pojasnili na zbornici.
Poudarili so, da gospodarska poslopja kmetij in stanovanjske površine lastnikom ne predstavljajo luksuza, ampak so nujne za opravljanje osnovnega dela kmeta – pridelave hrane. KGZS zato predlaga, da se kot oprostitev navede vse nepremičnine, v katerih ali s pomočjo katerih se opravlja kmetijska proizvodnja.
Razprodaja tujcem?
Kmetijska in gozdna zemljišča pa tudi marsikatero stanovanjsko nepremičnino bodo lastniki prisiljeni prodajati zaradi davčnega dolga do države.
Kupne moči za nakup kmetijskih in gozdnih zemljišč, prav tako pa za kmetijske stavbe, v Sloveniji ni, zato na KGZS pričakujejo, da se bodo nepremičnine počasi in po delih, zlasti v obmejnih območjih, razprodale tujcem.
Oprostitev davka bi pomenila neenakopravnost
Tudi davčni svetovalec Boštjan Petauer je v oddaji 24UR OB ENIH ocenil, da bi bil lahko nov davek prehudo breme in ga nekateri kmetje ne bodo mogli plačevati. ''Doslej to zemljišče praktično ni bilo obdavčeno, zdaj pa bo 1000 evrov več. Za nekatere kmetije, kjer se denimo intenzivno kmetuje, je to lahko zanemarljiv znesek. Če pa imamo opravka z gorskimi kmetijami, kjer so možnosti zelo omejene, je situacija malce drugačna. Drugače je tudi tam, kjer so na kmetiji le starejši ljudje,'' je opozoril Petauer.
Finančno ministrstvo naj bi predlagalo neko enotno obdavčitev kmetij, a Petauer v tem ne vidi dobre rešitve. ''To pomeni, da bi denimo 500 evrov plačevale vse kmetije – tako tiste, ki imajo relativno veliko možnosti pridobivanja dohodka kot tiste, ki imajo majhne možnosti,'' je dejal. Davčni svetovalec je še dejal, da je slaba tudi rešitev, da bi bila kmetijska zemljišča oproščena vsega – to bi bila namreč davčna enakopravnost z drugimi lastniki nepremičnin v mestu.
Na finančnem ministrstvu ne komentirajo posameznih pripomb
Za odziv na navedbe KGZS so zaprosili tudi ministrstvo za finance (MF). Sporočili so, da je predlog zakona o davku na nepremičnine v javni razpravi do 28. junija. Postopek javnega posvetovanja je namenjen temu, da zainteresirana javnost uveljavlja svoje interese in pomisleke, pripravljavec zakona pa pridobi čim več mnenj, predlogov in pobud ključnih deležnikov, ki jih podrobno prouči in v največji možni meri tudi upošteva pri pripravi končnega besedila predpisa. Do posameznih pripomb v procesu javne razprave se MF javno ne opredeljuje.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.