"SMC je danes v svoje vrste sprejela novega člana, uglednega dolgoletnega poslanca Janija Möderndorferja, ki se je bo pridružil naši Poslanski skupini v Državnem zboru," so danes sporočili iz poslanske skupine SMC. Pojasnjujejo, da z njimi deli temeljne socialno-liberalne vrednote in programska cilje ter da bo spoštoval zaveze notranjega delovanja Poslanske skupine in koalicijskega sodelovanja. "V Poslansko skupino SMC prinaša izjemno politično znanje in parlamentarne izkušnje," so prepričani.
Kot pravijo, so pogovori o sodelovanju potekali že dlje časa, končno odločitev pa so skupaj sprejeli ta teden na delovnem srečanju poslanske skupine z ožjim vodstvom stranke.
"S prihodom g. Janija Möderndorferja v SMC je naša stranka postala bogatejša za parlamentarca, ki je s svojim dosedanjim delom v Državnem zboru in slovenski politiki nasploh pokazal in dokazal, da je resničen borec za uveljavljanje človekovih pravic, socialno-pravično in solidarno družbo ter za odprto, pošteno in pregledno odprto gospodarstvo," pravijo in dodajajo, da SMC z Möderndorferjem ostaja sredinsko usmerjena liberalna stranka, ki si bo tudi naprej prizadevala za stabilno in uravnoteženo ter demokratično politično okolje.
Predstavniki stranke in poslanec so skupno odločitev predstavili tudi na novinarski konferenci. Möderndorfer je izrazil prepričanje, da bo lahko v stranki in poslanski skupini vsebinsko sodeloval pri delo in podpiral vladne predloge, vse v želji, "da pridemo do dobre in kakovostne zakonodaje".
Pri delu namerava aktivno sodelovati, kakšne naloge bo prevzel, pa je po njegovem še odprto in stvar skupnega dogovora. "Vsekakor pa bom pokrival področja, ki so mi blizu," je dejal.
Hkrati vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer priznava, da želijo s prihodom Möderndorferja okrepiti podporo vladi v DZ in da je dogovor z njim pospešil tudi nedavni odhod poslanca Franca Laja. "Zavedati se je treba, da je država trenutno v zahtevnih političnih razmerah, zato je ključno, da je vlada stabilna. Vsak glas je v tem primeru izjemnega pomena," je dejala. Namigov, da bi lahko iz stranke in poslanske skupine izstopilo še več poslancev, pa ni potrdila.
Po njenih besedah so imeli sicer v stranki debato tudi o tem, da je bil Möderndorfer do zdaj že član več strank, "vendar je bilo ključno to, da smo imeli ves čas komunikacijo, s katero smo uskladili programska izhodišča".
Generalni sekretar SMC Erik Kopač pa je dodal, da stranka s poslancem Möderndorferjem ostaja sredinsko usmerjena liberalna stranka, ki si bo tudi naprej prizadevala za stabilno in uravnoteženo ter demokratično politično okolje.
Han: Prestopi se na dolgi rok izkažejo kot slaba računica
Kot so dejali v DeSUS, so zadovoljni, da se koalicija še krepi. Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han pa je v današnji izjavi novinarjem povedal, da ga je presenetila prav časovnica Möderndorferjevega pristopa v SMC. "V SD se krepimo na račun vsebine, nove stranke pa na tak način," je komentiral dogajanje v SMC.
Pojasnil je, da sta z Möderndorferjem po tistem, ko je izstopil iz poslanske skupine ZaAB, opravila prijateljski razgovor. Ob tem je Han poudaril, da ima SD mrežo in tradicijo. "Prestopi iz ene v drugo stranko so lahko na kratek rok zelo dobrodošli, na dolgi rok pa se izkažejo kot slaba računica," je prepričan. S tem je odgovoril na vprašanje, ali se je Möderndorfer tudi s SD pogovarjal glede morebitnega prestopa v njihovo poslansko skupino.
"Naša vrata so vedno odprta, a ne želimo biti stranka, ki le čaka na nezadovoljne poslance," je še poudaril vodja poslancev SD, ki sicer meni, da bo Möderndorfer v SMC prinesel novo znanje in politične izkušnje.
Möderndorfer lani zapustil Bratuškovo
Spomnimo, da je bil Möderndorfer nepovezan poslanec vse od lanskega septembra, ko je odstopil z mesta vodje poslanske skupine ZaAB. Kot glavni razlog je tedaj navedel, da se njegovo delo in pogled na delovanje stranke razlikuje od tistega, kar je bilo zapisano ob ustanovitvi stranke ter od korakov, ki so sledili. Odhod iz poslanske skupine, ki je skupaj z njim štela le tri člane, je pomenila njen razpad.
Z njegovim prestopom v SMC je vladna koalicija ponovno dobila 52 glasov, SMC pa zopet 35 poslancev. SMC je sicer na volitvah dobila 36 mandatov, a je že pred časom iz poslanske skupine odšel Bojan Dobovšek.
Preštevanje glasov v koaliciji je vzbudilo pozornost že v preteklosti, ko je med med SMC in SD večkrat prišlo do trenj in s tem ugibanj, ali lahko največji vladni stranki vladata sami. Z odhodom Laja je kazalo, da si je SD okrepila položaj, ker SMC in DeSUS nista več imeli absolutne večine v DZ, a se je s prihodom Möderndorferja razmerje zopet spremenilo.
KOMENTARJI (1039)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.