Potem ko je civilna iniciativa občanov že nekaj časa opozarjala na domnevne nepravilnosti pri načinu vodenja ptujskega doma upokojencev, so zdaj njihove trditve potrdili tudi različni inšpekcijski nadzori. Kot so potrdili na ministrstvu za delo, se je zato ministrica Anja Kopač Mrak odločila razrešiti dolgoletno direktorico Kristino Dokl.
Doklova bo morala položaj zapustiti z 2. decembrom, potem ko je služba za notranjo revizijo pri ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti na podlagi številnih prijav o domnevnih nepravilnostih kar dvakrat pregledala delovanje Doma upokojencev Ptuj in obakrat ugotovila hude kršitve zakona o socialnem varstvu.
Kakšne so bile kršitve?
Zavod tako med drugim ni jasno razmejil različnih kategorij opreme, premalo je bilo jasno, kaj je osnovna oskrba in kaj dodatna, slabo so bile razmejene javne in tržne storitve, slabe so bile evidence opravljenih storitev, večkrat ni bilo mogoče niti ugotoviti, ali so bile sploh opravljene, nekaterih storitev pa niso izvajali v skladu s predpisanimi normativi in standardi.
Kršitve je v domu kar 13-krat v zadnjem času ugotavljal tudi inšpektorat za delo, slabo stanje pa sta opazila tudi tržni inšpektorat in inšpektorat za javni sektor. Kot je danes pisal časnik Delo, je tudi davčna inšpekcija domu izdala plačilni nalog za dober milijon poplačila davka, ki ga je opredelila kot davek na dobiček.
Na ministrstvu so pojasnili, da lahko ministrica na podlagi zakona o socialnem varstvu direktorja razreši, če ta ne opravlja z zakonom naloženih nalog ali pri svojem delu krši zakon oziroma če komisija za strokovni in upravni nadzor ugotovi hujše strokovne napake pri izvajanju dejavnosti zavoda.
"Zaradi resnosti in obsega ugotovljenih kršitev ugotavljamo, da je stanje nevzdržno oziroma da direktorica v skladu s svojo odgovornostjo ne zagotavlja zakonitosti poslovanja, zato smo bili kot nadzorna institucija dolžni ukrepati," so še dodali na ministrstvu.
Sicer pa je vlada zato, da bi v zavodu zagotovili učinkovitejše upravljanje, že razrešila dosedanje predstavnike ustanovitelja v svetu zavoda in do izteka mandata imenovala nove. Ti se bodo morali sestati v najkrajšem času in imenovati v. d. direktorja, kar naj bi se zgodilo v nekaj dneh.
Doklova meni, da razlogi niso tehtni
Doklova je v odzivu zatrdila, da nobeden od razlogov v sklepu o razrešitvi ni dovolj tehten za izveden ukrep. Ob tem je dodala, da nobena institucija, ki je izvedla inšpekcijski nadzor, ni predlagala začetek postopka razrešitve direktorja doma.
Glede sklepa o razrešitvi je Doklova sporočila, da bo še premislila, ali bo uveljavljala sodno varstvo.
V odzivu je Doklova še kritizirala iniciativno skupino za urejanje odnosov v socialnem varstvu, ki da že od začetka leta medijem posreduje enostranske informacije in škoduje zavodu. Pri tem je zatrdila, da je Franc Kodela, član skupine, dal pobudo za večje število inšpekcijskih nadzorov.
Glede odločitve vlade, da imenuje nove člane sveta zavoda, je zapisala, da je moralno sporno, da je v svet prišel član iniciativne skupine in do nedavnega zastopnik pacientovih pravic Viktor Pilinger, ki da je v okviru izvajanja funkcije zastopnika v ptujskem domu in bolnišnici Ptuj prekoračil svoja pooblastila, saj je nezakonito pridobil osebne podatke nekaterih stanovalcev ptujskega doma, kar je ugotovil tudi informacijski pooblaščenec.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.