Štiri splošne bolnišnice so v letu 2002 z nepravilnimi postopki za nakup zdravil in medicinskega materiala neupravičeno porabile štiri milijone tolarjev in pol.

Glavni razlog je neupoštevanje zakona o javnih naročilih, zanimivo pa je, da je po navedbah bolnišnic prav finančno ministrstvo izdalo mnenje, da jim tega zakona ni potrebno upoštevati.
Revizija zajema mariborsko, novomeško, jeseniško in celjsko bolnišnico. Vse štiri so, kot navaja poročilo računskega sodišča, slabo določile naloge tistih, ki so sodelovali pri izbiri dobaviteljev zdravil in medicinskega materiala, prav tako so z izjemo mariborske bolnišnice, zdravila nabavljale neposredno pri dobaviteljih, ne da bi pri tem upoštevale, kateri je ugodnejši.

Mariborska bolnišnica bi po ugotovitvah računskega sodišča lahko prihranila slaba dva milijona tolarjev in pol, celjska slab milijon, novomeška slabih 900 tisoč tolarjev in jeseniška dobrih 300 tisoč tolarjev. V vseh štirih bolnišnicah so se že lotili odpravljanja napak.

"Spreminjamo notranje akte bolnišnice, da se razmejuje odgovornost in naloge zaposlenih, večkrat letno se pregleda in v skladu z dobro prakso ugotavlja potrebe po zdravilih in materialu, seveda z dejanskimi potrebami, ki se v bolnišnici dogajajo," je povedal Igor Horvat, direktor Splošne bolnišnice Jesenice.
Tudi v celjski bolnišnici pravijo, da se zdaj držijo zakona o javnih naročilih. "Na osnovi javnega razpisa za leto 2004 smo že maja in v začetku junija podpisali 48 pogodb za nabavo medicinsko potrošnega materiala," je povedal Štefka Presker, direktorica splošne bolnišnice Celje.

V novomeški pa tako kot v ostalih opozarjajo, da je pri zdravilih težko upoštevati zakon o javnih naročilih. "Veliko število različnih artiklov in hitre spremembe ter razvoj zdravil in medicinsko potrošnega materiala, sta dejavnika, ki pomembno vplivata na razpise in na težave pri obvladovanju teh razpisov," je razložila Mira Retl, direktorica Splošne bolnišnice Novo mesto.
Zanimivo pa je, da so tri bolnišnice od omenjenih štirih, kot piše v revizijskem poročilu, neupoštevanje zakona o javnih naročilih utemeljevale tudi s stališčem finančnega ministrstva, da za nakup zdravil ni potrebno upoštevati zakona, saj cene uravnava država in zato za zdravila ne veljajo tržne zakonitosti. S tem se ne strinjajo računsko sodišče, urad za javna naročila in ministrstvo za zdravje.